şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı padişahlarından sultan v. murad'ın torunu kenize murad, mustafa kemal atatürk'ün kurtuluş savaşı'nı başlatmak üzere 'padişah vahdettin tarafından gönderildiğini' iddia etti.

  https://twitter.com/…tatus/1209044064148054016?s=19
 • üst edit: başlık başa kalmış. hatırladığım kadarıyla yazar arkadaşın paylaştığı haberde, kendisini hala sultan zanneden bir kişinin mustafa kemal atatürk'e özellike ''mustafa kemal'' diye hitap etmesi ve malum şeyleri zırvalaması üzerine yazılmıştır. bu malum güruhun (bkz: mustafa kemal atatürk)'e neden özellikle mustafa kemal dediğini bilenler bilir. ''atatürk'' ten rahatsızlar ve türk milletinin kalbinden söküp atamıyorlar bir türlü, tek dertleri bu. o yüzden dillerine almak istemiyorlar, hazmedemiyorlar ''atatürk'' soyadını.
  olayın özeti budur.

  öncelikle mustafa kemal değil, (bkz: mustafa kemal atatürk)
  sizin kulunuz yok artık karşınızda, bu ülkenin kurucu liderine usullere ve kanunlara uygun şekilde hitap edeceksiniz.

  dedeciğine gelince, diyelim senin dediğin gibi oldu ve mustafa kemal atatürk'ü anadolu'ya o gönderdi direnişi örgütlemesi için.
  o zaman neden mustafa kemal atatürk'ün idam fetvasına cevaz verdi? neden direniş yapanları kafir diye yaftalamaya kalktı? direnişçilerin ailelerini perişan etti?
  bunu yaparsa ingiliz'ler onu idam mı ederdi? hanedanı bitirirler miydi?
  eğer senin deden canı pahasına mustafa kemal atatürk'ün arkasında dursaydı, direnişi destekleseydi ve bu yolla şehit olsaydı, bu millet hanedanı hak ettiği yerde tutar baş tacı ederdi. ama senin deden tahtı için bu vatana ihanet etti.

  edit-1: bu da vahdettin'in abd başkanına yalvarış mektubudur. insan geçmişinden utanır be, gidip conilerden medet umuyorsun. sayfa no:52

  edit-3: gezgin asosyal adlı çaylak yazar yeni link göndermiş, teşekkürler.sayfa no:52

  edit-2: link-1

  link-2
 • cahil bir adet veliaht torunu iceren soz.

  gondermek degil esas olan, neden gonderdigi. neden gonderdigi biliniyor, gazi mustafa kemal pasa'nin (kendisinin en sevdigi hitap bicimi budur bu arada, kaynak ilber o) ne yaptigi ise tam tersi elbette.

  sikelemeyin su donemi gecmis imparatorlugun insanlarini.
 • iyilikten maraz doğar diye buna demişler. ruslar gibi yapmamız lazımdı. çoluk çocuk demeden tüm romanof hanedanı üyelerini kurşuna dizip temizlediler. şimdi kafaları rahat.
 • gönderildiği doğru, ama kurtuluş mücadelesi başlasın diye değil, mücadele etmek isteyenlerin başı ezilsin diye.

  ingilizin fransızın yunanın altına yatılmasına engel çıkmasın diye.

  utanmaz arlanmaz haysiyetsiz vatan hainleri. hiç mi ar namus olmaz bir güruhta?

  hala nasıl savunabiliyosun şerefsiz dedeni?
 • o zamanlar adı mustafa kemal paşa. köy köy, bucak bucak efsanesi anlatılır. padişahın adını bilmez halk, hatta peygamberin kim sorusuna (bkz: suyu arayan adam) bile cevap veremiyorlar ama herkes mustafa kemal paşa adını ezbere biliyor. bu adamla savaşanın yenilmeyeceğini, hatta mustafa kemal paşa ölümsüz diye söylentiler bile yayılıyor. daha bandırma vapuruna binmeden önce mustafa kemal'in hayaleti anadolu'da dolaşmaya başlıyor.

  adam çatır çatır memleketi örgütledi, ingilizlerin gözünü korkutup kaçırdı. devlet-i ebed müddet yerine bize ilelebet payidar bir cumhuriyet bıraktı.

  kansız köpekler hala padişah şöyle, yok padişah böyle diye ortalıkta dolaşıyor. 21. yy'a girdik, artık neyin padişahı, neyin kralı anlamıyorum.
 • alıntı: "osmanlı devleti'nin yıkılması sürecinde yapılan en büyük hatanın kapitülasyonlar olduğunu söyleyen murad, "'biz çok güçlüyüz, bize bir şey olmaz' diye düşünülerek verilen bu kapitülasyonlar aşama aşama azınlıkların kendi güç sistemlerini kurmasına yol açtı" ifadelerini kullandı."

  kaputulasyonu bir sonuç olarak gör(e)meyip bir neden olarak görmeye meyilli olan, geçmişte yaşayan bir zihin pek tabiki atatürkün tüm müspet seçimlerinden osmanlıya pay biçmek isteyecektir, tarihi geçmişe dönük bu ters perspektiften tekrar yazacaktır.

  - o dönemi babaları, dedeleri yaşadı, o dönemin çocukları değil. neden-sonuç sıralamasında saltanat iktidarlarının "tek bir hata" ile hükümranlıktan sefalete sürüklendiği iddası. bu iddaa osmanlıyı kaputulasyonlara mecbur eden geçmişin yüzlerce yıllık birikimini, yani sürekli hazırdan yiyip dünyadan izole yaşamanın bedelinin modern çağda ödendiğini görmezden gelmektir.

  çünkü eğer görürseniz, tüm geçmişinizi masaya yatırıp islam ve islamın başından itibaren gerçekleşen güç savaşlarının osmanlı coğrafyasını nasıl gerçek dışı/dar bir hakikatin içine hapsettiği ile yüzleşmek zorunda kalırsınız.

  "kaputulasyon yapmayaydın çok iyiydi dede, keşke yapmayaydın" diyen bir "vatandaşa" avrupada kiliseye başkaldırılırken dedenin de dedesi ne yapıyordu, neden islamda reform hiç gerçekleşemedi? diye sormak gerekir.
 • doğru ifadedir. çakallık edip mustafa kemal paşayı anadolu ya göndermiş, kendi ise avrupa'ya kaçmıştır.
 • peşinden idam fermanını da kılıştar yollamıştır kesin.
 • gitti ve istifa etti zaten.