şükela:  tümü | bugün
  • bloomberg'te yayınlanan söyleşisinin mutlaka izlenmesi gerektiğini düşündüğüm ilahiyatçı.
  • dücane cündioğlu gibi senelerdir lafı eveleyip geveleyip bir türlü "inanmıyorum" diyemeyen ilahiyatçıdır.
  • demiş ki sığır: "ilahiyatçıları inananların desteklemesi gerekir, oysa bunu inanmayanlar destekliyor, oradan anlayın"

ulan hıyar, ilahiyat demek akademik yöntemlerle islam dininin psikolojik, sistematik ve felsefi boyutlarının incelenmesi demek.

bunun inanmakla ne ilgisi var? cihadcı karargahı değil bu, akademi akademi! iyice arka bahçelerine çevirdiler memleketi ya. ilahiyat fakültesine gideni inananlar savunurmuşmuş. gördük inananları. çocuk tecavüzcülerini, hırsızları, katilleri savunup duruyorsunuz. siz savunsanız ne yazar ulan artık? eşini, evini, çocuğunu teslim edeceğin mümin artık mitolojik bir figür. o günleri siz kendi ellerinizle geçmişte bıraktınız, yeni bir dünya kurdunuz, içinde de boğulurken herkesi boğmak peşindesiniz.

ama boğulmayacağız. akl-ı selim sahibi olanlarımız da, ister inanan, ister inanmayan olsun, insan hayatına ve fırsat eşitliğine kıymet veren herkes bu korkunç tarikat mafyasına karşı konuşacak, haykıracak. çocuklarımızı, gençlerimizi sizin kirli çarkınıza cariye olarak teslim etmemek için var gücümüzle savaşacağız, savaşıyoruz.

amk ışıd artıkları ya.
  • ironik. bu müslimler dinlerini de bilmiyor. birisi dinlerinden bahsettiği zamansa müşrikce tavırlara giriyorlar: iftira, küçümseme, dışlama, hakaret.

mustafa öztürk ufkuma ufuk katmıştır.
  • şu an dini fikirlerimin temelinin oluşmasında rol oynayan ilahiyat profesörü. kendisi bu topluma 10 beden büyük gelir. öldükten sonra kıymeti anlaşılacaktır fakat biz hocamızın kıymetini şimdiden biliyoruz, allah uzun ömür versin, var olsun.
  • ben kendisini ruşen çakır'la tanıdım. odur budur arada academia'dan falan makelelerini falan okurum. dünya görüşümüzün alakası yok. ama adam entelektüel derinliğe sahip ve yazıp çizdikleri gayet ufuk açıcı.

neyse.

sözlükte gündem olunca youtube'dan n'olmuş diye baktım. videoyu izledim ve altında yazan yorumları okudum. şimdi dinciler yüzünden dinden soğuyan insanları dinde tutmaya çalışan mustafa öztürk mü insanları dinden soğutuyor yoksa kendi çelişkilerini görünce verecek cevap bulamayıp sövüp sayan dinciler mi? ha, dincilerin kudurma sebepleri belli: "lan adamlara ne malzeme veriyon!". insanları dinden soğutan asıl malzeme kendi çelişkilerle dolu eylem ve söylemleri halbuki.
  • tarihselcilik bataklığında debelenen ve bu perspektiften bakarak geliştirdiği söylemlerle anlaşılması en basit konuları bile çetrefilliymiş gibi sunan, dahası sunduğu bu şeylerin gerçekliğine gerçekten (?) inanan, dürüstlükten çok uzak bir şekilde de ait olmadığı mahallenin bir abisi gibi bunları o mahellenin insanlarına satmaya çalışan bir garip akademisyendi.

bir zamanlar...

müslümandı değildi tartışmasına mahal vermeyecek açıklamaların ve söylemlerin adamıdır.
  • kökten dinci, arap kabilelerinin çatışmalarını kendisine pusula yapan cemaat ve tarikat unsurları tarafından lince uğruyor. bu tarikat ucubeleri sanıyor ki mustafa öztürk gibi eğitimli, hayata başka yerden bakan ilahiyatçılar gidince ortalık kendilerine kalacak sözde 'asrı saadet' devri geri gelecek ve müslümanlar hidayete erecek.

kendi inandıkları saçmalıklara bu kadar bel bağlayan böceklersiniz mustafa hoca gibi insanlar sizin belinizde kırılacak sopaların şiddetini azaltabilirdi. giderek yalnızlaşıyorsunuz çanlar sizin için çalıyor haberiniz yok.
  • mısır sübeği sevenler tarafından hakkında linç kampanyası başlatışmış kıymetli akademisyen.
  • isteyen inanır isteyen inanmaz ama sen kuran'ın öğretildiği bir yerde çalışıyor ve ona inanmadığını söylüyorsan hakaret ediyorsan orada işin ne? böyle tutarsızlık mı olur sen iki yüzlülük yapıyorsun. inanmıyorsan git ateizm derneğine orada çalışma yap.

akşama kadar karakterden bahseden karaktersizler bu tutarsızlığı savunuyor. kaypak herifler ben sizin cemaziyel evvelinizi bilirim. müslüman mahallesinde salyangoz sattırmayız.