• lisede milli güvenlik dersinde bu konuyla ilgili kafam bir yıkandı ki sormayın. hala var mı bu ders milli güvenlik diye bir şey kaldı mı bilmiyorum ama neyse rütbesini hatırlayamadığım emekli bir asker veriyor bu dersi. derse girerken kapıda bir arkadaş tekmil veriyor biz kalkıp hazır olda bekliyoruz vs...

bu adam her ders istisnasız "kızlar bakın sizin evleneceğiniz adamlar üniversiteden mezun oldu çalışmaya başladı, erkeklerin ki daha ilkokulda, birbirinizle arkadaşlık etmeyin. eşinizle aranızdaki yaş farkı en az 7 en fazla 13 olsun. benim kız yaşıtını aldı boşandı bak" diyor (bu bilginin milli güvenlikle alakası hala araştırılıyor).

bu bilgi benim tarafımdan öyle özümsemiş ki geçen gün 4-5 kişilik bir arkadaş grubu otururken arkadaşımızın biri kendinden 9 yaş büyük bir adamla flört ediyor diye herkes olumsuz yorum yaparken ben heyecanla atılıp "olur mu ya erkek kadın arasında 7-13 yaş farkı ideal" dedim. sonra bu bilgi bana nereden geldi diye yokladım, kaynak milli güvenlikçi.
  • cinsiyet gözetmeksizin 20 ve altı yaşlarda 1-2 ile başlayıp yaş arttıkça ve özellikle 35'ten sonra makasın sonsuza doğru açılmasında sakınca olmayan yaş farkıdır. iş bu cümledeki en önemli kısım "cinsiyet gözetmeksizin" kısmıdır. erkeğin kadından mutlaka yaşlı olması gerektiği gibi bir vurguyu yapanların ağzına itinayla terlikle vurulmalı, taş atarak kovalanmalıdır.
  • kadının yaşıyla orantılı olarak farklılık gösterir. mesela yaşım 30'a yaklaşırken 40 yaş üstü erkekleri çekici bulur oldum. hele biri var ki tövbe yareppim neyse olgun beyler eqlesin.
    edit: delisiniz yeminle, yazmayın espriydi, kontenjan dolmuştur, tişikkirlir.
  • yaşa takılmayıp, algı birliğine dikkat edilirse mutlu bir ilişki için en ideali olacaktır kanımca.

birinden hoşlanmak, onun da sizden hoşlanması, hoşlanmanın yerini sevgiye, aşka ve değere bırakması, üstelik bunun karşılıklı olması, aynı değer yargılarına sahip olmak... bunları tutturmanın ne kadar zor olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz, şimdi bunları yakaladığım biri olacak ve ben diyeceğim ki "e hani nerde ideal yaş farkı", demem efendim manyak mıyım, susarım, şükrederim ama saçmalamam, yaşarım. hayat ne güzel bile derim, daha ne olsun.
  • böyle bir yaş aralığı yoktur. her yaşta kadın kapris yapar, her yaşta adam bencillik eder..
    illa ki mutlu bir ilişki olacaksa da bu, yaşla değil; karakter, büyüme şekli, tecrübelerle gelişim gibi unsurlarla alakalıdır..
  • kendimden 6 yaş büyük biri ile evlendim ve evliliğimizin 7. yılındayız. sevince sayıları pek önemsemedik. mutluyuz da üstelik. hayret!
    evlilik için değil, herhangi bir şey için ideal yaş farkı diye bir şey yoktur. çoğunluğun ne yaptığının da önemi yoktur. ne istiyorsanız onu yapıverin. sınırlandırmayın kendinizi. seveceğiniz kişiyi aramayın. gelip sizi bulur.

not: erkeğim. sakalım var.
  • 5 yaş ve altı. yoksa yaş farkının getirdiüi düşünce farklılıkları ilişkiyi yer, bitirir.
  • arthur schopenhauer der ki kadın 18'inde olgunlaşır ve bir yanı hep çocuk kalır. fakat erkek daha soylu bir varlık olduğu için 28'inde karşı cinse denk bir olgunluğa erişir. bu durumda aradaki 10 yaş denklik belirtisidir. ancak ataerkil toplumda erkek kadından en az bir adım daha olgun olmak ister. durum böyle olunca makas daha da açılır. 1950'lere kadar türkiye toplumunun evlilik konusundaki yaş farkı algısını bu kıstaslar şekillendiriyordu. sanayileşme, eğitim, olgunlaşma ve doğurganlık kavramları ile alt alta koyulduğunda artık makasın biraz daha daraldığını görüyoruz.

2015 için ülkemizin geldiği noktada ideal yaş farkının 4-8 arasında bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. 4 yaş burada kilit bir öneme sahiptir. 4'ün altına düşünce, iki cins aynı seviyedeki öğretim kurumlarında okuyacak duruma gelir ki bunun sonucunda ataerkilliğe ve olgunlaşma seviyesine ilişkin bir farkın kalmaması durumu oluşur.

buradan gençlere 4-8 arasını dikkate alarak optimuma ulaşabileceklerini hatırlatmak isterim.

bi de almanya'daki dayıma selamlar.*
  • 7
hesabın var mı? giriş yap