şükela:  tümü | bugün
 • din bezirganlarının istediği gibi konuşmadığı için linç edilen ilahiyatçı.

  alanını, işi gereği bilimsel olarak incelediği için takunyalıların lincine uğramıştır. çünkü takunyalılar sistemin bozulmasını istememektedir.
 • linç edilmesine sebep olan sözlerinin nesi kötü veya yanlış anlamadığım kişi.

  yıllarca aynı şeyleri dinleyen kişiler farklı bir düşünceye mâruz kalınca elbette kabul etmesi kolay olmuyor ve tipik ortadoğu zihniyetiyle "anlamaya" veya "düşünmeye" değil de saldırıya geçiyor.

  inanmayı bir kenara bırakalım.
  yalancı biri "yooo ben yalan söylemem" dedi diye ona inansak yalancı olduğu gerçeği değişecek mi ?

  yani, kur'an'ın kendisinde beşer tarafından yazılmadığı yazıyorsa hiç sorgulamadan direk inanmalı mıyız? "aaa tamam lan böyle ayet varsa işte bak bir insan tarafından yazılmamış" diyebilir miyiz ? bu bir ispat olabilir mi ?
  kur'an'ın bir insan tarafından yazıldığını iddia etmiyorum. sadece bunun ispatının yine kendinde yazan bir ayet tarafından yapılabilir mi, onu sorguluyorum.

  salt olarak inanacaksak zaten her boka inanabiliriz, kanıt ihtiyacı yoksa.
 • ülkedeki her tür kötülüğün pisliğin savunucusu olanlar tarafından linç edildiğine göre doğru bir adam olmalı. yarınki ruşen çakır ile olacak söyleşisini kaçırmamak lazım.
 • kur'an'ın allah'ın değil de peygamberin dilinden yazıldığını söylüyor tamam da, ifadelerinde bir tutarsızlık var gene de. ya da bu dine inanmadığını korkusundan, mahalle baskısından açıkça söyleyemiyor.

  şöyle; diyor ki 'bir tarafta dünyanın öbür ucunda uçan bir kuşun kursağından geçen rızkın hesabını bilen bir allah var diğer tarafta şuanki kur'an'ın verdiği mesajdaki çapsızlık var.' tarif ettiği allah'ın insanlara hediye edeceği kitabın çapını da genişletmemesi, elçisini bu yönde beslememesi, yanlış ifadelerden sakındırmaması düşünülebilir mi?
 • bu olayda da gördüğümüz gibi türkiye'de akademi bile farklı fikirler için rahatça tartışılıp konuşulacak ortamı sağlayamıyor.
 • bu adamın linci daha önce emin olamadığım şu tezimden emin olmamı sağladı: “ 5 müslümanı aynı odaya koy, iki saat de zaman ver, elbet anlaşamayacak bir nokta bulacaklardır.”
  buradan çıkardığım sonuç da güya evrensel iddiasında bulunan bu inanç sistemine tabii olanlar değil sınırları belli daha temeli bile belli olmayan konularda birbirlerini kafir müşrik ilan ederken neyin sistemi neyin birliği? sahi çok sıkıcı değil mi? yani sen kendini inanan olarak görürken, başka bir inanan tarafından yargılanmak?
 • islami çevre her geçen gün en parlak zekalarını yok ederek kendini bitiriyor.
  din bezirganları nasılsa iktidar bizim tarafta diye içlerinden çıkan ama rantlarını bozan kim varsa yok etme derdinde.
  lince sebep olan videoyu izledim. 40 dk.lık video
  yayılan kısmı 2 dk.
  bu tam bir fetocu tarzı.
  feto mehkemelerine uzman olarak görüş bildiren fetoyu en güçlü zamanında itin götüne sokan hocayı linç ediyorlar.
  feto bir örgüt değil bir zihniyet.
  ahlaksız çıkarcı obez benim haricimdekilere yaşam şansı vermem diyen bir hapis ur aslında.
  hoca aklı başında sorgulayan vicdan sahibi olan ama din diye anlatılanlardan ve anlatanlardan midesi bulananlara imanını kaybetmemek için yol açıyor.
  allah razı olsun.
  tepki gösterenler çocuğumuz ateist deist oldu diye ağlaşınca uzaktan seyredip bir sigara yakar herhalde.
 • mustafa öztürk hoca'nın bir iki videosunu izlemişimdir. bu ilahiyatçı hocanın yaptığı şey, asırlardır insanoğlunun inanç, dinler konusunda yaptığı olağan davranışlardan bir emsal sadece. ağzınızdan bal aka aka anlattığınız ibrahim peygamber kıssası bu hocanınkinden farklı mı idi sanki? ibrahim peygamber de putlara baktı '' bunların kendisine şefati yok, kendisini koruyamayan, bizi nasıl korusun...'' diye balyozla putlara girişirken hangi itici güçten referans aldı? tabi ki de aklın mantık ve kıyas silsilesini kullandı. bruno bir evrene, bir gezegenimize baktı, dünya evrenin içinde zerre,
  dünya evrenin merkezi olamaz, sanılanın aksine evren çok çok büyük bir yapı, diye düşündü ve yaratıcının ihtişamı sizin sandığınızdan daha büyük, diye yakılma pahasına fikirlerini haykırdı ( zaman kendisini yakanların soytarı, bruno'nun haklı olduğunu kanıtladı).
  ne güzel dünya, sen, kendi inanamadığın tüm dinlere aklın eleştirel penceresinden bak, bir başkası senin inançlarına akıl, mantık açısından baktığında, ooovv dinimize, inancımıza saldırıyorlar..., diye viyakla.
  anan dememiş, baban dememiş, belli bir mantık çerçevesinden bu tarz bir vahiy dili, muhteşem kainatı yaratan ilahi ihtişamın dili olamaz, diye bir mantık yürütmüş.
  biz de aynı mantığı kullanıyoruz. evrenin ihtişamına bakıyoruz ve diyoruz ki, böyle bir mutlak kudret, yanında kıyas olarak bir hiçin saçı açık... vs , diye bir hiçi niçin sonsuza kadar cehennemde yaksın? yarattığı evrendeki en muhteşem mahlukattan tanrının talebi bu olabilir mi? bu talep ilahi ihtişama akıl ve mantık açısından uygun mudur? bizi meleklerden vesair her şeyden üstün kılan vasfımız akletmek ise bu vasfımızı kullanmak niçin suç olsun.
  en fazla yapacağınız şey, viyaklamayı, tehdidi bırakıp ilgili hocaya, akıl, mantık, bilgi çerçevesinde karşı tez sunmanız.
  ama tarihin sayfalarına baktığınızda, söyleyecek akla uygun karşı tezi olmayanların yaptığı tek ortak eylem, ya yakmak, derisini yüzmek ya da kazığa oturtmak olmuş.
  fakat çaresi yok, çember daralıyor, tüm zulmünüze rağmen, yenilecek ve öncekiler gibi tarihin tozlu sayfalarına atılacaksınız.
  fikirleri mevcut geleneksel inançlarla çatışıp istifa eden ilahiyatçı.
 • kuran-ı kerim'de savaş ganimetlerinin pay edilmesi söylenirken şam'da tam olarak hakimiyet sağlandığı zaman bu ayet uygulanmamıştır. çünkü zengin suriye topraklarının dağıtılması o dönem feodaliteye sebep olabilirdi. gene aynı şekilde hz ömer döneminde kıtlık olduğu için hırsızın elinin kesilmesi cezası da askıya almıştır. yani uzun lafın kısası hz ömer bu düşünmekten aciz ayak takımının olduğu zamanda yaşasa onu bile tekfir ederlerdi.

  birde bu adama burada ''cesur olmadığı için inanmadığını söyleyemiyor'' diyen ateistler incelenmesi gereken apayrı bir vaka. ateist olma cesaretinin sadece sizde olduğu hissine kapılacak kadar mı egoistsiniz ? sizi ne böyle düşündürüyor ? bu adam ateist olduğunu açıklasa daha mı çok tepki göreceğini sanıyorsunuz ?
 • olması gerektiği gibi olan, objektif, kanımca ülkemizde çok az sayıda bulunabilen gerçek ilahiyatçılardan biri. her ilahiyatçı dinle ilgili belli konularda aynı şeylere inanacak, aynı şeyleri söyleyip aynı şeyleri savunacak diye bir şey yok. adam teoloji uzmanı, her teoloji uzmanının uzmanı olduğu teolojiyi / dini diğerleri gibi aynı argümanlarla ezbere savunması beklenemez. belli ki bu adam, dinle ilgili bazı konularda ülkemizdeki çoğunluktan farklı düşünüyor. bunun için linç edilmesi gerekmez diye düşünüyorum.