şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1908 yılında edremit’te doğmuş şair. yaşamı boyunca kırtasiyecilik ile uğraşmış fakat ticaret hayatı boyunca da şiirle ilgisini kesmemiştir. şiirleri, varlık, türk dili, yücel, yedi tepe v.b. dergilerde yayınlanmıştır.1969 yılında hayata veda etmiştir. şiirleri ancak ölümünden sonra kitap haline getirilmiş ve “bütün şiirleri” adıyla yayınlanmıştır. en çok bilinen şiiri “sutüven” kaz dağları’nda bir şelalenin adıdır ve şair soyadını bu şelaleden almıştır.
  • şiirlerini yunan mitolojisi ve anadolu aşıklık geleneğinin izlekleriyle kuran bir şairdir. ayrıca inci enginün'e göre nevyunanilik'in gerçek anlamada en önemli temsilcisidir mustafa seyit sutuven.
  • içinde yaşadığı toplumun bütün acılarını, sevinçlerini duyan, duyuran, halk söyleyişine bağlı bir şairdir. şiirlerine bakıldığında, mitolojik unsurlarla bir ufuk genişliği yaratmak istediği, halk öykü efsanelerine yaslandığı, köroğlu destanından esinlendiği, ikinci dünya savaşı yıkımın başkaldırdığı ve çağının sorunlarını işlediği görülmektedir. şiirlerinde çeşitli anlatım imkanlarına başvurmuştur; biçim yapısı bakımından her türü denemiştir. sağlığında kitaplaştırmadığı seksen kadar şiiri ölümünden sonra behçet necatigil’in önsözü ile yayımlanmıştır.
  • yaşadığı yer olan edremit'te "yeni köylüler pazarı" adında bir kırtasiye dükkanı işleten şair.