şükela:  tümü | bugün
  • alcak gonullu
  • (bkz: gnostic)
  • gosterissiz, kalender, sade, yalin, kibirsiz, kendi halinde
  • kendi yeteneklerinin farkında olan fakat bunları reklam etmeyen ve aslı "mutavazı" olan durum.
  • sen kendini övme ki başkaları seni övsün diye yetiştirilen insanımızın kafasına mutant biçimiyle yerleşmiş sıfat.

karşılıklı iltifat seanslarında önemli bir unsurdur. iltifatı kabul ederseniz bir daha iltifat göremezsiniz

-...çok zekisiniz.
    - estağfirullah, ben salağım.siz zekisiniz.
    - çok mütevazisiniz. zeki olmasanız bu ...
    - hayır ben zeki değilim. siz çok ...
    - ...
    sürüp gider.
  • - ismet var ya çok mütevazi bir insansın, nasıl takdir ediyoruz böyle şempanze gibi
    - yok abicim abartıyosun
    - valla bak senin kadar mütevazisini görmedim, gördüysem ananın amı gibi oliym yeminle
    - deme abi mahcup oluyorum
    - allah belanı versin ismet
    - doğrudur abi
  • tevazu gösteren değil, tevazu sahibi kişi
  • "mütevazı olma, inanırlar" * gibi karşıt söylemlere rağmen elden bırakılmaması gereken bir erdem.
  • mütevazi birbirne paralel olan demektir. mütevazı ise alcakgonulludur. cogu kisi mutevazı demek isterken mütevazi der, yanlistir yapmayalim.
  • mütevazi mi mütevazı mı diye tereddüt yaşıyorsanız şöyle yapın:

mütevazı tevazu sahibi kişidir ya hani.. tevazu kelimesi kalın sesli ile yani "u" ile biter.. o zaman tevazu sahibi kişi mütevazıdır.. yani kalın sesli ile biter o da..
    ince sesli ile biteni ise paralel demektir daha önce 98509324 kez söylendiği üzere..