*

şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: akabinde)
  • bana hep muteahhiti çağrıştıran sözcük.
  • (bkz: mukabil)
  • takibeni takip eden anlaminda. takiben takip eden demektir. muteakip ise takiben kelimesinin ardindan takip eden icin kullanilir.
  • bir kelimeden sonra kullanıldığında, kendinden önce gelecek kelimenin -i, -ı takısı alması gereken, ancak kullananların birçoğunun hatalı olarak -e, -a takısı aldırdıkları kelime. örneğin; "toplantıyı mütekip" şeklinde kullanılması gerekirken "toplantıya mütekip" şeklinde kullanmak.
  • uluslararası katılımlı sempozyumda akademik konuşmacıdan duyulması son derece acayip olan kelime. "adsorpsiyona müteakip alınan fourier transform infrared spektroskopi*ile karakterize edilen..." müteakip ne şimdi burada, öğle namazını müteakip teşvikiye camii'den der gibi. müteakip ney, bilimden soğudum yemin ederim.
  • bunun yerine türkçe olan "sonrasında, ardında" sözcüklerini kullanmak daha doğru fakat iş hayatında kullanılan resmi dilde yaygın kullanımının önüne geçmek güç.

benim kafama takılan ise öncesinde kullanılan sözcüğün sonuna gelen ekin doğrusunun ne olduğu;

1) yapılmasına, ödenmesine, edilmesine müteakip mi;
    2) yapılmasını, ödenmesini, edilmesini müteakip mi?

mantıken ve anlam bütünlüğüne bakıldığında 1. kullanım doğru geliyor ve o şekilde kullanıyorum fakat diğer şekilde kullanım da bir hayli yaygın.