şükela:  tümü | bugün soru sor
 • the x-files
  1993-2002 yılları arasında 9 sezon oynamış, 2016'da 10. sezonu ile ekranlara geri dönmüştür. dizide ajan fox mulder ve dana scully, fbı'ın x-files (gizli dosyalar) departmanına atanmış iki ajandır, bu departman çözülemeyen, tuhaf ve paranormal olaylarla ilişkisi bulunan dosyaları araştırmaktadır. ajan fox mulder paranormal olaylara ve uzaylı komplolarına her daim inanırken, ajan dana scully ise bilimi rehber alır ve bu olaylara her zaman kuşkuyla yaklaşır. the x-files fight the future(1998) ve the x files i want to believe(2008) isimli 2 adet filmi de çekilmiştir.

  battlestar galactica
  ilk kez 1978 yılında çekilen dizi sadece 1 sezon devam etmiş ve iptal edilmiştir. daha sonra 1980 yılında galactica adıyla yeniden çekilmek istenmiş ama sadece 11 bölüm oynayıp yayından kaldırılmıştır. 2003 yılında 2 bölümlük mini seri ile ekranlara geri dönmüştür. mini serinin ardından da 4 sezon sürecek bir seri ile devam etmiştir.
  1.sezon 2004-2005 - 13 bölüm
  2.sezon 2005-2006 - 20 bölüm
  3.sezon 2006-2007 - 20 bölüm
  4.sezon 2008-2009 - 20 bölüm
  bir çok tv ve sinema filmi ile de desteklenmiş, büyük bir hayran kitlesi edinmiş, mutlaka izlenmesi gereken bir dizidir. (bkz: battlestar galactica seyir rehberi)

  fringe
  2008-2013 arası toplam 5 sezon sürmüştür. bilim kurgu, korku, gerilim ve drama türündeki dizinin yapımında, lost, the x-files, altered states ve the twilight zone gibi dizilerinden ilham alınmıştır. dizide fringe, dünya üzerinde açıklanamayan sıradışı olayları inceleyen ve açıklığa kavuşturmaya çalışan, fbı'a bağlı bir departmandır.

  black mirror
  modern toplumun ve bu toplum içindeki bireyin sorunlarını, yeni teknolojilerin getirdiklerini ve mevcut dünya düzenindeki siyaset, medya, sanat ilişkilerini yer yer hiciv ile yer yer de bilim kurgu ögelerine başvurarak yorumlayan bu muhteşem dizi günümüzde hala deva etmektedir. şimdiye kadar 3 sezon ve 1 adet özel bölüm olmak üzere yanlızca 13 bölüm yayınlanmıştır.
  1.sezon (2011) - 3 bölüm
  2.sezon (2013) - 3 bölüm
  2014- yıl başı özel bölümü
  3.sezon (2016) - 6 bölüm
  dizinin kazandığı başarı sonrasında ünlü bilim kurgu yazarı stephen king'in övgülerine mazhar olmuştur. ünlü oyuncu robert downey jr. ise "the entire history of you" adlı bölümü film olarak çekmeyi düşündüğünü açıklamıştır.

  koukaku kidoutai stand alone complex
  ghost in the shell mangasının production i g şirketi tarafından üretilmiş olan animasyon televizyon serisidir. animasyon sevenlerin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum.
  1. sezon - ghost in the shell: stand alone complex (2002) - 26 bölüm
  2. sezon - ghost in the shell: stand alone complex 2nd gıg (2004) - 26 bölüm
  film ve dizilerinin izleme sırası için (bkz: #55609542)

  star trek
  dizinin çoğu bölümü istisnalar dışında, farklı ellerden çıkan senaryolardan oluşmaktadır ve farklı yönetmenler tarafından çekilmiştir, bu da tekdüzeliği önlemiş her bölüme ayrı bir bakış açısı katmıştır. turist ömer uzay yolunda (1973) filmine ilham kaynağı olmuştur. kronolojik olarak 6 seri halinde ekrana gelmiştir:
  - star trek the original series (1966-1969)
  - star trek the animated series (1973-1974)
  - star trek the next generation (1987-1994)
  - star trek deep space nine (1993-1999)
  - star trek voyager (1995-2001)
  - star trek enterprise (2001-2005)

  doctor who
  1963–1989 yılları arasında 26 sezon çekilmiştir. 2005 yılında yeniden çekilmeye başlanmıştır ve günümüzde hala devam etmektedir. dizi; doktor olarak bilinen, zamanda yolculuk yapan insansı dünya dışı yaratık olan zaman lordu'nun maceralarını anlatmaktadır. yapımda toplam 12 adet doktor rol almıştır bunlar; william hartnell, patrick troughton, jon pertwee, tom baker, peter davison, colin baker, sylvester mccoy, paul mcgann, christopher eccleston, david tennant, matt smith, peter capaldi'dir.

  terminator the sarah connor chronicles
  sinema tarihinine yön veren film serilerinden biri olan terminator hayranlarının, teminator 2 ile terminator 3 arasındaki zamanda geçen bu diziyi kesinlikle izlemesi gerekiyor diye düşünüyorum. yanlızca 2 sezon 31 bölüm oynadıktan sonra iptal edilmiştir. iptal edilen diziler arasında beni çok üzenlerden birisi olmuştur. her ne kadar kısa sürse de terninator evrenine farklı bir bakış açısı getirmiştir. siz de benim gibi ara ara tüm terminator filmlerini sırayla izleyip hasret gideriyorsanız ve eğer diziyi izlemediyseniz, bir şans verin, pişman olmayacaksınız.

  edit: gelen tepkiler üzerine açıklama ihtiyacı hissettim; person of interest'i izlemediğim için yazmadım, ilk fırsatta bu muhteşem diziyi izleyeceğim, o zaman burayı bir kere daha editlerim.
 • yeni nesil bilmez, çocukluğumuzun efsane dizisiydi.

  (bkz: ziyaretçiler)
  (bkz: v)
 • (bkz: firefly)
 • (bkz: automan)
 • (bkz: black mirror)
 • mini dizi olarak en iyilerinden birisi the lost room'dur. başrolde six feet under'ın nate fisher'ı peter krause var.
 • (bkz: stargate sg-1) on sezon yayınlanmıştır.1 sezondan sonra yükselişe geçmiş richard dean andersonayrıldıktan sonra (9. sezon)biraz kan kaybetmiş bir dizidir.seyredin pişman olmazsınız.
 • final yapmış olanlardan girecek olursak şayet, stargate serisi (stargate,stargate sg-1,the ark of truth,stargate atlantis, continuum,stargate universe) şeklinde izlenirse tadından yenmez. battlestar galactica, devamına caprica (bsg devamı) yapıştırılabilir. farscape, falling skies.
  yakın zaman dizilerinden westwood var, fantastik bilim kurguda warehouse 13, librarians var.
 • net;
  (bkz: fringe)
  dumur eder, ulan harbiden bunlar olabilir aslında dedirten sınır bilim (fringe science) olaylarını barındıran dizidir