şükela:  tümü | bugün
 • tff 2. lig'den bank asya 1. lig'e yükselen tki tavşanlı linyitspor'un trabzonlu teknik direktörü.

  trabzon'da 12 aralık 1958'de doğmuş alan akçay, trabzonspor'da başladığı antrenörlük kariyerini çeşitli takımlarda sürdürerek en son tki tavşanlı linyitspor'un başında devam ettirmiştir. 2009-2010 sezonuna istediği gibi bir giriş yapamayan ve grubunda son sıralarda yer alan kütahya ekibinin başına geçtikten sonra takımı hızlı bir yükseliş trendi içerisine sokmuş ve önce klasman grubunu lider bitirmesini sağlayıp sonra da play-off maçları sonrasında güçlü takımları yenerek bank asya 1.lig'de oynamaya hak kazandırmıştır.

  ekibinin play-off maçlarında mağlup ettiği takımlardan biri de, içerisinden yetiştiği trabzonspor'un şu anki pilot takımı olan trabzon karadenizspor'dur.
 • linyitspor taraftarının filozof mustafa lakabını taktığı teknik adam.
 • ajax'ta antreörlük eğitimi almıştır.yabana atılacak bir teknik adam değildir gayet bilgili ve akıllı bir adamdır.ajax ve hollanda futbolu üzerine bir kitap da yazmıştır.taraftarlar arasında filozof mustafa , mourinho mustafa diye anılır.
 • "altyapılarımızla çok sağlıklı, marjinal ve ihtilal düzeyinde eylemler yaparak her şeyi yeniden başlatabiliriz. tanrı’nın bize genetik kodlamayla vermiş olduğu yetenekleri; duygusal zeka, inisiyatif alma kabiliyeti ve analitik düşünceyle birleştirebilirsek o zaman türk futbolu olarak zirveden inmeyiz. ben buna inanıyorum, potansiyelimize güveniyorum ve her zaman cebimin bir köşesinde bu düşünceyi taşıyorum." demiş. tavşanlı linyitspor'da şu ana kadar başardıkları, iyi bir futbol zekasına sahip olduğunu ispatlıyor zaten. umarım başarılı olur mustafa hoca.

  ayrıca, flying dutchman'da tavşanlı linyitspor ile ilgili güzel de bir yazı var:

  http://vliegendenederlander.blogspot.com/…ikti.html
 • hakkında milliyet gazetesi'nde şöyle bir yazı çıkmış futbol adamıdır.

  "futbolun mustafa reşit paşa’si"

  kimlik kaydında adı mustafa reşit akçay olarak geçen ve takımın taraftarlarınca osmanlı devleti’nde 1839 yılında çeşitli yeniliklerin getirildiği tanzimat fermanı’nı okuyan mustafa reşit paşa ile isim benzerliğinden ötürü "futbolun mustafa reşit paşa’sı" diye anılan teknik direktör akçay, geçen sezon tff 2. lig 1. grup’ta teslim aldığı takımın başarısında en fazla pay sahibi olan kişi olarak dikkati çekiyor.

  trabzon’da 1958 yılında doğan mustafa akçay, 1985-1992 arasında trabzon amatör kümelerinde mücadele eden idmangücü takımını çalıştırdı.

  1992’de trabzonspor’un altyapısında antrenör olarak görevlendirilen akçay, 1996-1997 yıllarında hollanda’ya giderek ajax’ta uygulanan antrenman teknikleri üzerinde çalışmalar yürüttü ve hollanda futbol federasyonu’nun düzenlediği rinus michells seminerine katıldı.

  akçay, trabzonspor, vanspor, göztepe, sakaryaspor, antalyaspor, gümüşhanespor, elazığspor, ofspor ve beylerbeyispor takımlarının teknik kadrolarında görev yaptıktan sonra 2009’un ekim ayında tki tavşanlı linyitspor’un teknik direktörlüğüne getirildi.

  akçay, geçen sezon takımının başında tff 2. lig 1. grup ve 1. klasman grubu’nda 26 maça çıktı. takım bu süreçte 15 galibiyet, 5 beraberlik, 6 mağlubiyet elde etti. klasman grubu’nu lider tamamlayan kütahya temsilcisi, antalya’daki play-off bölümünde 3 maçta 3 galibiyet alarak bank asya 1. lig’e yükseldi.

  bank asya 1. lig’de şimdiye kadar 22 maça çıkan akçay, 11 galibiyet, 7 beraberlik, 4 yenilgiyle takımının zirvede yer almasında önemli pay sahibi oldu.

  buna karşı takım, bu sezon ziraat türkiye kupası’nda bandırmaspor’a 5-1 yenilerek elendi.

  tki tavşanlı linyitspor, iki sezonda akçay yönetiminde oynadığı 52 maçtan 29’unu kazandı, 12’sinde berabere kaldı, 11’inde yenildi.

  bu arada, futbolu konu alan ilk kitabı önceki yıllarda piyasaya çıkan akçay, ikinci kitabının hazırlıklarını sürdürüyor.
 • maç sonu konuşmasını çok beğendiğim farklı teknik adam. sakallı oluşunu şu şekilde açıklıyor: ''bu ülkede dış görünüşe gereğinden fazla önem veriliyor buna bir tepki olarak anarşist bir görüntüm var'' diyerek tebbessüm etmemizi de sağlamıştır. türk futbolunun böyle adamlara da ihtiyacı vardır. umarım adından daha fazla söz ettirir.
 • 17 nisan 2011 tavşanlı linyitspor orduspor maçı sonrası verdiği demeçte;

  "ele gelmiyorsa sevdiğimiz elimizdekini sevmeliyiz" dedi, 3 puan arzularken 1 puanla yetinmek durumunda kaldıkları için.
  tanrı bize bir gömlek biçti falan diye devam etti.

  (bkz: bir acayip adam)
 • sakallarını kesmiş, konuşma tarzıyla oldukça uyuşuyordu halbuki imajı. hala aynı tarzda konuşmalar yapıyor fakat aynı etkiyi bırakmıyor bende. demek ki sakalı olsa boş boş konuşsa öyle aval aval dinleyecekmişim adamı, neden taktıysam sakallara bu kadar.

  (bkz: sakalımız yok ki lafımız dinlensin)
 • 1461 trabzonspor'a geçmiştir, 2.lig'e. tavşanlı linyitspor'un yaptığı teklifin yarısından az paraya gitmiştir, trabzonlu olduğu için ailesine yakın olma sebebi ile.
 • şenol güneş'in altyapı için ilk hamlesi. 1461 trabzon ile bir barcelona b akımı yaratamayacaktır belki ama trabzonspor kadrosuna çok oyuncu gönderecektir.