şükela:  tümü | bugün
  • mustafa kemal'i osmanlı eğitimi yetiştirmiştir. onu atatürk yapan şey, aldığı osmanlı terbiyesidir.

şimdi geri zekâlılığın, geyikli komikli esprilerin lüzumu yok koço. bu başlık, osmanlı düşmanı kesilen sözde atatürkçülere neyin ne olduğunu anlatmak ve bu osmanlı nefretlerinin aslında ne kadar boş olduğunu kavratabilmek amacıyla açılan bir başlıktır. zira atatürk, osmanlı'nın yetiştirdiği bir değerdir. hem de ilikten kemiğe... çocukluktan, yetişkinliğe kadar...

aptal aptal "aa süper bilgi sağ ol" ergenlikleri yapmanın gereği yoktur. şöyle açıklamalar yapmak zorunda kalmak bile ne biçim bir cehaletle savaştığımızın göstergesidir.

gelelim meseleye.

mustafa kemal, ortaokul dönemlerinde 12-13 yaşlarındayken osmanlı eğitim sistemi içerisindeki askerî rüştiye'ye arzu ve rızasıyla girmiş ve ortaokulu bu askerî okulda tamamlamıştır. ardından lise seviyesini de manastır askerî idadisinde tamamlayan mustafa kemal, 18-19 yaşlarındayken harp okuluna girmiştir. osmanlı harbiyesindeki askerî eğitimini ve öğrenimini, yaklaşık 22 yaşındayken teğmen rütbesiyle tamamlayan mustafa kemal'e bu da yetmemiştir ve bundan sonra osmanlı'da harp akademisi yüzü de gören mustafa kemal, yaklaşık 24 yaşındayken kurmay yüzbaşı olarak askerî eğitimini tamamlamıştır.

yani 12 yaşında girdiği osmanlı askerî eğitim çarkından, 12 yıl boyunca osmanlı askerî eğitimi ve terbiyesi gördükten sonra yüzbaşı sıfatıyla ayrılmıştır, mustafa kemal.

bir osmanlı subayı olan mustafa kemal, kendisini var eden ve okutup yetiştiren, ona vatan sevgisini aşılayan ve karakterini kazandıran osmanlı devleti'ne karşı açılan çok milletli ve çok cepheli savaşta, vatanını, yani osmanlı devleti'ni, kendi milliyetçi vatansever karakteri çerçevesinde savunmuş ve savaştan savaşa koşmuş, ülkenin yıkılmasının ya da yıkılacağının artık ayan beyan ortaya çıkmasının ardından da aynı ülkeyi daha yeni ve modern bir tarzda inşa etme hevesi ve aşkı gütmüş, bunu da kendisi gibi osmanlı kültür ve medeniyeti ile harmanlanarak yetiştirilmiş, örneğin yetkileri elinden alınmış "sivil" mustafa kemal'i erzurum'da tutuklamayan ve "ordumla ben emrinizdeyiz" diye sivil mustafa kemal'in karşısında selam duran kazım karabekir paşa gibi silah arkadaşları ile birlikte gerçekleştirerek atatürk olmuştur.

osmanlı, bizlere, modern türkiye cumhuriyeti devleti'ne, mustafa kemal atatürk gibi bir önder hediye etmiştir.

başta önderliğinden dolayı kendisine, sonra da kendisini her şartta destekleyen silah arkadaşlarına ve türk milletine saygı ve selamlarla...
  • atatürk'ün cumhuriyeti kuran,demokratik lâik modern bilime sanata ve çağdaş hukuka inanan biri olduğu gerçeğini değiştirmez.
    onun için tırmalamayın o konuyu bence.
    geçti canım geçti o günler.
  • katıldığım gerçekliktir. hatta diyebilirim ki atatürk, bir çok hatalı uygulaması olan abdülhamit'in yaptığı en büyük doğrulardan birisinin ürünüdür. alman sistemi örnek alınarak harbiye'de büyük bir ıslahat gerçekleştirmiş, o dönemde yetişen kurmay kadrosu önce ülkenin kurtarılmasında sonra cumhuriyetin kurularak ilk teşkilatlanmanın yapılmasında büyük rol oynamıştır. ilber ortaylı bunu 600 yıllık kadim imparatorluğun ölürken saçtığı yeni yaşam filizleri olarak tanımlar.

ne var ki tıpkı doğal seçilim gibi abdülhamit'in yetişmesine vesile olduğu bu aydın jenerasyon, ufku açılınca bu ülkenin önündeki en büyük tıkacın padişah olduğunu çabucak kavramış ve milletin devlet yönetimindeki rolünü artıran yönetim modellerine şiddetli bir arzu duymuşlardır.

edit2: imla.
  • konu ile direk alakası yok ama;

osmanlı subaylarının kalitesini, bilgisini, tecrübe birikimini, vatan sevgisini, liyakatını vb. değerini kritize edebilecek "kapasitesi olmayanların", yorumları bana hep "boş yapmak olarak" gelmiştir.

ülkemizin evlatları olan; mustafa kemal, halil kut, kazım karabekir, nuri paşa vb. bir çok paşaya çok şey borçluyuz.

(bkz: ottoman imperial army)
  • gercektir ama sonu iyi bitmemistir. yeminini tutmamistir. vahdettine yaptigi dostu olmasina ragmen en kibar tabirle ayiptir...
  • düşünün öyle bir kontrollü tarih politikamız var ki, ilkokul çocuğunun bilmesi gereken bu bilgiyi sanki çok ilginç ve gizli bir şeymiş gibi konuşabiliyoruz.
  • (bkz: einstein)
  • bravo. bir muhteşem bilgi daha ekleyip şaşkınlığı katlamak istiyorum. aslında tüm türkler osmanlı soyundan geliyor. evet evet. nasıl bilgi ama? teşekkürler.
  • beni aydınlatan bilgidir.

sayın yazar nasıl bu kadar zeki biri olduğunu bize de anlatabilir misin? yahu adam hangi ülkenin subayı olacaktı beklentin neydi? kurulmamış cumhuriyetin mi subayı olmalıydı?

ilkokulda öğrendiğimiz bilgileri buraya başlık olarak hangi kafa yapısı ile açıyorsunuz anlamak mümkün değil. buradaki analiz nedir yani hangi sonuca ulaştın bu müthiş gerçekten? bizi bu müthiş başlık ile buluşturduğun için teşekkürler ey ilkokul öğrencisi.