şükela:  tümü | bugün
 • önümüzdeki dönemde beklenen ekonomik kriz hakkındaki blog yazısıyla dikkat çekmiş olan anti-kapitalistfinans ve iktisat uzmanı, solcu atatürkçü, can dostum.

  özellikle beyaz yaka kesimine yönelik yayınladığı yazıların yanında, türkiye siyaseti hakkındaki yazıları da son derece çarpıcı. britanya işçi partisi'nin son dönemdeki sol çizgisinin türkiye siyasetine uyarlanmasına ilişkin yazısı konuya kafa yoran insanlar nezdinde değerli bir çalışma.

  rhetorica.blog ekibinde bulunan diğer yoldaşları ile beraber, önümüzdeki yakın gelecekte sol siyasetin motoru olacağına inanılan cumhuriyet gençliğinin karşılaştığı derin sosyo-ekonomik problemlerin siyasal boyutta sol atatürkçülükmodeliyle demokratik bir biçimde örgütlenerek çözülebileceğini iddia etmektedir. kürenin ve türkiye'nin gidişatının böylesi bir siyaseti çağırdığına inanarak benzer biçimde düşünen arkadaşlara da sözlük yoluyla çağrısını yapmaktadır.
 • son yazısı okumaya değer finans kökenli blogger

  link

  "kriz neden kaçınılmaz?

  tipik bir ekonomik krize neden olabilecek başlıca olağan şüpheliler: devletin borçlarını ödeyememesi, bankacılık sisteminin çökmesi, varlık fiyatlarındaki balonun patlaması ve ödemeler dengesi finansmanının sağlanamaması. bu 4 faktöre hızlıca göz atalım."
 • bu adamin floodlari nefismis.

  akp ye oy verme niyetinde olanlara ozellikle okutulmasi gereken bilgiler iceriyor. dolar neden 4.5?
  https://twitter.com/…ilay/status/997055539803635713

  bu flood da ekonomik krizin durumu ve gelecegi ile alakali..
  https://twitter.com/…ilay/status/977261769637933056

  ozetle adam reel veriler ve gercek argumanlarla diyor ki, akp secilirse bu kafayla malesef dolari 8 lerde bile gorursunuz. hayir sahsi yorumu olsa diycem ki, muhalefet yapiyor.. ama adam bilale anlatir gibi tane tane orneklerle aciklayip yazmis..

  dilerim gun gelir de akp yi tekrar iktidar yapanlar, vaktiyle kemal dervis e aci aci bakarak, kurtar bizi mudur dedigimiz pozisyona dusmesinler..

  cunku durum vahim agalar..
 • akp döneminde* sıklıkla tekrarlanan ekonomi emin ellerdesöylemine istinaden şahane bir zincir* oluşturmuştur.

  bank asya'nın, fetö'nün, niteliksiz insanların merkezde olduğu,ekonominin nasıl sokaktaki insana emanet edildiğini tane tane anlatmıştır.

  https://twitter.com/…lay/status/1006980818080845824
 • son dönemde twitter’da gördüğüm en iyi hesaplardan biri. floodlarını takip etmek lazım, çok yararlı bilgiler veriyor. severek takip ediyorum.
 • not alın. amerikancı olma ihtimali var. hiç şaşmaz bu tipler sürekli aynı şeyleri söylerler.

  link

  --- spoiler ---

  nasıl 1930’lardan bugüne ülkenin iç ve dış koşulları değişmişse; devrimcilik ilkesi vasıtasıyla altıok da bugünün sorunlarına çare üretebilecek şekilde güncellenmeli. birkaç soyut örnek vermek gerekirse: halkçılık basit bir din, dil, mezhep ve renk eşitliğinden öte sosyal adaletle zenginleştirilmeli; kit kavramına sıkıştırılmış olan devletçilik etkin kamu denetimine dönüştürülüp sosyal devlet ile güçlendirilmeli; milliyetçilik kürtleri de kapsayabilecek şekilde vatanseverlik olarak tanımlanmalı; cumhuriyetçilik demokrasi ile bir adım daha ileri taşınmalı; laiklik sağ seçmenden kolayca oy alınabileceği yanılgısına düşülmeden tavizsiz uygulanmalı.
  --- spoiler ---

  milliyetçilik vatanseverlik olarak tanımlanmalı diyen bir adamın ağzında daha fazla bir şeyler gevelemesine gerek yok. kendisine atatürkçüyüm demesine inanmayın. alakası yok. sen git ekonomi yorumla. bir de metin feyzioğlu'nu eleştiriyor.

  twitter adresi
 • entry'mi twitter hesabında paylaşan danışman. o tivitle etkileşime girenler senin yazılarını benim kadar okudular mı acaba. ekşi'yi kötüleyip başından ayrılmamak da yeni moda oldu.

  konuya dönersek, kendisini yeni bir atatürkçülük profili çizmeye çalıştığı için eleştirdim. ios güncellemesi değil bu. 5 milyon insan mutlu olacak diye onlar için yeniden milliyetçilik kavramı oluşturamayız. ya atatürkçüsündür ya değilsindir. yani ya radikal atatürkçüsün ya da değilsin. ortası olan birşey değil bu. ılımlı atatürkçülük diye birşey yok.

  ''milliyetçilik kürtleri de kapsayabilecek şekilde vatanseverlik olarak tanımlanmalı''

  bu cümlenin biraz daha ilerisi anayasadaki türk kelimesinden rahatsız olmaya kadar gider.
  amerikancı olarak anılmak istemiyorsan kendi kafana göre atatürkçülük çizme. şimdi sana liboş dicem onu da paylaşırsın.*

  son olarak chp'nin içindeki kürtçülere tek laf ettin mi? canan kaftancıoğlu ile ilgili tek bir kelime yazdın mı? yazdıysan bu yazdıklarımı geri alıp özür dilerim.
 • siyasi sıkışmışlığın iktidara yaradığını, bu nedenle oynanan oyunun cumhuriyet ilkelerinin temellerine bağlı kalarak bozulması gerektiğini tane tane her defasında anlatmasına rağmen iktidar maskarası gerici gardırop atatürkçüleri tarafından eleştirilen aydın.

  chp içindeki koltuk sevdalılarını, göstermelik atatürkçüleri, liberalleri, islamcıları ve buna benzer ideolojik görünümlü bütün klikleri ve ayrıca hdp'nin liberal tarafını eleştirdiğini, yazılarını özümseyerek takip edenler kabul edecektir. ancak 12 eylül'ün sağ milliyetçiliğinin halkı uçurumun kıyısına kadar getirdiğini anlayamayan tarih cahillerinden bunu beklemek devenin henden atlamasını beklemek gibi olacaktır.

  vakti geldiğinde tarih kimin haklı olduğunu gösterecek. toplumsal koşullar olgunlaşıp halkın ferasetiyle birleştiğinde bugün kendisini eleştirenler savunduğu fikrin eylemliliğine katılmak isteyecekler veyahut tarihin çöp kutusuna, yani ait oldukları yere gidecekler.
 • adam eleştirecem diye "bir de feyzioğlunu eleştiriyor" yazmış resmen.
  ahahahahhhh.
 • ekonomi hakkında bu kriz günlerinde aydınlatıcı tweetler atan kendi deyimiyle eski akademisyen, finans danışmanı.

  https://mobile.twitter.com/mmkubilay

  edit: ufuk açan son röportajını buraya ekliyorum.

  https://www.toplumsal.com.tr/…itter_impression=true