• fahrettin kocanın an itibariyle kitaplarını okumamızı önerdiği kişi
    ha tolstoy ha mustafa kutlu
  • “islamcı” mahalleden olduğu için mi bakan tarafından önerildi, yoksa gerçekten iyi bir hikayeci olduğu için mi önerildi ? ya da bir yazar önereceksek bizim mahallenin en iyisini önerelim mi dedi.
    bu adamın edebi kişiliği mi onu öne çıkardı yoksa islami dünya görüşü mü?
    ya keşke bu yazarların çizerlerin şairlerin düşünürlerin dünya görüşünü bilmesek. çünkü bunlardan dolayı onlara ön yargı ile yaklaşıyoruz. mesela bir kesim sırf ermeni meselesi üzerine söylediklerinden dolayı orhan pamuk okumuyor ve ondan mahrum kalıyor. bir kesim siyasi ve dünya görüşü nedeniyle necip fazıl’dan, yine aynı sebepten ötürü bir diğer kesim nazım hikmet’ten mahrum kalıyor. aynı şekilde sırf ideolojisinden dolayı hayatında ahmet kaya dinlememiş insanlar var. o kadar çok örnek var ki. mustafa kutlu da onlardan biri. kısa bir araştırma ile islamcı mahalleden olduğunu duyan bizim tayfa hemen burun kıvırdı bile. adamın edebi kimliğini bilmeden, bir tane kitabını okumadan. diğer yandan islamcı tayfanın yüzü güldü. bizim mahalleden dediler. koltukları kapardı.
    mesela ben tanıyorum kendisini. hiçbir kitabını da okumadım. ama vakti zamanında bir film izlemiştim. “uzun hikaye” isimli. çok beğenmiştim. bu yazarın kitabından uyarlanmış. bu adamın kitabından uyarlandığını bilseydim muhtemelen bende “siktir et islamcıların çektiği filmden ne olacak” der gitmezdim. yani demem o ki ön yargı kötü bir şey.

ayrıca kimse bakanın tolstoy önersine takılmıyor neden ? bundan kırk elli yıl önceki siyasi konjonktürde bir “rus” yazarın önerilmesi “komünizm geliyor” diye propagandası yapılır, tolstoy üzerinden linç edilirdi. bu da ironik.

edit: düzeltme. teşekkürler jz
  • mustafa agabeyi yakinen tanirim. tum kitaplarini (bazilarini 3-4 kere) okudum. hic bir eserinde islamcilik veya din propagandasi yoktur. yalin bir uslupla hayati ve insanlari anlatir, iyilikle kotulugu fotograf ceker gibi yorumsuz betimler. “islamci” diyerek asagilamaya calisanlar bilsin ki o, siyasetten uzak, durust, yalansiz ve en onemlisi guzel bir insandir.

mustafa kutlu, kasaba insanlarinin hikayelerini anlatir. uslubu yalin, sade ve akicidir. turkceyi cok guzel kullanir. siradan kelimelerle cok buyuk laflar eder, sasirirsiniz. atmosfer oykuleri yazar, sizi icine ceken hikayelerdir bunlar. her bir oykusu, sinema izleme etkisi dogurur. kenan imirzalioglu’nun oynadigi uzun hikayefilminin hikaye ve senaryosu da o’na aittir.

bu boyledir
    yoksulluk icimizde
    yokusa akan sular
    mavi kuş
    gonul isi
    huzun ve tesaduf
    beyhude ömrüm
    en guzel kitaplaridir.

(ha, bir de “mustafa kutlu kim amk?” diye entry giren cahil denyolar var aranizda. basitliginizi bu kadar belli etmeyin be oglum. hic bi sey bilmiyorsaniz acin bi google’layin kimdir nedir. omrunu turk edebiyatina adamis beyefendi bir insana saygi duymaniz icin “sizden” olmasina gerek yok...)
  • çok kötü bir yazardır.

asla bir rasim özdenören değildir, asla bir sadık yalsızuçanlar değildir.

islamcı camia içinde kendi pr'ını çok iyi yaptığı ve kitapları dergah gibi iyi bir yayınevinden çıktığı için parlatılır.

zaten memlekette ne kadar kötü yazar varsa üslubu çok yalın ve samimi bir insan oluyor.

edit: mesajla küfür falan eden dangalaklar var, dönün lan o mustafa abi'nizin anlattığı taşraya.
  • çok güzel hikayeleri vardır. anadolu insanını kasaba insanının hayatını çok güzel anlatır. yoksulluk içimizde, uzun hikaye, beyhude ömrüm, ya tahammül ya sefer eserleri gayet iyidir.
  • birçok kitabını okumuş birisi olarak ben de okunmasını tavsiye edebilirim. dili sadedir, kitapları (hikayeleri) hacimli değildir. insanı duygusal oarak da eğitir.

eleştirilecek noktaları da vardır gözümde kutlu'nun ama hikayeleri okunasıdır.

uzun hikaye, rüzgarlı pazar, hayat güzeldir, mavi kuş, beyhude ömrüm, kitaplarını tavsiye edebilirim.
  • 25.03.2020 basın toplantısında bakan koca'nın karantina günlerinde evlerde okunmasını önerdiği isim.

bakan isim önermemeliydi tamamen talihsiz bir açıklama...
  • kadir topbaş'ın danışmanlığını yapıp oğluyla beraber danışmanlık kisvesi altında bol bol yedikleri için olabilir mi?
  • cumhurbaşkanının covid-19 müdahale paketine ev kredisi maddesini sokan müteahhit kadar kendi adını sağlık bakanının açıklama metnine sokmada büyük bir başarı sağlamıştır.

t:bir yazar
hesabın var mı? giriş yap