şükela:  tümü | bugün
 • kur'an'ın allah'ın değil de peygamberin dilinden yazıldığını söylüyor tamam da, ifadelerinde bir tutarsızlık var gene de. ya da bu dine inanmadığını korkusundan, mahalle baskısından açıkça söyleyemiyor.

  şöyle; diyor ki 'bir tarafta dünyanın öbür ucunda uçan bir kuşun kursağından geçen rızkın hesabını bilen bir allah var diğer tarafta şuanki kur'an'ın verdiği mesajdaki çapsızlık var.' tarif ettiği allah'ın insanlara hediye edeceği kitabın çapını da genişletmemesi, elçisini bu yönde beslememesi, yanlış ifadelerden sakındırmaması düşünülebilir mi?
 • bu olayda da gördüğümüz gibi türkiye'de akademi bile farklı fikirler için rahatça tartışılıp konuşulacak ortamı sağlayamıyor.
 • bu adamın linci daha önce emin olamadığım şu tezimden emin olmamı sağladı: “ 5 müslümanı aynı odaya koy, iki saat de zaman ver, elbet anlaşamayacak bir nokta bulacaklardır.”
  buradan çıkardığım sonuç da güya evrensel iddiasında bulunan bu inanç sistemine tabii olanlar değil sınırları belli daha temeli bile belli olmayan konularda birbirlerini kafir müşrik ilan ederken neyin sistemi neyin birliği? sahi çok sıkıcı değil mi? yani sen kendini inanan olarak görürken, başka bir inanan tarafından yargılanmak?
 • islami çevre her geçen gün en parlak zekalarını yok ederek kendini bitiriyor.
  din bezirganları nasılsa iktidar bizim tarafta diye içlerinden çıkan ama rantlarını bozan kim varsa yok etme derdinde.
  lince sebep olan videoyu izledim. 40 dk.lık video
  yayılan kısmı 2 dk.
  bu tam bir fetocu tarzı.
  feto mehkemelerine uzman olarak görüş bildiren fetoyu en güçlü zamanında itin götüne sokan hocayı linç ediyorlar.
  feto bir örgüt değil bir zihniyet.
  ahlaksız çıkarcı obez benim haricimdekilere yaşam şansı vermem diyen bir hapis ur aslında.
  hoca aklı başında sorgulayan vicdan sahibi olan ama din diye anlatılanlardan ve anlatanlardan midesi bulananlara imanını kaybetmemek için yol açıyor.
  allah razı olsun.
  tepki gösterenler çocuğumuz ateist deist oldu diye ağlaşınca uzaktan seyredip bir sigara yakar herhalde.
 • mustafa öztürk hoca'nın bir iki videosunu izlemişimdir. bu ilahiyatçı hocanın yaptığı şey, asırlardır insanoğlunun inanç, dinler konusunda yaptığı olağan davranışlardan bir emsal sadece. ağzınızdan bal aka aka anlattığınız ibrahim peygamber kıssası bu hocanınkinden farklı mı idi sanki? ibrahim peygamber de putlara baktı '' bunların kendisine şefati yok, kendisini koruyamayan, bizi nasıl korusun...'' diye balyozla putlara girişirken hangi itici güçten referans aldı? tabi ki de aklın mantık ve kıyas silsilesini kullandı. bruno bir evrene, bir gezegenimize baktı, dünya evrenin içinde zerre,
  dünya evrenin merkezi olamaz, sanılanın aksine evren çok çok büyük bir yapı, diye düşündü ve yaratıcının ihtişamı sizin sandığınızdan daha büyük, diye yakılma pahasına fikirlerini haykırdı ( zaman kendisini yakanların soytarı, bruno'nun haklı olduğunu kanıtladı).
  ne güzel dünya, sen, kendi inanamadığın tüm dinlere aklın eleştirel penceresinden bak, bir başkası senin inançlarına akıl, mantık açısından baktığında, ooovv dinimize, inancımıza saldırıyorlar..., diye viyakla.
  anan dememiş, baban dememiş, belli bir mantık çerçevesinden bu tarz bir vahiy dili, muhteşem kainatı yaratan ilahi ihtişamın dili olamaz, diye bir mantık yürütmüş.
  biz de aynı mantığı kullanıyoruz. evrenin ihtişamına bakıyoruz ve diyoruz ki, böyle bir mutlak kudret, yanında kıyas olarak bir hiçin saçı açık... vs , diye bir hiçi niçin sonsuza kadar cehennemde yaksın? yarattığı evrendeki en muhteşem mahlukattan tanrının talebi bu olabilir mi? bu talep ilahi ihtişama akıl ve mantık açısından uygun mudur? bizi meleklerden vesair her şeyden üstün kılan vasfımız akletmek ise bu vasfımızı kullanmak niçin suç olsun.
  en fazla yapacağınız şey, viyaklamayı, tehdidi bırakıp ilgili hocaya, akıl, mantık, bilgi çerçevesinde karşı tez sunmanız.
  ama tarihin sayfalarına baktığınızda, söyleyecek akla uygun karşı tezi olmayanların yaptığı tek ortak eylem, ya yakmak, derisini yüzmek ya da kazığa oturtmak olmuş.
  fakat çaresi yok, çember daralıyor, tüm zulmünüze rağmen, yenilecek ve öncekiler gibi tarihin tozlu sayfalarına atılacaksınız.
  fikirleri mevcut geleneksel inançlarla çatışıp istifa eden ilahiyatçı.
 • kuran-ı kerim'de savaş ganimetlerinin pay edilmesi söylenirken şam'da tam olarak hakimiyet sağlandığı zaman bu ayet uygulanmamıştır. çünkü zengin suriye topraklarının dağıtılması o dönem feodaliteye sebep olabilirdi. gene aynı şekilde hz ömer döneminde kıtlık olduğu için hırsızın elinin kesilmesi cezası da askıya almıştır. yani uzun lafın kısası hz ömer bu düşünmekten aciz ayak takımının olduğu zamanda yaşasa onu bile tekfir ederlerdi.

  birde bu adama burada ''cesur olmadığı için inanmadığını söyleyemiyor'' diyen ateistler incelenmesi gereken apayrı bir vaka. ateist olma cesaretinin sadece sizde olduğu hissine kapılacak kadar mı egoistsiniz ? sizi ne böyle düşündürüyor ? bu adam ateist olduğunu açıklasa daha mı çok tepki göreceğini sanıyorsunuz ?
 • olması gerektiği gibi olan, objektif, kanımca ülkemizde çok az sayıda bulunabilen gerçek ilahiyatçılardan biri. her ilahiyatçı dinle ilgili belli konularda aynı şeylere inanacak, aynı şeyleri söyleyip aynı şeyleri savunacak diye bir şey yok. adam teoloji uzmanı, her teoloji uzmanının uzmanı olduğu teolojiyi / dini diğerleri gibi aynı argümanlarla ezbere savunması beklenemez. belli ki bu adam, dinle ilgili bazı konularda ülkemizdeki çoğunluktan farklı düşünüyor. bunun için linç edilmesi gerekmez diye düşünüyorum.
 • sözlükte ısrarla kendisinin inanmadığını iddia eden bir tayfa var. oğlum adam inanmadığı bir din için niye kendini bu kadar paralasın. sözleri doğru gelmez, bu dedikleri dine aykırı dersiniz anlarım da inanmıyor demek kadar desteksiz bir söz yok.

  emekli olması akademi camiası için kötü olmuştur. fakat tefsir çalışmalarına devam edecektir. 2 ciltini aldık diğerlerini de alacağız.

  hakikat kimsenin kucaklayamayacağı kadar büyüktür. gören göz gördüğüyle aldanır. o yüzden önce kendinize dönün sonra başkasına.

  desteklemediğim sözleri var olsa da, ufuk açan bir profesördür.
 • ekşicilerin savunduğu ilahiyat profesörü.
  mahiyeti hakkında başka bir kelama ihtiyaç duymuyorum.
 • imam gazali bir yolculuktayken kervanı eşkiyalar basar. eşkiyalar herkesin heybesindekileri toplamaya başlar. sıra imam gazali'ye geldiğinde devesinde bulunan kitap ve defterleri de almak isterler. imam gazali hazretleri der ki:

  - ne olur onları almayın. ben onları senelerimi vererek elde ettim. onlar sayesinde ilim sahibi oldum. zaten sizin işinize de yaramaz.

  eşkiya reisi gülerek derki:

  - sen nasıl ilim sahibisin ki, elinden defterlerin alındığı zaman sende ilim namına bir şey kalmıyor.

  böyle söyler ve onun ders notlarını geri verdirir.

  fakat, eşkiya reisinin bu sözleri imam gazali'ye çok tesir eder ve bundan sonra okuduğu ilimleri defterlere değil, zihnine ve bütün hayatına yerleştirir ve bütün dünyanın tanıdığı imam gazali olur.

  yarım alim dinden çıkarır in karşılıgi mustafa öztürk de böbürlenmeyip okuduğu ilimleri zihnine, hayatına yerleştirseydi keske