şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir şeye insanın nasıl karşılık vereceğini ve o karşılığın da nasıl karşılık bulabileceğini kurallara bağlayan bilim psikolojidir.

    bir elementin bir başka elemente nasıl karşılık vereceğini ve o karşılığın da başka elementlerce nasıl karşılanacağını kurallara bağlayan bilim kimya.

    miktarların diğer miktarlarla, kavram niceliklerinin diğer niceliklerle mütekabiliyetini belirleyen bilime matematik deriz.

    kısaca her şey evrende bir mütekabiliyet esasına göre tasarlanmıştır. bu mütekabiliyetleri keşfettiğimiz zaman da bunların prensipleri olduğunu fark ettik ve o prensiplere bilim dedik.

    mütekabiliyet de uyumluluktan doğar fakat uyum fraktallardan yani kaostan doğar. kaostan mütekabiliyete kadar olan süreç de bizim algımızdır. işte burada süreci yaratan aklımız ve gözlemlerimiz mi yoksa daha deterministik bir yaklaşımla gözlemlerimiz de zaten olması gereken prensiplere bağlı mecburiyetler mi? sorusu gündeme gelebilir. onu da bilemiyorum. determinizm mantığıma tam oturan bir şey ama nedense aynı zamanda da karşı çıkmak ve yıkmak istediğim bir yaklaşımdır da aynı zamanda. o yüzden bu konuda sessiz kalmak isterim.