şükela:  tümü | bugün soru sor
  • odtü'nün yeni rektörüdür. iki-üç dakika araştırma yaptıktan sonra ilk izlenimim atatürkçü tabandan olduğudur. gezi zamanında şöyle bir bildirinin altına imzasını atmıştır. böylece cumhurbaşkanının atatürkçü tabana açılımı tam gaz devam ettiği belli olmuştur. akp-vatan paktı ve boşaltılan cemaat kadrolarına yetişmiş eleman olarak kemalistlerin yerleştirilmesi de beklenen bir konuydu. sıradaki isim mit başkanı. eğer o da beklediğim kişi olursa, bu konuda çok daha emin olacağım.
  • https://twitter.com/mvkok

önündeki beyaz şarap galiba. teselli bulduğumuz şeye bak.
  • kimmiş neciymiş diye özgeçmişini okumak istedim fakat kör oldum.

işte o özgeçmiş
  • rektör olduğu haberiyle beni akşam akşam mutlu eden insandır. nasıl bir kriterle atandigini merak ediyorum. seçimlerde 2. olmuştu çünkü.

kendisi subay çocuğu olup sıkı bir kemalisttir. çünkü odasının kapısında dört mevsim atatürk'ün resmi asılıdır.

iki yıldır bahar senliklerini engelleyen liberal ahmet acar ve lobisinden de (bkz: nevzat ozguven) kurtulmuş olduk.
  • yusuf ziya yök başkanı olduğunda da sevinenler olmuştu, odtü'lü, sosyal bilimci, halden anlar, iyi insandır vs. diye. bu zat rektör olduğu için de sevinenler var. odtü'lü değilim, hiçbir adayı tanımam ama bu zatın rektör adaylığı vaatleri arasında otopark sorununa kadar her türlü "teknik" detayın olduğunu ama akademik/bilimsel özgürlük namına bir tek kelimenin (özgürlüğün kendisi dahil) geçmediğini hatırlatırım. (gelecek yıl şenlik zamanında çok fav alacak bu ileti. hatta o vakte de kalmayabilir.)
  • seçimde birinci olmamasına rağmen atanması yanlış olan, belki de gerçekten görevi kabul etmemesi gereken rektör adayı.

yine de bir odtü makine mühendisliği bölümü mezunu olarak nevzat hoca'dan zerre hazzetmediğim için "görevi kabul etse odtü için daha mı iyi olurdu ki?" diye düşünmeden edemiyorum. nevzat hoca artık yaş haddinden emekliliği gelene kadar bekleyip hem üniversiteyi hem de bölümü kendinden ve egosundan kurtarsa kötü olacağını zannetmiyorum.
  • 1. sıradaki adayın* yarısı kadar oy alamadığı halde atanmıştır. umarım görevi kabul etmez.

ekle: artık odtü'nün yeni "atanmış" rektörü. o kabul etmeseymiş bu sefer cumhurbaşkanı seçimsiz birini atayacakmış. seçilmişlerin üstünlüğü, vesayet rejimi gibi sözcükler gözümün önünden taraf gazetesi manşetleri gibi allı yeşilli geçiyor. demokrasi neydi? demokrasi emekti.
  • kendisiyle mailleştiğimde iyi bir insan olduğunu düşünmüştüm. iyi bir insan öğrencilerini, dostlarını, akranlarını, meslektaşlarını, aynı yıl mezun olduğu insanları, yüzlerce ağacı, gelecekte büyüyecek ankaralı vicdanlı çocukları böyle üzmez en azından benim nazarımda bu böyledir. demek ki iyi birisi değilmiş. bu da benim ayıbım olsun.

tahminimce btk'nın yanında devam etmekte olan inşaata dair gözdağı verilmiştir ve susmak durumunda kalmıştır.

ben bu hususta, eğer öyle bir şey olduysa, (olduysa diyorum çünkü böcekleri kaplumbağaları ağaçlarıyla beraber her şeyiyle başka yere taşınacakmış buradaki alan) bir allahın yarattığı canlının dahi kılına zarar verilmişse, bu işle en ufacık bağlantısı olan en alttakinden en yetkilisine dek hiçbir kimseye, eğer okulun bir zamanlar öğrencisi olmakla gelen bir gram hakkım varsa helal etmiyorum. yaradılanı severiz yaradandan ötürü öyle mi? lütfen kalsın.

gelecekte bakacaklar için konu burada irdelenmektedir:
    (bkz: 9 eylul 2017 odtu ormanina gece operasyonu)
  • sabah arabayla a1 kapısındaki sırada bulunduğum bir sırada kendisi de makam aracıyla sıradaydı. bilen bilir a1'in arnavut taştan yapılmış kısa bir yolu vardır ve tek araba sığar oraya. heh işte tam oraya geldiğimde yan yanaydık arabasıyla. hemen hızlanıp önüne geçmiştim. arkamdan gelmek zorunda kalmıştı.

şimdi düşünüyorum insanlık için küçük ama benim için büyük bir adımdı iyi ki yapmışım.
  • odtü petrol ve doğal gaz mühendisliği bölümünde verdiği drilling engineering-i ve drilling engineering-ii derslerinde öğrencilere hiç bir şey öğretmediği gibi sürüm sürüm süründürüp, bir çok kişinin tek dersten okulu uzatmasına neden olmuş; dersin ilk günü "sınıf 60 kişi, 20'niz kalacaksınız, aa alamazsınız" gibi sözlerle öğrencilerin morallerini bozan ve bu bahsettiklerini de yapan kişi; bugüne kadar hiç bir lisans öğrencisine aa notu vermemiş olan (verdiyse de ben duymadım, duyanı da görmedim); sınavı ne kadar zor yaptığıyla, kaç kişinin soruları yapamadığıyla övünen; sınav notlandırmalarını nasıl yaptığını kimsenin çözemediği; öğrencilere böcek gibi davranan; yüksek lisans öğrencilerine nispeten daha insancıl davrandığını duyduğum kişi.