şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendi çocuğum için sıkça girdiğim bir muhasebe. henüz bir branşta yarışacak yaşta değil. büyüdükçe olacak. gerçi memleketteki sülale kavramı o kadar çok müdahale etmeye yatkın ki ummadık anlarda karşılaştırma içine düşebiliyor.

  az önce yatağına yatırmadan önce kendisini, uyku tulumunu giydirdim. giyinirken dengesini kaybetti. "tutun kızım omzuma" dedim.

  ayakta durabilecek, mutlu, huzurlu, sevdiği işi yapacak bir evladım olsun. baktı beceremiyor, tutunsun omzuma. sokayım başarısına, kariyerine. mutlu olsun. mutlu ol kızım.
 • aşırı hırslı ve başkaları için yaşayan ana babalar mutlu çocuk yetiştiremez..
 • gece uyanır mesela bu çocuk. annecim iyi ki varsınız der sonra geri uyur... 2.5 yaşındadır ama mutludur..
 • yolu mutsuzlukla başaçıkmayı öğrenmesinden geçiyormuş.
 • mutlu anne babaların farkında olmadan yapabildiği şeydir
 • mut ilçesinde doğan çocuğun yetiştirilmesidir.
 • büyük şehirlerde yetişmesi çok zordur.
 • anne babası tarafından her koşulda sevileceğini bilen çocuk mutlu çocuktur, mutlu çocuk yetiştirmek ise zordur. zira bir tarafta kendi öz çocuğuna tecavüz edip döve döve öldüren babalar, susan anneler var. siz bırakın mutlu çocuk yetiştirmeyi, siz nasıl insanlarsınız?
 • şımarık, doyumsuz, disiplinsiz çocuk yetiştirmekle karıştırılan şeydir.
 • birçok faktörü içinde barındıran durumdur.
  1. güvenlik: çocuklar, ilk travmalarını genelde güvenlikten yaşıyorlar; aile içi şiddet, savaş, deprem vs. gibi durumlarda ebeveyn eğer çocuğa destek olmazsa, çocuk otomatik olarak kendini kapatıyor ve herkese güvensiz olarak bakıyor. zaten bowlby'nin de belirttiği gibi, güvenli bağlanma bir kişiyi ayakta tutuyor ama bir tek güvenli bir yaşam sürmekle güvenli bağlanma gerçekleşmiyor.
  2. ihtiyaçların karşılanması: her çocuğun fiziksel ve ruhsal ihtiyaçları vardır, aslında ilk maddede söylediğim güvenlik de ihtiyaçları. ama anne-babadan gelen pozitif enerji ve destek olma, barınma ve karnını doyurma gibi fiziksel ihtiyaçlarla perçinleştirirse çocuğun mutluluk katsayısı artacaktır. ama bunlar, maslow'un meşhur üçgenine göre ilk basamakta olanlardır, sırada çocuğun kendini ifade etmesi gerekmektedir.
  3. hobiler ve diğer aktiviteler: burada da ilk iki maddenin sağlanmasıyla beraber çocuk, insan olmasının bir getirisi olarak kendini ifade etme ihtiyacı hissedecektir ve bunun en iyi yolu, çocuğun fiziksel güvenliğini de korumak şartıyla hobilerdir. spor, müzik, dans ve diğer aktiviteler, çocuğun gelişimi ve dolayısıyla mutluluğu için çok önemlidir. benliğinin oluşması ve self-actualization (kendini gerçekleştirme) dediğimiz olgunun gerçekleşmesi için çocuğa yaşının elverdiğince gerekli alan bırakılmak ve sosyalleşmesi sağlanmalıdır.

  bu maddeler çocuğun mutlu olmasını sağlar ama unutulmamalıdır ki her çocuk özeldir. ona göre hareket edersek, dozunda ilgi gösterirsek çocukları mutlu etmekten daha kolayı yoktur.