şükela:  tümü | bugün
 • okunmasi gereken bir kitap...

  www.idefix.com/kitap/mustafa-kemalin-ucaklari-ismail-yavuz/tanim.asp?sid=hqnmbfs8ok8kı2jbju24

  "türkiye'de havacılık eğitimi görenler, ilk uçağın 1903'te abd'de wright kardeşler tarafından uçurulduğunu; wright ve lockheed kardeşlerin, boeing'in, douglas'ın, bleriot'nun, bristol'ün öncü havacılar arasında yer aldığını öğrenir. vecihi hürkuş'un 28 ocak 1925'te motoru dışında her şeyiyle kendi ürettiği uçağıyla gaziemir'de ilk deneme uçuşunu yaptığını, hürkuş'un yanı sıra nuri demirağ'ın, selahattin alan'ın, ali yıldız'ın ve thk çalışanlarının ürettikleri uçaklarla kırdıkları rekorları az sayıdaki meraklının dışında bilense neredeyse yoktur...

  mustafa kemal'in uçakları, cumhuriyet'in ilk yıllarından başlayarak kurulan pek çok fabrikanın 1923-1950 döneminde 400'e yakın farklı tip ve modelde uçak üretir hale gelişinin öyküsünü, dünya havacılık tarihindeki yerine oturma gayretiyle kaleme alınmış bir çalışma. ismail yavuz bu fabrikaların niye kapatıldığı sorusuna cevap bulmaya çalışırken, bu unutulmuş geleneğin üzerine inşa edilen tusaş'ı da bu tarihe eklemliyor.
  (tanıtım bülteninden)
  "
 • bugün, satın almadan önce hakkında bilgi aradığım kitap. görünüşe bakılırsa sözlükçülerin okumadığı kitap.
 • havacılığa ilgisi olan her türk vatandaşının okuması gereken, havacılığımız hakkında "kendi içimizi" anlatan, öğreten kitaptır.
 • türk sivil havacılık tarihi hakkında yazılmış nadir kitaplardan.
  cumhuriyet ile birlikte atatürk'ün önderliğinde atılım yapan havacılığımız 1950 yılına kadar gelişmiş ve 1950 yılında o güne kadar yapılan bütün yatırımlar bir şekilde sona erdirilmiş mevcut fabrikalar çürümeye terk edilmiştir. bu uğurda ömürlerini harcamış değerleri sanayicilerin, pilotların ve mühendislerin tek tek ele alındığı türkiye iş bankası kültür yayınlarından çıkmış olan nefis kitap.
  sayesinde sivil havacılığımızın pek çok değerli kişisi hakkında ilk kez bilgi sahibi oldum.
 • havacılığa ilgisi olsun olmasın, her türk gencinin okuması gereken bir kitap.
  zira kitabın içerisinde yazanlar havacılık tarihinden ziyade ülkemizin değişmeyen (kendi ellerimizle tahrip ettiğimiz) makus tarihinin ta kendisidir.
 • atatürk döneminde önem verilen ve muazzam bir alan haline gelmeye başlayan havacılık sanayinin, atatürk'ten sonra gerilemesi ve 50'lerde iflasa sürüklenmesini anlatan kitap.

  ismail yavuz
  vecihi hürkuş
  nuri demirağ
  selahattin alan
  ali yıldız
 • havacılık ilgisi dışında herkesin okumasıno tavsiye ettiğim, dış güçlerin ülkeyi ele geçirme planından ziyade, bir takım tiplerin ülkeyi nasıl gümüş tepside sunduğunu anlatan, bağımsızlıktan esas kasıt nedir değinen bir kitap.

  içim buruluyor, o zamanlara gitmek, fabrika kapattıran o vatan hainlerini ıslak meşe ile dõvmek istiyorum.
 • 2.dünya savaşı sonrasında abd nin elinde kalan piston motorlu uçakları türkiye ye bedelsiz vermesi sonucu uçak fabrikalarımız kapanmak zorunda kalmıştır. 1940 larda jet motoruna geçmişti dünya ve bizde jet motorunu daha 1 hafta önce yapmayı başardık.