• epic games'in ücretsiz olarak sunduğu oyunlardan sadece biri. aylardır takipte olduğum oyundu, iyi denk geldi ve 8-10 saatlik bir oynanışla bitirdim.

oyuna iki ana karakterimiz olan dux ve bormin ile başlıyoruz. birisi mutasyona uğramış bir ördek ve diğeri de domuzcuk. ikisi de çok karizmatik, esprili, cool karakterler. aralarındaki diyaloglar gayet iyiydi.

oyunda yönetebileceğimiz 3 ana tatlı karakterimiz daha mevcut, bunlar senaryoyla alakalı olarak karşımıza çıkıyor ve 5 karakterden sadece 3'ünü yönetebiliyoruz. çatışma esnası haricinde karakterleri kendimiz belirleyebiliyoruz. düşman tarzına ve mekana göre düzenlemekte fayda var, çünkü her birinin kendine has özellikleri mevcut.

oyundaki ana amacımız tabii ki hayatta kalmak ve base'imizdeki en yaşlımızdan aldığımız görevlerle ark'ımızı geliştirip hayatta tutmak, bir yandan da kendi geçmişimzi araştırmak. topladığımız malzemelerle kendi silahlarımızı, zırhlarımızı, skillerimizi de geliştirebiliyoruz.

grafik ve atmosfer olarak çok başarılı, map ufak sayılır ama içi dolu dolu, postapokaliptik atmosfer gayet başarılı yansıtılmış. map'te uğradığımız her bölümcüğün kendine has bir atmosferi var. her köşesini didik didik edip güzel loot'lar toplayabilirsiniz. özellikle sandıklardan güzel zırhlar çıkabiliyor.

bazı bölümler ciddi zorlayabiliyor, level'ınız yetmiyorsa sakın bulaşmayın, güçlenip tekrar uğrayın derim. güzel taktik geliştirerek düşmanları tek tek susturucu silahla vs avlayınca daha da kolaylaşıyor bölümü geçmek.

özet olarak ilk defa bu tarz bir oyun oynadım ve çok beğendim, parasıyla da satın alıp oynasak ücretini hak eden bir oyun olmuş bence. fırsat bulduğumda dlc'yi de oynayacağım...
  • epic games'den ücretsiz edindikten sonra oynadığım ve beğendiğim oyun. tam iyice kendimi kaptırmıştım, zor bir kısmı defalarca deneyip geçtikten sonra etrafı bile lootlamadan save yaptım kapattım. dün büyük bir hevesle açtım şöyle rahat rahat bir loot yapayım keyfim yerine gelsin derken bir de baktım ki save dosyam gitmiş. kütüphaneden karıştırırken doğrula diye bir seçenek gördüm ona tıkladım başladı oyunu en baştan indirmeye. sikerler diyip kapattım. hevesim içimde patladı yani. sikeyim epic gamesi de mutant year bilmem kaçı da.
  • kısa sürede ana senaryonun bittiği oyun. senaryo biraz havada kalıyor. devam oyunu hissini çok net vermişler bana göre.

aşırı üst düzey bir oyun değil, oynanış oldukça basit, yapay zeka her zaman aynı davranışlarda bulunuyor ama senaryo fena değil, atmosfer ve çizim güzel. ayrıca esprili bir anlatım da sunulmuş
  • (bkz: underrated)

sıra tabanlı taktiksel aksiyon-strateji oyunudur. bir rpg değildir. karakter gelişimi öğeleri bulundurmaktadır. hikayesi çok özgün olmasa da vasatın üzerindedir. post apokaliptik kurgusu çok başarılıdır. hafif bir mizahi dille oyuncuyu içine çeker.

kıyaslanabileceği bir benzer oyun varsa o da xcom enemy unknown'dur. ayıla bayıla xcom oynamış birisi olarak söylüyorum ki, ben bu oyundan daha fazla keyif aldım. xcom' daki harita tasarımları çok daha yapaydı. bu oyunda ise haritaların çok doğal bir havası var ve post-apokaliptik atmosferi çok iyi yansıtıyor. ayrıca xcom'un oyun yapısı karakterlerinizle sıkı bir ilişki kurmak üzerine değildi. karakterleri daha çok satranç tahtasındaki bir piyon gibi kullanırdınız. bu oyunda ise karakter tasarımları gayet başarılı ve ekibin tüm üyeleriyle oyuncu arasında sıkı bir bağ oluşuyor. xcom' da belli başlı karakter builtleri izlemeniz gerekiyordu ve bir süre sonra her ana sınıfın 2 ya da 3 farklı versiyonu ile oyunu devam ettirdiğinizden, standarda bağlıyordu. bu oyunda ise her harita için farklı yaklaşımlar sergileyip her düşman çeşidine göre ekibin özelliklerini yönlendirmeniz gerekiyor.

diğer benzetilebilecek oyunlardan olan wasteland 2 gibi değildir. sadece battle sistemi benzerdir. wasteland' teki gibi derin rol yapma öğeleri bulundurmamaktadır.

sonuç olarak seleflerinden bir adım üste çıkmış, sıra tabanlı strateji türünü seven her oyuncunun mutlaka oynaması gereken bir oyundur.
  • xcom seven biri olarak sevdiğim oyun. fallout ve xcom karıştırılmış gibi. underrated bir oyun olduğunu düşünüyorum. indirimde kesin alın xcom seviyorsanız.
  • epic den oyunu ücretsiz edinip bir de türkçe yama kurarak 1 saat kadar oynadım. açıkçası çok eğlendim oyun çok güzel. sıra tabanlı rpg olarak sadece wasteland 2 oynamıştım. oyun çok zorlamıyor ara birim vs. karışık değil. senaryo da açıkçası merak ettiriyor. tereddüt edip denemeyen varsa hiç kaçırmasın.
  • ilgimi çeken nadir oyunlardan birisi, kesinlikle turn-based combat içeren oyunlar üzerinde bir yükseltme; bir rampa. ne yazık ki bir linux sürümü söz konusu değil, ancak bir unreal engine oyunu olması işimizi kolaylaştırabilir.

angry centaur gaming (acg) oyunun demosuna ilişkin görüşlerini, oynanış ile birlikte paylaşmış.

https://www.youtube.com/watch?v=ls471vlrxpe
  • 15 ağustos'ta epic store'da ücretsiz satışa sunulacak. sevenleri takip etsin.
  • xcom severlerin seveceği oyun. keşke biraz daha uzun olsaymış.
  • turn based combat'ta aşırı kabiliyetsiz ve sabırsız olduğum için inanılmaz zorlandığım oyun ama bir yandan da hikayesini merak ediyor ve yarım bırakmak istemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap