şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 50 kadın işçiyi 1.5 saat yürüterek kar temizletmek başlığını okudukça afakanlar bastıran müstehaktır kafası.

  yeni bir siyaset tipolojisi veya yaşam formu türedi. oh olsuncular.

  başımıza gelen her kriz, felaket, savaş tehlikesi, işçi düşmanlığı, işsiz kalma veya sömürüye cevapları açık oh olsun. müstehaktır.

  oh çekmek çözüm mü veya çıkış yolu mu yoksa sadece iç rahatlatma denemesi mi? oh olsun dediğini kendi cephene çekebilir misin yoksa kalıcı karşı pisliğin içinde mi kalır?

  içlerinde ne yazık ki bolca dost da var.

  birinci olarak oh olsun dediklerin arasında ilericisi, solcusu ve yurtseveri de eziyete uğruyor ama çok dert değil. topluca batıyoruz ve oh olsun bir çözüm değil ama oh olsun.

  ama oh olsunu şu fotoğraftakilere desenize. sizden ricam kocaelili işçileri tek tek inceleyin. oh olsun mu yanınızdayız mı?

  http://m.bizimkocaeli.com/…r-iscilerin!/151410.html

  benim en çok sevdiğim fotoğraf. direniş fotoğrafı. gericilik bitmiş, laiklik kazanmış. patron sömürüsünü bitirebilecek irade var. üreten emekçilerin senin, benim ve onun güzel yüzleri var. depresyona girdikçe açıp bakıyorum. oh olsun mu yanınızdayız mı?

  https://www.facebook.com/…940242602/?type=3&theater

  renault işçilerine şu videoya bir göz atın, gene mi oh olsun. dayak yersiniz. işçilere kalmadan biz halledebiliriz.

  https://www.facebook.com/…339415962/?type=2&theater

  https://www.facebook.com/…519174744/?type=3&theater

  bu dostların öfkesini anlamamak elde değil. işlerini doğru yapmaya çalışan, çalıp çırpmayan, memlekete faydalı olmaya çalışan ve bu toprakları seven ama bu aralar hüsrana uğrayan bir toplamın geldiği son nokta, oh olsun. müstehaktır.

  geriye şöyle 15 yıl geriye gidelim. ama ordu laikliği koruyacaktı, ama ab türkiye'de dinci bir iktidara izin vermezdi, abd ortadoğu'da stratejik ortağı türkiye'nin bataklığa sağlanmasını istemezdi, patronlar bu üretmeyip sadece montaj/inşaat kafasına geçit vermezdi.

  elbet kendine değil birilerine güvenince seçim sloganları da apolitik oldu.

  tatava yapma bas geç, oyları bölme, tıpış tıpış oy vereceksiniz vb vb.

  peki örgütleyici tayfa ne diyor.

  bir kere arsızlığı, düzeysizliği, ikiyüzlülüğü, güce tapınmayı, linç kültürünü ve biatçılığı baştacı edinmişlere milli irade demiyor mesela. bunları anlamaya çalışmıyor, mağdur hiç görmüyor veya empati yapmaya da çalışmıyoruz.

  sadece kavga edeceğimiz bir veri alıyoruz.

  bu tabloyu değiştirmenin yolu memleketten kaçıp gitme hayali ile de yaşamak değil. örgütlenmek. örgütlü bir güç olmak. sokakta ve iş yerinde örgütlü olmak.

  hem de her sokakta...

  ısparta

  https://www.facebook.com/…199929217/?type=3&theater

  adana

  https://www.facebook.com/…915847013/?type=3&theater

  alanya

  https://www.facebook.com/…337691081/?type=3&theater

  mersin

  https://www.facebook.com/…395003872/?type=3&theater

  samsun

  https://www.facebook.com/…111829954/?type=3&theater

  konya

  https://www.facebook.com/…000384296/?type=3&theater

  http://www.komunistgenclik.org/…t-genclik-acikliyor
 • gayet yerinde tayfa.
 • müstahaktırcı tayfanın önde gideni benimdir. şuradan bakabilirsiniz: (bkz: müstehaktırcı tayfa)

  aslında müstahaktırcı tayfa ile örgütleyici tayfanın amaçları birbirine benziyor. türkiye'nin muhafazakar sağ iktidarlardan kurtulması. muhafazakar partiler başka ülkelerde de var ancak buradakiler bambaşka. muhafazakarlığın ötesine geçmişler diktatörlüğe doğru ilerlemekteler.

  maalesef muhafazakar türk halkı bunların yaptıkları kötülükleri bir türlü görememekte ve oy vermeye devam etmektedir.

  bunlara soruyorum, ilgili kişinin hırsız olduğunu kabul ediyorlar. ama oy vermeye gelince yine veriyorlar. çok sevdiğim ameliyat hemşirem bile buna oy verdi. uzunca bir süre küstüm konuşmadım. sandıktan oy çıkmayınca demirin tuncuna kalıyoruz.

  gereken nedir? güçlü bir lidere (maalesef halkımıza bu gerekiyor, yoksa benim için işini yapması yeterli) sahip sosyal demokrat bir partinin kitleleri alıp götürmesi. milliyetçi muhafazakar bir partinin benim gözümde bunlardan hiçbir farkı yok. nitekim pratikte de yedek lastik görevini başarı ile yerine getiriyorlar.

  kendim kişisel olarak siyaset konusunda aktif değilim. siyaset benim hayatımda çok önde olan bir konu değil. ara sıra buradan entry yazıyorum o kadar. bu yüzden örgütleyici tayfada değilim. ama sinir de oluyorum. bu yüzden müstahaktırcı tayfaya katıldım.

  belki yazdıklarımı birkaç muhafazakar okur da "lan müstehaktırcı haklı, biz buna oy verdik, ama adam bizi düdükleyip duruyor," der.

  bu arada örgütleyici tayfaya başarılar dilerim.
 • günü gelecek işçi direnişleri sadece fabrikalarına sıkışmayacak. televizyonlar survivorlar, bu tarz benimler ve kısmetimse olurlar yayınlasa bile türkiye işçi direnişlerinin meydanları doldurduğundan haberdar olacak . penguen belgeselleri bile kurtaramayacak.

  (bkz: #58454323)
 • (bkz: #58703863)
 • konya çok gerici canım, çok tutucu canım, çok yobazlar, yok kız çocukları okuyamıyor. vb vb. yakınma zamanını geçmiş boyun eğmeyenlerin tercihi olan tayfadır.

  kendi işyerlerinden, okullarından, apartmanlarından ve semtlerinden yola koyulan tayfadır.

  konya gerici mi? hayır.

  konya sokaklarında ve meydanlarında "gericiler kaybedecek kadınlar kazanacak!" bildirileri dağıtılan güzel bir şehir. daha güzel olacak. örgütleyici tayfa arttıkça kadınlar ve konya kazanacak.

  https://www.facebook.com/…642968&id=321575474668550
 • bence akpye oy verenlere mustahaktir da, mustehak degildir oyle bir sozcuk varsa.

  diger yandan mustahaktir demeye calisanlarin cogunlugu dogru sekilde diyemedigi icin mustehaktirci tayfa adlandirmasi bu durumu da kapsayan tatli bir pejoratiflikte olmus, kasten midir bilemem.
 • kendimizi ezdirmeye, ezmeye çok hevesli bir obsesif kompulsif yapıya sahip olduğumuzdan, yurdumuzda "müstehaktır" diyen çoktur. çocukluğunu ve ergenliğini yenememiş bir toplumuz biz, önce bunu kabullenmek gerekiyor zira güçlü bir politika, ortam ve koşulları makul denebilecek bir ruh dinginliğiyle yorumlar.

  soma olaylarında "soma'dan şu kadar oy çıkmış akp'ye" diye başlayan utanmaz yorumlarda muhalefetin ne olduğunu ve ne olmadığını gördük mesela.

  bir muhalifin gözünden açmaz ve cehalet içindeyse toplum, o topluma bazı şeyleri izah etmek için bir özeleştiri yapmak yerine kızmanın faydası ne ki? "ben haklıydım" ya da "sen haksızdın" demenin makul bir hali olmadan, örgütlenmenin zaten ihtimali yok.

  ama bunlar toplumların geçiş sürecidir, muhalefet de evrim geçirir, bir şeylerin anlamsızlığı geniş kitlelerce anlaşıldığında, farklı metod ve yaklaşımlar sahip insanlar umut vermeye başlar. o yüzden teşkilatlanmak, sadece buna ön ayak olacak insanlardan daha çok, "müstehaktır" zihniyetinin niteliksizliğini ve yanlışlığını geniş kitlelerin anlamasıyla ortaya çıkacak bir süreç.

  örgütleyici tayfanın ortaya çıkabilmesi, yenilgiyi kabullenerek her şeye baştan başlayabilecek motivasyona sahip olmakla mümkündür her şeyin başında. yoksa avazın çıktğı kadar bağır, seni dinleyenlerin ötesinde bir dinleyici bulamazsın.