şükela:  tümü | bugün
 • #musulbizimkerkükbizim diye hashtag açılmış ve baya desteklenmiş.

  musul bizim olsa ne olur kerkük bizim olsa ne olur? 2 problem şehir daha. etnik yapısı farklı, insanı farklı ve gelişmemiş.

  bu toprak sevdası nedir 2016'da?

  finlandiya, hollanda, isviçre gibi ülkelerin küçük toprakları var bizden 1000 kat daha iyi ülkeler. ama kimse onlarla uğraşmıyor dimi?
 • (bkz: petrol)
  belki yakıt ucuzlar.
 • fiili olarak ortadoğu ülkesiyken resmi olarak ortadoğu ülkesi oluruz amk ne olacak.
 • getirisi: daha fazla petrol

  maliyeti: daha fazla niteliksiz insan, daha fazla kaçak elektrik, daha fazla sosyal güvenlik harcaması, daha fazla asayiş problemi...
 • ortadoğu yalnızca ortadoğu'da olmayan için güzel.

  okyanus ötelerinden, fersah fersah uzaklardan gelirsin; petrolünü alırsın; canın sıkılınca sınırları değiştirirsin; insanları öldürüp hasta ruhunu tatmin edersin; kadınlara kızlara tecavüz edip kahraman olarak ülkene geri dönersin... hulasa, vatandaşı olduğun ülkede yaptığında insan yerine konulmayacağın her türlü pisliği bu coğrafyada gerçekleştirip tecrübelerini de savaş oyunlarına, aksiyon filmlerine son derece gerçekçi kurgularla aktarıp milyon dolarlar kazanabilirsin. kendi vatandaşlarının kılına zarar gelse savaş çıkarır lakin 5 yaşındaki masum çocukları, kardeşinin cesedi yanında gözyaşı dökmeye mahkum edersin.

  ortadoğu'da bu pislikler olduktan sonra bağdat bizim olsa ne olur şam bizim olsa ne olur?
 • nahl l6/124 a göre islam'da 10 emirden 9 u geçerlidir.
  geçerli olanların sonuncusunda ise rab şunu der: "komşunun hiçbir şeyine göz dikmeyeceksin."
  işte bunlar hep islamı bilmemek, bilse de güce iman etmekten oluyor.
 • sadece bir tahmin: amerikalı bir firma gelir o petrolü çıkarır dağıtımını da yapar bize de kardan yüzde 3 verir. ayrıyetten belalarını da biz çekeriz.
  böyle düşünmemin sebebi diğer madenler misal uşaktaki altın madeni kanadalı bir firma çıkartıyor, devletede %3 veriyordu yanlış hatırlamıyorsam.
  gerçi petrol başka bir piyasa başka bir maden çıkarılma zorluğu farklı belki %25 verirler.
 • çomar üstüne çomar olurdu
 • kendi petrolumuzu cikarirsak petrolun ucuzlayacagini sananlar var. bok ucuzlar! petrol fiyatlari dusunce hukumet vergi kaybi yasadi diye nasil da gomdu ekstra otv zammini. ustelik uluslararasi piyasada petrolde %70 oraninda bir cakilma olmasina ve bunu pompaya %30 civarinda yansitmasina ragmen.

  bu devlet en buyuk parayi halkina sattigi ithal petrolden, ithal dogalgazdan kazaniyor. itiraz ederlerse dinlerinin elden gidecegini dusunen ahmaklar yuzunden hukumet de bu sicak ve kolay paranin tadini cikariyor.

  musul kerkuk sevdasi sunni sevdasindan baska bisey degil.