şükela:  tümü | bugün
  • bu devlet yerinde durdukça anılacak sembol insanlardan biri o artık.

o muydu, diğer talihsiz hakimlerden biri mi, bilemiyorum, olay sonrası görüntülerde, ambulansa sedyeyle bindirilmiş, sırt üstü yatan yaralı bir erkek vardı. ayakkabısının tabanları görünüyordu. yıpranmış, köselesinin alt tabakaları görünmeye başlamıştı. su geçirir böyle ayakkabılar çok ıslandıklarında.

bu mudur bu devletin bu ülkeyi ayakta tutan temel kurumlarının süzülmüş, seçilmiş, aydınlık insanlarına reva gördüğü yaşam? yoksul ve korumasız? diğer bazıları rugan ayakkabıları, kollarında isviçre saatleri, etraflarında goriller, kara kara mercedesler'le gezerken?

içim cız etti, utandım.

edit: maalesef fotoğrafı da varmış: http://img104.imagevenue.com/…=05344_untitled_1.jpg
  • allah adına öldürülüp ardından allah'tan rahmet dilenen kimsedir. böylesine karmaşık bir ülkede doğru yaşamak cesaretine sahip olduğu için ruhuna müteşekkirim.
  • benim için yücel amcaydı yücel özbilgin. babamın mesai arkadaşı, benim için yücel amca'ydı.

öldüğünü sözlükten öğrendim dün. sözlükten yine bir ölüm haberi aldım... sözlük eğlendirmedi beni dün...

sema teyze'ye, gökhan'a ve kardeşine, bütün sevenlerine baş sağlığı dilemek istiyorum ama çok uzaklardayım ve bunun için sadece sözlük var elimde.

ölüm adın kalleş olsun!
  • üzücü ve tüyler ürpertici bir saldırı sonucu aramızdan ayrılan ve ülkemizin gidişatı hakkında bazen görüp de görmezden geldiğimiz gerçekleri gözümüze soka soka görmememizi sağlayan, amacı sadece doğrular hakkında karar vermek olan bu insan, maalesef şu an sebebini bildiğimiz şeyler yüzünden aramızda değil...
    bu vefat hakkında danıştay başkanı sayın sumru çörtoğlu da bir konuşma yaptı. işte o konuşma;

bugün görev şehidimizin na’şını ebedi yolculuğuna uğurluyoruz.

kutsal yargı görevini yerine getirdiği sırada, yalnızca onun aydınlık beynine değil, laik demokratik türkiye cumhuriyetine sıkılan kara bir kurşunla aramızdan, sadece bedeni ayrıldı.

mustafa yücel özbilgin ve onun gibi aydın insanlar, türkiye cumhuriyetini ilelebet payidar kılmak amacıyla sonsuza kadar aramızda olacak ve bize ışık tutacaklar.

20 haziran 1942 tarihinde dünyaya gelen ve aydınlık bir türk genci olarak 1965 yılında ankara üniversitesi hukuk fakültesinden mezun olan değerli meslektaşımız, tek tercihi olan devlet hizmetinde çalışmaya başlamış ve dün onu kaybettiğimiz ana kadar da türkiye cumhuriyeti devletine ve ulusumuza hizmet etmeyi sürdürmüştür.

çalışma yaşamına kaymakam vekili olarak başlayan, ardından uzun yıllar kaymakam olarak görev yapan sayın özbilgin, bir süre mülkiye müfettişliği de yaptıktan sonra, vali olarak vatanına hizmete devam etmiştir.

30 eylül 1999 tarihinde sayın cumhurbaşkanı tarafından danıştay üyeliğine seçilen özbilgin, iki yıl süreyle danıştay genel sekreterliği görevini de yerine getirmiştir.
    danıştay’a gelip aramıza katıldığı andan itibaren, uzun yıllar boyunca edindiği yöneticilik tecrübelerini yargıçlık mesleği ile en iyi şekilde birleştirerek ve kaybettiğimiz ana kadar hukuka bağlı bir yüksek yargıç olarak “türk milleti adına” karar veren ve yüce türk adaletine hizmet eden değerli arkadaşımızı bizim ve yüce türk ulusunun unutması mümkün değildir.

sayın özbilgin, sadece türkiye cumhuriyeti devletine hizmet etmekle kalmamış, değerli eşi sema hanımefendi ile birlikte birbirinden güzel, aydın iki türk genci yetiştirmiş, onların ailelerini kurmalarında da desteklerini hiç esirgememiştir.
    görevi başında hain bir kurşuna kurban giden ve şehit olarak aramızdan erkenden ayrılan mensubumuzu ve laik demokratik cumhuriyetimize yapılan bu menfur saldırıyı unutmayacağımızı bir kere daha vurgulamak istiyor ve böylesine zor bir uğurlama görevini yerine getirirken, arkadaşımıza allah’tan rahmet, ailesine ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyorum.

(http://www.danistay.gov.tr/ )
  • zulfu livaneli'nin cok guzel tanimladigi hakim:

"hali tavrı, giyimi, ambülansa uzatılınca ortaya çıkan mütevazı ayakkabılarınin namuslu, rüşvet almaya, para çalmaya tenezzül etmeyen bir cumhuriyet bürokratı oldugunu kanitlayan idealleri olan; temiz, düzgün bir hakim."

http://haber.gazetevatan.com/…37&categoryid=4&wid=5
  • üç kuruş maaşla bir çok telikeyi göğüslemek için eğitimini ve bilgi birikimini kendisine siper edinmiş, bu ülkenin kanunlarının işlerliğini koruyabilmek, art niyetli kişilerin önünü tıkayabilmek için onca hengame içinde adaletin sağlanması için mücadele ederken ne yaptığını bilmez (bilir de neye mal olacağını bilecek kadar beyine sahip olmaz) bir kişi tarafından katledilen çok kıymetli bir can.
  • unutulmuş olmasına üzüldüğümdür. iki çocuğun hayatının en büyük eksikliğidir. gündem oluşturma adına kurban olduğunu düşünmek bile çok acı.
  • cumhuriyet sehidi
  • 1942 yılında akçaabat'ta doğdu. tokat'ın zile ilçesi nüfusuna kayıtlı olan özbilgin, yozgat lisesi'ni bitirdikten sonra öğrenimine devam ettiği ankara üniversitesi (aü) hukuk fakültesi'nden 1965 yılında mezun oldu.
    taşova kaymakam vekilliği, havsa, ardahan, kahta ve bozova kaymakamlıkları, mülkiye müfettişliği, adıyaman valiliği görevlerinde bulunan özbilgin, 6 ay süreyle kaldığı ingiltere'de ''yerel yönetimler denetimi'' konulu ayrıntılı bir rapor hazırlamıştı.
    cumhurbaşkanı tarafından 30 eylül 1999 tarihinde danıştay üyeliğine seçilen özbilgin, bir süre danıştay genel sekreteri olarak da görev yapmıştı.
    son olarak danıştay 2. dairesi üyeliği görevinde bulunan özbilgin, evli ve 2 çocuk babasıydı.

(kaynak: aa)
  • sıkmabaş için başa sıkma alçaklığına kurban verdiğimiz yargıcımız, aydınlığın, bağımsız yargının, milletimizin acı kaybıdır