• medyascope mecrasında "herkes için ekonomi" adlı programa başlayan ekonomist.
    ilk bölüm "rekor kıran işsizlik"

medyascope

takip edilesi.
  • sol tandanslı ve bunu açık ifade eden, ama kimsenin yandaşı olmadan rasyonel, net, açık ve sade konuşan akademisyen.
  • ekonomiden zerre anlamıyorum ama kendisini her çarşamba "ne güzel okuyor anlatıyor maşallah" diyen teyzeler misali dinliyorum.
  • bu adamin floodlari nefismis.

akp ye oy verme niyetinde olanlara ozellikle okutulmasi gereken bilgiler iceriyor. dolar neden 4.5?
    https://twitter.com/…ilay/status/997055539803635713

bu flood da ekonomik krizin durumu ve gelecegi ile alakali..
    https://twitter.com/…ilay/status/977261769637933056

ozetle adam reel veriler ve gercek argumanlarla diyor ki, akp secilirse bu kafayla malesef dolari 8 lerde bile gorursunuz. hayir sahsi yorumu olsa diycem ki, muhalefet yapiyor.. ama adam bilale anlatir gibi tane tane orneklerle aciklayip yazmis..

dilerim gun gelir de akp yi tekrar iktidar yapanlar, vaktiyle kemal dervis e aci aci bakarak, kurtar bizi mudur dedigimiz pozisyona dusmesinler..

cunku durum vahim agalar..
  • adam bildiğin gemi aziya almış. silivri dolaylarında dolaşıyor. bize böyle insanlar lazım. 17 25 aralık polisleri gibi geri adımı yok. allah kolaylık versin.
  • düzenli olarak takip ettiğim ekonomist. dikkat çekici bir anlatım tarzı var, dinlerken uyumuyorsunuz. akış ve bütünlük de muazzam. pek huyum olmasa da kitabı çıktığı ilk gün sipariş etmiş bulundum. medyascope'taki yayınında, kitabın bütün gelirini de bağışlayacağını söyledi. ne diyek, yolu açık olsun.

https://www.kirmizikedi.com/…e94f14b4eb0b9dc9f366bc
  • abdullah yavaş'ın merkez bankası ppk üyeliğinden alınmasının ardındaki kahraman. kimsenin haberi bile yokken bundan 3 sene önce de türk telekom rezaletini ortaya çıkarmıştı. söylediklerinin değeri geç de olsa anlaşılıyor. (bkz: 128 milyar dolar) meselesinin gündeme getirilmesinin de en önemli aktörlerinden. ekonomist kimliğinin dışında sorumluluğu olmasa da gazeteci kimliğini de ön plana çıkartmış ve bir kamu hizmeti yapmıştır.

kendisinin kıymetinin anlaşılarak hak ettiği itibarın verilmesi ve bununla beraber memleketin güzel günlere yol alması ümidini taşıyarak selamlarımı iletmiş olayım.
  • kendisinin iktisat eğitimi yok bildiğim kadarıyla. işletme-finansal matematik ve bankacılık finans. ancak iktisata ilişkin bilgileri piyasaya aktarış şekli birçok teorik iktisatçıdan daha iyi olabilir. kendisi eski dönemlerden birlikte ders aldığım sınıf arkadaşım olur. hatırladığım temel şey derste not almayı sevmemesiydi:) kendisini en iyi yapabildiği şeyi, fazlaca konuşmayı, piyasaya bu kadar güzel bir şekilde sattığı için tebrik ediyorum.
  • bugün paraanaliz.com adlı sitede 2. perde başlıyor adlı uzun bir analiz bir yazısı yayınlandı. yazıyı aynı zamanda twitterda 91 tweetlik bir flood halinde de yayınladı. geneli okunduğunda oldukça moral bozucu ve gerçekçi bir yazı kaleme almış. özetle ekonomik krizin daha da ağırlaşacağı 2 nci aşamasının geldiğini yazmış ve bu sürecin küresel gerekçelerle daha şiddetli geçeceği ve sonunda iktidarın yerini koruyamayacağı uyarısında bulunmuş. ben yazının bu kısmına çok katılamıyorum. krizin daha da şiddetlenmesi ve iktidarının sallanması halinde akp nin daha da pervasızlaşacağını, olağanüstü koşulları koyulaştıracağını, seçimleri ve demokrasiyi askıya alacağını, medyaya kontrolünün daha da ileri gideceğini ve özellikle nato'ya tekrar yanaşmamız neticesinde suriye'nin kuzeyinde bir kürt devletinin kurulacağı bir türbülansa gireceğimizi düşünüyorum. evet oldukça sancılı bir dönem yaklaşıyor. feraset sahibi devlet adamlarının böyle bir sıkışmışlık döneminde iç barışı ve ulusal birliği güçlendirmeye gayret etmesi gerekirken bizde tam tersi oluyor. yine de çok önemli bir yazı.
    ilgili yazı
    edit: murat kubilay'ın 2 mart 2020 tarihli yazısı
  • her fikrine katılmasam da gerçekten ufuk açan, zevkle okunan bir adam.
hesabın var mı? giriş yap