şükela:  tümü | bugün
 • hicri 8 miladi 629 yılında müslümanlarla bizans arasında suriye ile kudüs arasında mute isimli kasaba yakınlarında yapılan savaş.
  savaşın çıkış nedeni hz. muhammed'in gönderdiği elçinin öldürülmesiydi.
  risalet mektubunu taşıyan elçisinin öldürülmesine çok üzülen hz. muhammed bizans'a karşı 3000 kişilik bir ordu hazırladı. ordunun başına azadlı kölesi, aynı zamanda evlatlığı zeyd b. haris'i geçirdi."şayet muharebede zeyd şehîd olursa, kumandayı ca'fer alsın. ca'fer de şehid düşerse abdullah b. revaha orduya kumanda etsin!" uyarısında bulundu.
  bizans müslümanların taarruz haberini alır almaz 100 bin kişilik donanımlı bir ordu topladı. savaş başladığında kumandan zeyd şehid oldu, arkasından sancağı cafer aldı. bir süre sonra o da şehit oldu.sancak hz. peygamberin buyurduğu üzere abdullah b. revaha'ya geçti. nitekim o da şehit oldu. ordu kumandansız kalmıştı işte bu esnada allahın kılıcı lakablı halid b. velid. devreye girdi dağılan orduyu topladı ve geri çekildi.
  ordunun geri dönmesiyle medine'de cihattan kaçtılar söylentisi yayılmıştır. fakat hz. muhammed'in mudahalesiyle bu asılsız söylentinin önü kesilmiştir.
 • islami kaynaklarda üç bin kişilik islam ordusunun yüz bin kişilik bizans ordusunu yendiği söylenen bu muharebede hristiyan kaynaklar, romaya bağlı arap kabilelerin müslümanların saldırısına uğraması sonucu, yerel roma garnizonlarından toplanan küçük bir kuvvetle islam ordusunun dağıtıldığı, üç komutanının öldürüldüğü ve kalanların halid bin velid'in komutası sayesinde tamamen imha olmaktan kurtulacak şekilde geri çekilmeyi başardığı şeklinde anlatılmaktadır.
 • - sessiz olun!

  - hayir siz sessiz olun!

  seklinde tetiklenen savas.
 • savaşın ardından medineye dönen islam ordusu "neden kaçtınız ?" gibi suçlamalara maruz kalmıştır.
 • miladi 629 yılında gerçekleşmiş seferdir. zeyd bin harisenin kölelikten gelip islam ordusunun kumandanlığına geçişini göz ardı edenlerin magazinsel yorumları zeyd bin harise ile hz muhammed arasındaki dostluğu anlamaktan uzaktır.
 • öleceklerini bile bile savaşan, davaları uğruna can vermeyi herşeyin üstünde tutan, eshabın büyüklerinden üçünün ve ahir ömründe "keşke o gazaların birinde şehit olsaydım" diye ağlayan, "mutlaka kesmesi gerekeni kesen" kılıcın sahibi zatın, günümüz insanının hayal etmekte bile çok çok zorlanacağı destanıdır.
 • adı geçen savaştakilerin hepsi dilsizdir. (bkz: mute)
 • ürdün'de yapılmıştır.
 • bugün radyoda bahsedilirken kulak kabartıp bilgilerini edindiğim savaştır. 3000 kişilik ordunun karşısındaki 100.000 kişilik orduyu bozguna uğrattığını söyledi radyodaki eleman.

  aklıma nedensizce cimbom oldboys'un lafı geldi "bin galatasaraylı on bin fenerliyi yok eder".
  neden sonra üzüldüm bunu söyleyen adama, ağzından ütopik bir şey çıktı, yıllar boyunca dalga konusu oldu. söylemeseydi keşke.
 • 629 yılında 100 bin kişilik orduyu toplayan bizans ordusuna hayran bırakan savaş.

  çok barracks kurup üstüne bir de klavyeden makro yaptılar herhalde.