şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • yoğun şekilde evet cevabı alınacağından emin olduğum soru cümlesi.
 • (bkz: hell yeah)
 • valla ne yalan söyleyeyim sikimde bile değil.

  ha unutmadan (bkz: svihs)

  tanım: soru cümlesidir.

  edit: tanım.
 • ya müteahhit kardeş. demiri 1.200tl'den alırken çok rahat atıp tutuyordun. ne oldu?
  demir 3.500tl olunca istinat duvarları üzerine üzerine mi gelmeye başladı?

  bakın güzel kardeşim. 2017 yılında demirin tonunu 1100-1200tlden alıp 2018 yılı ortalarına doğru evleri bitirdiklerinde demir oldu 4000lira.
  peki müteahhit kardeş ne yaptı? aradaki 3000liralık farkı evlere yansıttı. bir daire için 10-15 ton kadar demir gittiğini varsayarsak daire başına 40-50binlira kitlediler. he ne oldu? faizlerde yükseldi evlerini alanlar çıkmadı. topraktan girenler mutlu mesut yaşayacağız derken müteahhit bir konkordato ilan etti hiçbir daire için iskan alınmadı elektrik doğalgaz su abonelikleri sorun oldu.
  bu işten tek karlı çıkan demiri üreten de değil demiri tüketen de. aradaki komisyoncular var ya. işte onlar ne bok yerseniz yiyin dedi.

  edit: reisçi bir arkadaşın beyin yakan mesajını sizle paylaşıyorum:)
  "evet doğru ben 4 aydır daire satamadim. maliyetim daire başı 90 di. aç gözlü olduğum için daire başına su an 400 bin istediğim için satamiyorum.
  sikinti yok 200 e sana bile satarım daireyi kuyruk olur kapıda. olm biz battigimiza değil sizi daha fazla sömüremedigimize ağlıyoruz. ama reyis bunu da düzeltecek beklemedeyiz.
  elim taşaklarimda faizlerin düşmesini bekliyorum. sen de ofiste ısıtmayan ufo nun karşısinda bekle ya da bok kokan öğrenci evinde :d "
  (en son bir de battım ama huzurluyum gülücüğü atmış sığır)

  edit: müteahhit oğlu çıldırdı ve beni fakir ilan etti.
  "neye göre kime göre lan ? paylaş mal varlığını kazancını fakirsin işte lan fakirsin.
  sizi sömüre sömüre faize bulaştıra bulaştıra fakirleştirdik hala doymadık hshsh alış bu düzene

  edit: bir müteahhit'in oğlu çok dertli. valla mesajı görünce iban söyle para göndereyim diyesim geldi. bak bak mesaj bak "kac kisi ekmek yiyo insaat sektorundrn haberin var mi. babama bmw aldircakdim :( simdi ales vs calismak lazim "

  edit: müteahhit arkadaşlar inşaatı bıraktı özelden yardırıyorlar:)

  tanım: mutluluğumuzu öğrenmeye çalışan bir adet müteahhit kardeş sorusu.

  edit: konu yeniden hortladığına göre bir hareketlenmeler var piyasada. lakin arkadaşlar bu müteahhit arkadaşlar daha öncede söylediğim gibi kriz öncesi tonu 3000liradan aldığı demir ile yaptığı evi kriz içerisinde hareketlenen ve fiyatı 4000lira kadar demir fiyatına güncelleyerek satmaya çalıştı bu arkadaşlar. satamadılar peki kaybettiler mi? evet bazıları dibi boyladı bazıları konkordato fırsatından yararlanıp götü topladı bazıları ise topal hasan gibi bugünleri gördü ve faizlerin düşmesiyle beraber yine ağızlarından salyalar akmaya başladı. 2016-2017 yıllarından maliyeti 70-80binlira olan evleri 120-130a satarlarken şu an 200-220leri buldu. doğal seçilim ile bazıları yok olup gitmeye mahkum arkadaşlar. lakin bazıları ise bizi düdüklemeye devam edecekler.
 • müteahhitler ömrümüz boyunca it gibi çalışıp kazandığımız paranın tamamını emmek, cümlemizi sömürmek için, hayvani kar marjlarıyla yaptıkları sikik evleri bize kakalayıp semirirken nasıl mutlularsa, biz de kendileri açlıktan ölürken mutlu olacağız. sadece sözlük için değil, tüm orta direk için cevabının evet olduğu sorudur.
 • doktorun, mühendisin, öğretmenin, işçinin... 15 yılını çalarken. . kredi borçları yüzünden aileler yıkılırken.. sisik fiyatlı ev kredileri yüzünden ilkokula giden çocuğun harcligindan kisarken insanlar... sizler mutluydunuz... ev yatırım aracı olamaz ulan... o-la-maz... beter olun allahsizlar..
 • insandır bu tamah eder paraya
  nihayetinde müteahhit de insandır değil mi ama
  lakin büyüktür gururu inşa etmenin sıcak bir yuva
  müteahhitler battı mutlu musunuz

  müteahhit dedik bastık bağrımıza
  ama sen içten içe yenik düştün hırsına
  malzemeden çaldığını yedirdin karıya kıza
  ev alanı kandırdın demedin garip gureba

  yaa müteahhtit kardeş çok rahat konuşuyordun
  balkonla asansörü brütten sayıyordun
  evleri daha maketten satarken
  gün gelir devran dönmez sanıyordun

  gün geldi devran döndü müteahhit ağa
  bu bir şey değil, daha yan basacaksın y.rrağa
  dönmüşken yangın yerine memleket ana
  sokarım viva la y.rrak port residance'ı sana
 • beter olsunlar sürüm sürüm sürünsünler