• reklam ajansinda kendisine verilmis bir ya da birkac musteriyle ajansin bildirisimini saglamanin yanisira, isin muhtelif asamalarinda denetim ve yonlendirme gorevlerini ustlenen reklamci..
  • reklam ajanslarında ve sigorta şirketlerinde çalışan modelleri hep kısa etekli süslü hatunlardan oluşan bir meslek kategorisidir. vazifeleri tanım kitapçıklarında her ne kadar "müşteri ile firma arasındaki koordinasyonu sağlamak, tarafların çıkarlarını karşılıklı korumak, müşteriyi bilgilendirmek, ağzına meme verip altını temizlemek" olarak yazsa da tek işlevleri, müşteri adı verilen kurbanda "işi ona versem o da bana verecek galiba" hissi oluşturmaktır.

    "işi bağlayana kadar; bacak bacak üstüne atma yöntemleri, her söze gülümsemenin önemi, evrakları akşamüstü taksim'de teslim etmeyi teklif etmenin mucizevi etkileri" gibi kurumiçi eğitimler aldıklarından şüphelenmekteyim. eteklerinin boyları, projenin çapıyla ters orantılıdır. kampanya ya da konkur dönemlerinde mini eteklerinin altına don giymedikleri bile gözlemlenebilir.

    ayrıca ek bilgi olsun: ne kadar cilvelenseler de, kucağınıza oturup imza attırmaya çalışsalar da heveslenmeyin, vermezler. veriyorsa abazadır sizi çekici bulmuştur, ya da kafesleyecek kadar saf görmüştür.

    uzun lafın kısası, bu ünvan, kızlarda doğuştan bulunan "gösterip vermemek" dürtüsünün meslekleşmesi diyebiliriz. dedik bile... hadi hayırlısı.