şükela:  tümü | bugün
251 entry daha
  • yaşar nuri öztürk'ün yanına yaklaşamaz ancak bu kadar dinci varken kendisinin görüşü onlardan net bir şekilde sıyrılıyor.
  • bazı dini topluluklar tarafından hedef gösterildiğini iddia eden ilahiyatçı. kendisini bugün ilk defa görme ve dinleme şansına sahip oldum. bazı şarlatanlara nazaran, üslubu ve gayesi samimi geldi.

elime herhangi bir kitabı geçerse okumayı düşünüyorum.
  • çok kafa yoruyor muhtemelen çok şey bildiği için inşallah yanlış birşey yapmam diyerek gecelerce uyuyamıyordur.

gazalinin lafıydı sanırım, bilinmeyenin peşine düşmek inaanı şüpheye götürür gibi bir laftı, ya da bilinenin peşine gitmek lazım gibi bir anlamı vardı

ben bir dönem bazı şeyleri araştırdım ve araştırırken gayet şevkle araştırdım, 20'li yaşlar kafası, sanki bir tek ben çözmüşüm gibi geliyordu. oysa bir tek kelime bile eden olmamıştı bu konularda... sonra tövbe ettim, çünkü iş bambaşka yerlere gidiyor yol karışmaya başlıyordu, olması gerekse biri bir kelam ederdi elbet, dünyanın bir akıllısı ben değilim dedim ve vazgeçtim, tövbe ettim.

bizim mahallenin cami imamı tertemiz bir adam, adamın temizliği konuşmalarından, tavrından, saygısından vs her şekilde 'ya sen ne iyi insansın' izlenimi bırakan bir adam, daha genç bir çocuk 20'lerinde...hocam dedim sen çok iyi bir insansın allah ne muradın varsa versin, en çok ne yapmak istiyorsun hedefin nedir dedim

meal ya da tesfir demişti ya da her ikisiydi hatırlayamadım sanırım ve bunu söylerken gözlerinde ve tavırında benim 20'li yaşlarımdaki şevk ve ışığı görünce üzüldüm, başımı öne eğdim, birşey söylemedim.

kuran uyarıları dinleyenlere aklını kullanabileceklere apaçık bir kitaptır der allah, apaçıksa herkes anlayabilir, kendince öğüt alır, alabilir.

mustafa öztürkten ve bahsettiğim caminin hocasından çok çok daha iyi dile hakim olan mehmet akif, yaşamının son yıllarında bütün hayatını adadığı tesfir ya da meal işinden vazgeçmiş bir de bunun üstüne yaktırmış

belki mehmet akif yanlış düşündü, belki mustafa öztürk ve bizim mahallenin cami imamı haklıdır, bilemem

çok uzun uzadıya açıklanan ayetler ve çok uzun bir kitap haline getirilmiş bir kuran ya da bir cümleyle çok kısa açıklanmış ayetler, kuran değil de genel olarak ayeti gerektiği gibi ne kısa ne uzun iyi açıklayan bir meal yapılabilir ki elmalılı meal ve tesfiri zaten çok iyi. bir örnekle açıklayayım, bazı surelerin başındaki harfler, elif lam mim gibi, allah istese onu daha açık şekilde kurana yazmayı bilmiyor muydu? ya da hiç yazmamayı da bilebilirdi, az çok herkesin bir tahmini olur allahtandır der geçeriz değil mi? allaha dinini öğretmeye kalkıp allahın açıklamadığını açıklamaya çalışırsak bence ileri gitmiş oluruz

kendisine başarılar dilerim, inşallah iyi bir uyku çeker, hayatı boyunca mutlu olur, belki ben şu an saçmalıyorum yanlış anladım, ama çok mutsuzmuş gibi geldi... hocam anlıyorum, yanlış birşey yapmamak için açıkladıkça açıklamak istiyorsunuz... konuşmalarınız bu şekilde bir izlenim bırakıyor, anlıyorum ama bence bu kadar kurcalamayın, tadında bir yorum, bir açıklama hepsinden iyidir ve kuran apaçık bir kitaptır, bir ayet dün başka anlama gelir, bugün başka anlama gelir, yarın başka.. kuranın mucizesi budur, bu nedenledir ki bir benzeri yazılamaz, ayet ayet ayrılmış, hikaye gibi yazılmamış mesela, neden? çünkü bir insan hayatında bir örnek verecekse sureden ve olayın kıssasından bağımsız verebilsin diye. kıssa bütün olarak ayrı, tek tek ayetlerden kıssadan ayrı yorumlanıp öğüt alınabiliyor. ayrıca hikaye kitabı olmadığı için herkes kendince çıkarım yapabilir, dilediği gibi öğüt alır...kuran insanlığa yeter, dün yettiği, bugün yettiği, yarın yeteceği gibi.

selamlar, sevgiler hocam.