şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yanlis olan laftir.

  adam 20 yasindan beri bircogunuzun hayatinda katettigi mesafeyi gidip savasmis. (adam dedigim mustafa kemal oluyor, saygisizliktan degil. )

  istanbul isgal altinda, ingiliz subayi gelip padisaha emir verirken ve mondros antlasmasi imzalanmis, baskent (istanbul) ordularin teslim olmasi gerektigini bildirmis.

  arap ulkesinde, suudi isyancilarin (suudi diyorum, misir'da osmanli'ya karsi savasmayiz diye ingilizler tarafindan kursuna dizilen yuzlerce misirli arap askere haksizlik etmeyelim) ortasinda kalmis bir ordu orayi savunamazdi.

  ornek: abd irak'i isgal etti. o kadar gucune ragmen halk yanlarindan degil, yonetimi beceremediler.
  afganistan yine ayni.
  o zamanda, osmanli da silah yok o yok bu yok, suudi isyancilar arasinda ne yapsin ordu.
 • nerden saldıracağını bilemeyen bir mahlukatın beyanatıdır. atamıza bu şekilde bir suçlamada bulunmak kimsenin hakkı değil, eleştirmek eyvallah ama böylesine ayakları yere basmayan ve kışkırtma amaçlı söylemler anca söyleyenin canını yakacaktır
 • (bkz: #49641819)
 • (bkz: sümeyye?)
 • altı ilkeden biri olan milliyetçiliği eline vermek(!) lazım
 • arap cephesi düştükten sonra cemal paşa'nın süper bir sözü vardır. ''keşke buraya yaptığımız bunca yatırımı anadolu'ya yapsaydık''.
  mustafa kemal'in savunma stratejisi anadolu ve trakya üzeredir. çünkü her zaman gerçekçi olmuştur. medine'nin boşaltılmasının da taraftarı idi çünkü savunma hattının anadolu merkezli yapılmasından ve kuvvetlerin bölünmemesinden yanaydı. medine'nin boşaltılmasının konuşulduğu toplantıda bir ara elektrikler kesilince enver paşa ve diğerleri bunun ilahi bir işaret olduğuna kanaat getirirken kendisi böyle olmadığını düşünür.
 • hicaz-yemen vatan ise ben de vatansever değilim dedirten başlık.
  olum adam kendi selanikli. tabi şimdi siz öküz geri kafalılar anlamazsınız güzellikten ama selanik avrupanın en güzel şehirlerinden biri. belki büyük değil ama çok dingin ve güzel bir şehir. gidin görün. adam zaten o güzel memleketini bile kaybetmiş; hicaz'a yemen'e sıra gelene kadar düşünecek başka şeyleri varmış adamın. arap toprağından daha öncelikli olan şeyler...