• millî gazete'nin attığı "bugün son gün, bugün son uyarı! kutlama!" manşetini "tehdit içerdiği" ve "kin ve nefret tellalığı yaptığı" için eleştirmiş akp'li milletvekili. tek kelimeyle şaşkınım. bir akp'li vekilin ağzından aklıselim içeren cümleler duymak o kadar sıradışı ki, yalan yok, altında çapanoğlu aradım. baktım devamında "siz saygı göstermeden saygı istiyorsunuz, eleştiri gelince hemen 'lince uğradık' ağlaklığı yapıyorsunuz" diye de giydirmeye devam etmiş, e resmen eleştiriyor, a aaa?!

https://twitter.com/…oglu/status/815876124060356608
  • pasaport harç ücretlerinin düşürülmesi için meclise kanun teklifi vermiş milletvekili. chpli milletvekilleriyle de görüşmüş, destek vereceklerini söylemişler. bize böyle milletvekilleri lazım. uyuyan değil.

haber
  • almanya'da yetişip hukuk okumuş, milletvekili olarak türkiye'ye dönmüştür. olaylara bakışındaki avrupalılık dikkati çekiyor. avrupalı gibi düşünüyor bu net. ama bakalım avrupalı gibi davranabilecek mi. hele bizim tipik fırıldak, faydacı siyasetçi modeliyle uzaktan yakından alakası yok. bu partiyle nereye kadar ne yapacağını merakla izliyoruz.
  • davutoğlu'nun veya babacan'ın kuracağı partiye ilk geçen vekillerden biri olacaktır muhtemelen. kendisinin son günlerdeki çıkışlarının bunun yolunu yapma amacını taşıdığını düşünüyorum.

yanlış anlayabilecekler için not: davutoğlu veya babacan matah biri diye yazmıyorum bunu. sadece tespit yapıyorum. kuracakları parti veya partiler akp'yi ne kadar bölebilirse o kadar iyi.
  • hayatımda akp’ye oy vermedim ve bundan sonra da asla vermeyeceğim. ancak mustafa yeneroğlu’na bir teşekkür borçluyuz toplum olarak. zira o kadar olgun ve kaliteli bir insan ki toplumsal huzurumuz için elinden gelen çabayı gösteriyor son günlerde. zira çubuk olayında yaşananları amasız fakatsız kınayarak örnek bir siyasetçi tavrı gösterdi kendisi. 23 nisan günü darüşşafaka’da ki genç kardeşimizin alman vatandaşı olurum belki demecine bizler ne yapıyoruz sorgulamamız gerek türünden bir tepki vererek partisi adına özeleştiri yaptı. son olarak her partide mustafa bey gibi milletvekillerimizin çoğalması dileğiyle. ferasetiniz için teşekkürler sayın vekilim sizin gibi aklı selim insanlara ihtiyaç var.
  • istifa etmeyip gönderildiği için ilkeli görmeyenler olmuş. olayın özü şu, erdoğan kendisinden partisinin ilkeleriyle celişen aykırı açıklamalarına son vermesini istemiş, o ise buna riayet edemeyeceğini, bildiği doğruları ve eleştirileri sürdüreceğini aktarmış. erdoğan da 'istifa et o halde' demiş kendisine. o da istifa etmiş. böyle bir insan ilkelidir benim gözümde.

kendisi farklı bir partide yer alır mı bilmiyorum ama kesinlikle daha önemli konumlarda ve yerlerde göz önünde olması gereken bir isim. bir kere her seyden önce özgür düşünceye sahip vicdanlı bir isim. inandığı doğruyu çekinmeden söylüyor. demokrat ve uzlaşmacı aynı zamanda. hiçbir kesime kin gütmüyor. cumhuriyet değerleriyle barışık. daha ne olsun.
  • akp'nin içinden çıkıp da özeleştiri yapabilmeyi becermiş nadir siyasetçilerden. ahmet davutoğlu bunu yapamıyor mesela, ülkedeki garabetlerin kendisinin başbakanlıktan ayrılmasıyla başladığını iddia ediyor. ali babacan ise garabetleri kabul ediyor ama önlemeye gücünün yetmediğini ve bir yerden sonra pes ettiğini söylüyor. yeneroğlu ise bu anlamda çok cesur ve dobra davranıyor, açıkça çıkıp "başkanlık sistemini desteklediğim için pişmanım" diyebiliyor mesela ve bu dürüst tavrı nedeniyle kendisine olan güvenim her dinlememde katlanarak artıyor.

mustafa yeneroğlu milli görüş kökenli muhafazakar bir siyasetçi ama belli ki kendisi türkiye'deki bildiğimiz muhafazakarlardan değil, mehmet bekaroğlu, cihangir islam, ayhan bilgen gibi isimleri hatırlatan bir çizgisi var.

bu arada özeleştiri yapmasını övüyorum ama akp'de vekillik yapıp da akp'nin günahlarına en az ortak olan isimlerden biridir muhtemelen kendisi çünkü akp'nin içindeyken de doğruları ve yanlışları açıkça söylemekten çekinmiyordu. mesela kemal kılıçdaroğlu çubuk'ta linç girişimiyle karşı karşıya kaldığında bu girişimi "ama", "fakat" demeden kesin bir dille kınayabilen belki de tek akp milletvekili kendisiydi. bu tür çıkışları artarak sürünce de reis kendisini barındırmadı tabii partide ve istifaya zorladı.

yalnız giderayak da akp içindeki kendisine sallayan boş beleş tiplere fena çakmıştı "ben sizin gibi otoriter bir kültürde yetişmedim, biatçı olamam" diyerek.

e bakınca doğru tabii, adam almanya'da doğup büyümüş sonuçta; ne işi olur biatla miatla.

akp'den istifa ettikten sonra siyasete devam etme kararına ise çok sevindim, ideolojik açıdan çok farklı yerlerde dursak da ülkede önemli makamlarda bulunmasından asla rahatsız olmayacağım biri ve her şeyden önce vicdan sahibi bir hukukçu kendisi. özellikle hukukun ayaklar altında paspas olduğu bir dönemde böyle hukukçulardan daha çok lazım bize, umarım daha iyi yerlerde de görürüz kendisini.
  • sığınmacı mevzusunu akp'den daha iyi savunuyor, hatta sığınmacıları akp'lilerden bile daha fazla sahipleniyor. daha iyi yaşatalım, daha fazla yardım yapalım, daha çok iş verelim, daha çok para verelim, el üstünde tutalım istiyor.

cidden akp bu adamı kaybederek büyük hata yapmış.

tek sorun;

türk milletini asla ağzını almıyor. tecavüz edileni, başı taşla ezileni, tacize uğrayanı, boğazı kesileni, kalbi bıçaklananı, gözleri oyulanı asla ağzına almıyor.
    varsa yoksa arap, afgan, ümmet güzellemesi yapıyor sadece. ve türkiye vatandaşı kimliği taşıyor. yazık.
  • almanya'ya çalışmaya giden türkler ile türkiye'ye hukuka aykırı, kanunları,sınırları ezerek önüne gelenin girdiği sığınmacıları aynı kefeye koyan, kılıçdaroğlu'nun özdağ ile anlaşmasını eleştirmiş, sapla samanı birbirine karıştırmış, olsa olsa sözde olabilmiş hukukçudur.

çok özlediyse akp'ye geri dönebilir.
  • turgay güler in genel yayın yönetmenliğini yaptığı güneş gazetesinin 4 şehit cenazesi sonrası mutlu musun ekrem başlığını twitter adresinden şöyle eleştirmiştir.
    --- spoiler ---

"bu manşeti atanları şiddetle kınıyor, aklı selime davet ediyorum.ekrem imamoğlu ile siyaseten ayrı noktalarda olsak bile,şehitlerimiz karşısında sevinebileceğini düşünecek kadar insafsız ve izansız değilim.bu dil saldırılara kapı aralamaktadır.gazetecilik değildir.yapmayın,yazık
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap