şükela:  tümü | bugün
 • ing.reciprocity. son derece basit bir etki-tepki esasının uluslarararası ilişkileri düzenlemekte kullanılmasıdır, ne dersen iki katı sana girsin şeklinde özetlenebilir.
 • soulseek ve direct connect gibi programlarda öne çıkan, önemli terim. zira arkadaş listesine ekleyip, sıra bekletmeden karşılıklı hızlı transferlerin temelidir.
 • bir gün new york times gazetesinde şöyle bir manşet görmeyi umut ettiren kavram.
  "turkish, go home!"
  (bkz: namık kemal)
 • şimdi bir ülke size vize koydu siz de ona vize koyuyorsunuz. size vize koymadı sen de vize koymuyorsun. karşılıklı. almanya veya fransa zengin bir ülke. turist olarak geliyor, sana para bırakıyor. o sana vize koyuyor diye sen de ona vize koyuyorsun. havaalanında bir sürü saçma sapan işler. vize koyuyorsun da ne oluyor biliyor musun? havaalanına turist geliyor, adamın niteliğini sormadan bir para ödüyor, bandrol yapıştırıyorlar, vize almış oluyorsunuz. noluyor turizmi baltalamis oluyorsun

  edit: vakti zamaninda ne kadar da sacmalamisim onlar bize vize koyuyorsa bizde onlara koyabilsek keske yemisim turizmini. bizler ozellikle avrupa ulkelerinden vize almak icin gunlerce ugrasiyoruz onlar gelip giriste 20-30dolar verip vize aliyorlar. yikilsin bu duzen yikilsin...
 • onur öymen tipi chp'li çağdaş forvetlerce lozan antlaşması'nda geçtiği iddia edilerek, türkiye cumhuriyeti gayrimüslim vatandaşlarının* en doğal vatandaşlık haklarını çiğneme aracı haline getirilmiş hukuki terim. halbuki: (bkz: http://www.bianet.org/…yurttasa-karsiliklilik-olmaz).

  ayrıca (bkz: sol gösterip sağ vurmak) & (bkz: chp ye oy vermemek için nedenler)
 • yunanistan'ın batı trakya bölgesindeki müslüman türk azınlık ve istanbul'daki ortodoks rum azınlık ekseninde geçen bir makalede, 4684 kez karşınıza çıkabilecek olan diplomatik terim.
 • bakkal defterinde, muhasebede ve çıkar ilişkilerinde en esastır.
  aşkta usul esasa mukaddemdir ilkesi işlediğinden, esasa ve dolayısıyla mütekabiliyete falan bakılmaz edilmez.
  edilenine aşk neyim denmez.
 • karsiliklilik negatif olarak isleyemez. bati trakya'da turklere karsi ayrimcilik yapiliyor diye turkiye de rum azinliga karsi uyguladigi azinligi hakli gosteremez. karsiliklilikta sozkonusu olan ileriye dogru adimdir. yunanistan turklerin ibadetlerine, imam nikahi kiymalarina, kulturel haklarini ve daha fazlasini yasamalarina yardimci olacak uygulamalar yapiyorsa turkiye de aynilarini yapmalidir (hos, biz de ilkokul cocuklarini "cumhuriyet kurulunca azinliklar hak taleplerinden vazgectiler" diye kandiriyorlar.
  o yuzdendir ki bazi "hukukcularin" anlattigi gibi "arkadas, yunan cami yikiyorsa biz de kilise yikabiliriz" veya "evropa bize vize uyguluyorsa biz de vie uygulariz" dememelisiniz. sonra bir yerlerde turklere bok yedirilmeye baslayinca mal gibi kalirsiniz.