şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aşırıya kaçılmaması gereken yollardır.
  • sert görünümlü sosyal demokrat kılıklı baba tarafından büyütülmek. bi gün bi cep telefonuna çok özenmiş, babamdan bana onu alıp alamayacağını sormak için yanına gitmiştim. bana şunu şunu alır mısın diyince önce her zamanki ciddi edasıyla sordu "kaç para yavrum" cevabımı duyduktan sonra da ekledi "kızım, ben sana bu telefonu alırım, buna gücüm yeter, ama sen bi işçi çocuğusun, böyle bi telefonla dolaşmaya utanmayacak mısın" diye sordu. düşündüm, alabilirsen al bakalım o laftan sonra süslü telefon.. mesela çocukken bi arkadaşım kafama taş atmıştı kocaman, çok ağlamıştım, üstelik bi nedeni falan da yoktu.. babama gidip arkadaşım bana böyle böyle yaptı deyince hemen "peki sen ona ne yaptın yavrum" diye sormuştu.. bu tür olaylardaki tepkisi hep bu olurdu.. o sana bunu yaptı ama acaba sen ona ne yaptın da yaptı.. ulan hiç mi mağdur olamıcaz bu hayatta..

    sonra misal kafasına bişey takılır benle ilgili.. katiyen gelip tartışmaz.. keşke tartışsa da inadına daha çok yapsam.. mektup yazar. evet evet.. yanlış duymadınız. mektup..aynı evin içindeki evlada mektup yazmak.."yavrum şu konu hakkında daha çok düşünmeni istiyorum.. kızım böyle davranmaman gerektiğini düşünüyorum" gibi mektuplar bunlar.. örnekler bitmez ama son bi tane daha veriyim.. yine cep telefonu temalı. bu hatlar açıldığında çok ısrar etmeme rağmen bana kontörlü değil, faturalı hat aldırmıştı. neden tabi ki her zamanki gibi eğitsel.. idare etmeyi öğrenmek.. neyse, ben tabi çocuk aklı onu ayarlayamamışım.. taaa kaç sene öncesinin 70 lirası gelmiş, hayvan gibi para o zaman.. peki ne oldu? bi sabah uyandığımda bir de baktım ki kapımın tam karşısındaki duvar baştan aşağıya kadar telefon fatura ayrıntılarıyla dolu. tek tek yapıştırmış adam tavandan yere kadar..ne şimdi bu? bağırsan, çağırsan olmaz mı? baskı yapsan olmaz mı.. yok o illa bana kendimi kötü hissettirecek.. her hatadan ders çıkarttıracak, mahçup edecek.. sonraki seneler işte bu izlerle şekillendi hep. mahçubiyet, utangaçlık, çekingenlik, ve en önemlisi her konuda sürekli kendini suçlama gibi izler bıraktı bende.. böyle eder adamı bu baba tipleri.. tüketim alışkanlıklarından tut, ilişki yaşama biçimine kadar tesir eder, kanımıza sızar, damarlarımızda gezer bu babalar.. ah baba.
  • bir an önce öğrenmem gereken yollar. egom bana bile fazla gelir oldu.
  • mütevazı olduğunuzu dile getirmemenin başta gelmesi gereken yollar.
  • yeri geldiğinde birdir ve tektir; kibir sahibi olmamaktır.
  • olmayandır. ya mütevazı olursunuz yada olmazsınız.
  • her zaman saygı ve sevgiden geçer. hangi konuda ne kadar zengin olursanız olun bu sadece sizin allah ın hesap gününde davranışlarınıza yargılanma seviyenizi belirleyecek, o yüzden mütevazi olunuz.