şükela:  tümü | bugün
  • mutfakta yemek yaptığınız tezgah. evin konforu için, hele yemek yapmayı seven biriyseniz, buranın uzunluğu ve kalitesi son derece önemli oluyor. bir başka önemli konu da buranın aydınlatması. mutfak tavanından gelen aydınlatma, tezgahta çalışırken, tezgah üzerinde de mutfak dolapları varsa yeterli olmuyor. yemek yapmak da dikkat gerektiren bir iş olduğundan, tezgahın ayrı bir şekilde aydınlatılması mutfak konforunu oldukça artırıyor. bunun için mutfak dolaplarının alt yüzeyine boydan boya bir aydınlatma yapılarak rahat edilebilir. bunun için philips'in çubuk şeklindeki led lambalarından alıp tezgah altına yapıştırdım, kablosunu da prize bağlayarak güzel bir aydınlatma elde ettim, tavsiye ederim. bunun dışında ipi olup çekerek açıp kapattığınız versiyonlar da mevcut.
  • genelde granit ya da mermer olur. allahsiz usta işçilik için granitin fiyatı kadar para ister!
  • türkiye'de sarı bez olmadan kullanılamaz.

sarı bez önemli.
  • orta yollusu 7000, az bir şey kalitelisi 15.000tl civarı, güzeli ise 20.000tl’dir.
  • 16. yy'da avrupa'da ortaya çıkmış. arkasındaki düşünce bu kadar basit olmasına rağmen 16. yy'a kadar mevcut olmaması medeniyetin en büyük garipliklerinden. mutfak var ama tezgah yok. yemekler iki büklüm hazırlanıyor ve elbette bunun en büyük sıkıntısını yerde iki büklüm çalışan kadınlar çekiyor. anadolu coğrafyasına ilk mutfak tezgahı ne zaman girmiş acaba? çatalhöyük'te, aşıklıhöyük'te mutfak tezgahı var mıydı? geçtim köylüleri, padişah mutfağında ilk tezgah ne zaman kullanıldı acaba? ve bugün türkiye'de halen mutfak tezgahı olmayan evler mevcut mudur?
    mutfak tezgahının tarihinin söyleceği epey mesele var gibi.