şükela:  tümü | bugün
 • 15 senedir ülkesinde kendisine zorla bir şeyler dayatılan yazar beyanı. düşündükleri de reisçilik denen kültürün, insanların üzerinde tahakküm kurma biçiminin doğal sonucu. hoşgörü diyenler bunu da görsün. bizde hoşgörü bitti kardeş. meşru müdafaadayız. putları kaldıracağız diye geldiler, putun kendisi oldular. bu ülkede reis demeyen iş tutabiliyor mu? hayır...

  o zaman benim de kendimi savunmam gerek. biliyoruz ki insanlar çıkarları zedelenmeden davranışlarını değiştirme eğiliminde değildir. biliyoruz ki bazılarının dini imanı paradır. o halde ben de bireysel olarak, bir tüketici olarak, bazılarının ekonomik çıkarlarını etkilemeye çalışacağım. tekrarlıyorum insan farklı bağlamlarda yaşar, kimse homojen değildir, farklı çıkarları vardır. çıkarlarını etkilerseniz, bir daha düşünür. çünkü sadece o kimlikten ibaret değildir.

  alt tarafı bir poster değil mi? poster de ülkenin kurucu liderinin posteri. ben dayatmıyorum. kimden alışveriş yapacağımı söylüyorum, seçim insanların. ölmüyorlar ya. alt tarafı (1) müşteri. haa bu noktaya taşımayalım diyorsanız işi o zaman bir şeyleri değiştirin. ne kadar reis dayatırsanız, ne kadar osmanlı dayatırsanız, o kadar postere tutulurum. doğal değil mi?

  ben saksı değilim

  (bkz: topluluğun simgesel kuruluşu)

  öte yandan,
  biz bilmiyor muyuz? yeaaa kemalist teyzeler mi, ekieki demeyi?
  biz bilmiyor muyuz poster milliyetçisi olmayın demeyi?
  biz bilmiyor muyuz puta tapıyorlar demeyi?
  biz görmedik mi zorla heykel öptürülen zavallı insanları? gördük. ama başka çare bırakmadınız dostlar. madem bir sembol seçmek zorundayız, dayatıyorsunuz, o diriliş ertuğrul değil paşam, o değildir o gözüm. o değildir o canııım. orada aslan gibi mustafa kemal paşa duruyor.

  arabaya osmanlı tuğrası asmayı biliyorsunuz ama. o zaman hiç gülünecek bir şey olmuyor. trt'de bu ülkenin insanlarının vergileriyle bizlere fantezilerinizi dayatmayı biliyorsunuz ama.

  29 ekim, 23 nisan, 19 mayıs hangisi kutlanıyor bu ülkede? bir ülke sembolleri olmazsa nedir? biz istesek de istemesek de semboller vardır. ve siz onları savunmazsanız birileri gelir başka bir şey dayatır.

  12.000.000 milyon chpliye de tavsiye ediyorum. sembolse sembol.

  mustafa kemal bir şeylerin işareti. mustafa kemal değil derdim, mustafa kemal'in idealleri.

  puta tapıyorlar dediğiniz çağdaş yaşamı destekleme vakfı, atatürkçü düşünce derneği kadar bu ülkeye bir faydanız oldu mu?
  bir tane tuğla mı koydunuz da puta tapıyorlar diye eleştiriyorsun.
  oturduğun yerden kalkıyor musun, sızlanmaktan başka bir şey mi yapıyorsun? bugün bile hale o puta tapıyorlar dediklerinin ürettikleriyle ayaktasın. hala o kafanın ürettiği insan sermayesi bir şekilde bizlere ayakta tutuyor.

  bundan sonra öyle ali ismailleri dövüp, para kazanmak devri bitti.
  bundan sonra mahallede terör estirmek yok, birilerinin savcısı, birilerinin polisiysen yok sana para. bitti o devir.
  gündüz gülüp, gece beni sokakta kıstırma devri bitti.

  sembollere bakarım.

  kim nedir ? kime çalışıyor artık her şeyi not ediyorum.
  akp'ye oy mu veriyorsun? okey gayet güzel, çıkarın oradan geçiyorsa ver tabi. ama benden para kazanamazsın. istersen çıkarlarını bir kere daha düşün. bir kişi, bir müşteri. bana sorarsan 12.000.000 müşteriyi unut kafadan.

  kimse kusura bakmasın bu ülkenin kurucu değerlerini yıpratmaya çalışanlara para kazandırmayacağım, kimse kusura bakmasın anayasa'dan laiklik çıkartılsın diyenlere oy verenlere para kazandıramam.

  mustafa kemal posterin yoksa alışveriş yapmama hakkımı kullanıyorum.

  eski usül. eskiden öyle değil miydi?

  osmanlı zımbırtısı mı var dükkanında, bireysel olarak tüketmeme hakkımı kullanacağım. küçümsüyor musun? göreceğiz sonuçlarını. yaw benim de naçizane çıkarım mustafa kemal posterinden geçiyor. sen istiyorsan büst koy. heykel koy dükkana.

  sadece küçük esnaf için de değil bu. eyyyy ntv'nin star'ın sahipleri yok öyle hem bana yemek satıp, hem akp propagandası yapmak kanallarında. bak koçlara koç gibi ol. yap bir mustafa kemal reklamı al gönlümü. bu kadar da 'safım' işte.

  erdoğan demirören beyefendi çıkarın akp'den mi geçiyor? eyvallah. güzel.
  bana bir yarım saatini ver diyordun tayyip erdoğan'a ? cumburbaşkanımız sana çok yarım saatler verdi. ama ben artık 1 dakika bile vermem. tüplerini başkasına satarsın.

  maymun gözünü açtı. sonuçlarını 10 seneye yaşarsın.

  no mustafa kemal, no money okey?
  can u understand me?

  ilgilenen arkadaşlara topluluğun simgesel kuruluşu isimli anthony cohen'in kitabını öneriyorum. aptal değilim, sosyoloğum. tez yazmıyorum. mesajı kitleselleştiriyorum. sizin dilinizden iyi anlarım. dil niye mi bu kadar seviyesiz, çünkü sizle muhattabım dostlar. basit mesaj. bol bol acite edeceğim ki mesaj yerine ulaşsın.

  osmanlıspor için milyonlarca dolar harcayan, diriliş ertuğrul denen garabet için boş boş konuşanlar mı sembolleri küçümsemeye başladı? arda turan'ı milliyet gazetesinde, sabah gazetesinde, habertürk'de yağlamaya çalışanlar mı? pr bizden sorulur babalar. bir siz mi akıllsınız? o sakal boşuna bırakılmadı dimi arda? katar matar meseleleri. hmm.

  anlayan, anladı. no mustafa kemal, no money. anlaşıldı mı mesaj? bırakın mustafa kemal posterini şeriatçılar da para kazanmak için kullansınlar. iki ayyaş demelerinden daha iyi değil mi? semboller değiştirir dostlar. koyuyorsun mustafa kemal posterini, şöyle bir de bakıyorum sana, bakıyorum eşine, çocuklarına. hemeeeeeeen cüzdanım çalışıyor.

  haaa mustafa kemal sana ters mi geliyor? sen de gökkuşak bayraklıdan al.

  bak elalem de böyle çalışıyor sembollerle.

  (bkz: arda turan)
  (bkz: acun ılıcalı)
  (bkz: osmanlıspor)
  (bkz: diriliş ertuğrul)
  (bkz: kerimcan durmaz)

  bu arada ben şizofrenim aklınızda olsun.
  kerimcan
  arda
  sedat peker ve hac ziyaretleri
  tayyip erdoğan
  sabah gazetesi

  hayat işte, 15 sene önce bir dersten mustafa kemal en büyük insandır demedim diye teröristlikle suçlanıp kovulmuş insandım ben. ama kusura bakmayın orada mustafa kemal dememişken şimdi recep tayyip erdoğan hiç diyemem. birisini seçmek mi zorundayım. seçimim belli.

  sarı saçlım mavi gözlüm

  en sonda söylüyorum. mustafa kemal posteri metafordur.
 • yazar arkadaş,
  her gün zulümden baskıdan sinerek buralarda ağlayıp götü yaymak yerine,
  bireysel anlamda mücadelesini başlatmış ve kitlelere ulaşmasını istemektedir.
  gönülden desteklediğim takdir ettiğim bir girişim, mücadele, başkaldırıdır.

  atatürk resmine siyasal simge diyorsanız, varsın öyle olsun.
  biz sizi zaten siyasal simgelerinizden rahatlıkla ayırt edebiliyoruz,
  bundan böyle sizde bizi bilin.
 • akp'liyim ama hemen asalım o zaman der bunlar. oradan ekmek çıkmaz.
 • yobazın en bol olduğu bir yerde iş yapıyorum. iş yerine giren direk bu manzara ile karşılaşıyor. alayına gider amk... ben ekmeğimi dürüstlükle ve beynimle kazanıyorum. istediğim simgeyi de iş yerime koyarım..

  http://i.hizliresim.com/r6deom.jpg
 • bunu yıllardır yapıyorum.

  atatürk posterli dükkana girdiğimde yeminle bir ferahlık bir güven duygusu yayılıyor içime. şimdilik daimi müşterisi olduğum üç işyeri var. bir eczane,bir kasap ve bir baharat-kuruyemişçiden oluşan bir pörtföyüm var.

  bu kampanyanın bilinçli ve organize şekilde genişlemesi lazım. madem ki bizden başka kimsemiz yok ve madem ki derdimizi gören yok o halde kaynakları doğru yerde kullanalım. hatta bunun veritabanı bile paylaşılabilir.
 • 15 yıldır istisnasız gösterdiğim davranış biçimi.

  sadece bu da değil parametrem, tip/kılık kıyafet/isim/gazete diziliş sırası falan da önemli.

  çok basit bir test daha var, benim gibi çok yer değiştiren biri iseniz sık sık bir tek defa göreceğiniz insanların dükkanına girersiniz ve kiminle alışveriş yaptığınızdan haberiniz olmaz, böyle durumlarda mesela yaz sıcağında girip suyun fiyatını soruyorum, şehre ve muhite bağlı olarak 0.5 ile 1tl arasında olabilecek rakamı zaten tahmin ediyorum, çok düşünüp bir üst seviyeden fiyat veriyorsa zaten olasılıkla duvarda resim de yoktur. başka ipucu aramaya gerek yok.
 • planlama aşaması bile akitleri tutuşturmus kampanya.
  "gazi paşa, diyeceksin." diyor bir de takiyeci troll.
  biz "atatürk" diyoruz. bu ülkenin kurucusunu sıradan bir gaziye indirgeyemezsin.
  kampanya atatürk adını kullanamayan herkesi kapsamalıdır. gazi paşa falan diye kısayol kullanmaya çalışan çakallara karşı uyanık olmak lazım.
 • benim her zaman dikkat ettigim olay.

  istanbul'da türlü çeşit insan var, farkedemiyorsunuz fakat trakya'da iseniz özellikle bu olaya dikkat etmenizi öneririm.

  o ya da bu marketten kasaptan veya manavdan herhangi birinini seçmem benim özgürlüğümdür.

  mustafa kemal atatürk bir fikirdir. bir gelecek kaygısıdır ve hala o'nu put zannedenler hala bu fikri kavrayamamış olanlardır.
 • uzun suredir halihazirda uygulamaya calistigim eylem.
 • ben karşıyım böyle şeylere. rozet atatürkçülüğüne de gösteriş müslümanlığına da. onun yerine türkan saylan'ın yolunda gidip eğitim vakıfları kurun, en basitinden müzik stüdyoları-dersaneleri açın mesela, destekleyelim.