şükela:  tümü | bugün
 • polisin öldürdüğü bir başka vatandaş. 38 yaşında 3 çocuk babası, birkaç gün önce boynundan vurularak öldürüldü.

  http://www.radikal.com.tr/…11.07.2009&categoryid=77
 • (bkz: ali mutlu)
 • yaşadıklarının hayatın gerçekleri ile değil saçmalıklarıyla alakası olan t.c. vatandaşı.
 • türk telekom reklam filmlerinin yönetmenidir. bu kadar mı kötü olur bir reklam filmi? bu kadar mı tiksindirir insanı.

  buyrun: http://www.youtube.com/watch?v=r-vctbt6shc
 • dijital sanatlar'ın sahibi olan yönetmen.
 • aşk yolcusu kitabının yazarı çok sevgili lise öğretmenim
 • doç dr mustafa uslu kendisi selçuk üniversitesinde akademisyendir. formasyon ve yüksek lisans dersleri veriyor. lisansları bilemiyorum. kendisinin ders işleyişi hoş ve hayata yönelikken tersi biraz terstir kızdırmamak lazım. sitesinde okunası yazılar var.
 • turkish'i dondurma filminin yapımcısı.
 • özellikle ajite edici konular bulup bunlar üzerinden film yapan birisi olduğu izlenimi verdi bende.

  geçen bir televizyon programına katıldı, gelecekteki film projelerini anlattı. hepsi de müslüm ve ayla gibi toplumun damarına basan projeler diyebilirim. buraya kadar bir sorun yok da sanki proje için hikayeleri çarpıtıyor gibi.

  meşhur hi jolly'nin hikayesini anlattı mesela. hi jolly (hacı ali) olarak bilinen osmanlı vatandaşı, abd'ye gidip orduda bir deve taburu kurmakla görevlendiriliyor ve bu deve taburunun baş sorumlusu oluyor. ancak uslu'ya göre hi jolly abd-meksika savaşında görev yapıyor. hatta amerikalılar meksika savaşında yenildikleri için çölde mücadele edecek birini arıyorlar, çölde develerle mücadelenin fayda vereceğini düşünüp osmanlı'ya başvuruyorlar. hacı ali'yi buluyorlar. ve hacı ali sayesinde meksika savaşını kazanıyorlar -ki bu savaş sonucunda abd'nin batısı abd sınırlarına katılmış oluyor.

  yani hi jolly savaş kazandıran büyük bir kahraman. halbuki ekşisözlük ve başka internet sitelerinde durum hiç böyle anlatılmamış. hacı ali'nin orduda deve çobanı olarak istihdam edildiği doğru ama göreve 1856 yılında başlıyor, o tarihte meksika savaşı çoktan bitmişti. yani savaş kazandırmak gibi bir meziyeti yok. dahası deve taburu da beklendiği kadar başarılı olmuyor. bir süre görev yaptıktan sonra tabur dağıtılıyor, develer satılıyor vs. hacı ali de taşımacılık yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor vs.

  birde uslu hacı ali'nin camel sigarasının yaratıcı olduğunu söyledi. malum camel deve demek. böyle bir bilgiye de rastlamadım. sigaraya camel isminin verilmesinin sebebi türk tütünü kullanılması ve bu tütün türünün o yıllarda çok itibarlı olması. bu itibarı anımsatmak için osmanlı kültürüne ait öğeler resim ve isim olarak kullanılmış.

  yani anlattığı hikaye ile gerçek arasında ciddi bir fark var. bekleyip görelim hacı ali'nin filmini yaparsa nasıl bir şey çıkacak diye.
 • dram ve milliyetcilik gibi kavramlardan beslenerek milyon gise yapan ayla ve muslum filmlerinin yapimcisi.

  naim suleymanoglu'nun da hayatini beyaz perdeye tasiyacakmis.

  naim suleymanoglu'nun mesleki basarilari gise rekoru kirmasi hususunda klise kalacagi icin japon bir gazeteciyle yasadigi aski ve o kadindan olan ancak goremedigi cocugunu konu edinecekmis. kendisinin dramdan beslenemeyecegi bir hikayeyi cekmeyecegini dusundugum icin ben sasirmadim. hatta naim suleymanoglu'nun cenazesine katilan ve tabutunun uzerindeki turk bayragina sarilip aglayan yunan halterciyi de olay orgusune ekleyip milliyetci duygulara oynayan bir finalle de bitirirse umdugu giseyi yakalar diye dusunuyorum.