• washington dc'de bulunan american university'de yardimci doçent olarak çalisan bir ögretim görevlisi. isminden ve arastirma yaptigi konulardan pakistanli ya da pakistan asilli oldugunu cikarmak mumkun. demek ki, pervez muserref ve emanullah han orneklerinde de gorulebilecegi gibi, mustafa kemal atatürk'ün mazlum müslüman milletlerin bahtsiz kaderine isik gibi dogan bir lider olarak algilandigi bir cografyadan geliyor. biraz da bu nedenle, kendisini hic tanimasam da isminin basit bir tesaduf eseri kendisine verilmedigini, egitimli bir anne baba tarafindan umutla verildigini tahmin ediyorum.
  • olur da ortadogu- islam- cihat-dekolonizasyon konulu bir arastirma yaparsaniz ve okudugunuz metinlerde ikide bir bu adamdan alintilar yapiliyorsa, benim gibi "ataturk bunu ne zaman demis ya ne alaka" diye kafayi yemeden kendisi hakkinda arastirma yapmaniz siddetle tavsiye olunur. varligindan haberdar olundugu zaman taslar yerli yerine oturunca olusan rahatliga paha bicilemez.

iste o pasa: http://www.abdn.ac.uk/…aff/details.php?id=m.k.pasha
  • dün okulumun kütüphanesinde yazacağım globalization konulu araştırma yazısı için karıştırdığım kitapların birinde söylemiş olduğu bir sözle karşılaştığım akademisyen.

diğer yazarlar gibi benim de tepkim noluyor amk şeklinde oldu. daha sonra nefes alıp mantıklı düşünmeye başlayınca kendisinin atatürk değil ingiltere'de profesörlük yapan bir akademisyen olduğunu anladım.
  • dün gece çatal gözlerle makale okurken 2005 tarihli bir çalışmasına yapılan atıfla irkildim, dedim "en iyisi yatayım, beyin sulanmaya başladı". görüyorum ki yalnız değilmişim, bu akademisyenin çalışmasına denk gelmek sosyal bilimlerde bir eşik, bunu yaşayan azınlıkta olduğum için şaşkınım.
  • gecenin bir köründe şaşkınlıkların en büyüğünü yaşatmış isim. tesadüfen elime geçen bir makalenin yazarı. nereli olduğunu çok merak ettiğim, hala faltaşı gibi açık olan gözlerim sayesinde sabaha kadar da olsa internetin derinliklerinden hakkındaki bu bilgiyi çıkaracağım şahıs. küreselleşme, sivil toplum örgütleri ve doğu asya hakkında yazdığı kitapların amazon'da satıldığını söyleyebilirim şimdilik. (bkz: allahın işi)
  • facebook arama motoruna yazdıktan sonra şok oldum...
  • ıslam, 'soft'orientalism and hegemony: a gramscian rereading isimli bir makale ve pek çok başka bilimsel makalesi olan bir akademisyen. önceki suserlerin de yazdığı üzere ilk karşılaşılınca koca bir oha çektiriyor.
  • türkiye'yi seven bir akademisyen kaynak
hesabın var mı? giriş yap