şükela:  tümü | bugün
 • beklentileri düşük tutmak. abd'li bilim adamlarına göre, eşinden çok şey beklemek, mutsuzluk kaynağı. ayrıca iletişim ve affetmeye hazır olmak mutluluğa giden bir diğer altın yol. buna göre, ilişkilerinin başında eşlerine yönelik beklentileri çok fazla olanlar, kısa bir süre sonra gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldıklarında derin hayal kırıklığı yaşar.

  ancak beklentileri fazla olup da buna karşılık affedici, hoşgörülü olan ve eşlerinin olumsuz davranışlarına uygun kılıf uydurmasını bilenler, olumsuzluk yaşamaz. prof. james mcnultybunu şöyle yorumlar: "eşinize yönelik beklentileriniz olduğunda, mutlu olmak sizin becerilerinize bağlı. beklentileriniz yüksek olup da yerine gelmediğinde yine de buna hoşgörüyle bakabiliyorsanız mutlu olursunuz."
 • şirket evlilikleri için beklentileri bitişik nizama getirmektir:

  - not invented here deyişini yaşamınızdan çıkarın, içgüveysi olmaya da inanın. (be my guest!)
  - bu evliliğin tanrı ya da avrupa topluluğu gibi bir kümülüs uzantılı emir olmadığını anlayın. (gittiği yere kadar...)
  - mecbur kalmadıkça parça değiştirmeyin ve/veya parça artırmadan tamirat yapmayı öğrenin. (evet ustalar?)
  - aynı mutfakta iki ahçı çalıştırmayın, aynı yatağa iki aşçı... (ohh bebek..)
  - konuşmaya ve diyaloğa inanın, inat etmeyin, çemkirmeyin. (gösterge panellerindeki hız sınırı vs. sizin sınırınız/sinir katsayısı??? bi susun be!)
  - ya birlikte gelelim ya da zevki dünya üstünden silelim motosuna dayanın. (en önemlisi bu canlar, dayanın!!!...)
 • en önemli sır; evlenme dir...
  ben yaptım oradan biliyorum...
 • cuvaldizi kendine batirdiktan sonra igneyi ese batirmak ve ruhani tapularin tamamini yok etmektir.
 • sanırım çok iyi saklandığı için bilemediğimiz sırlardır.
 • aciklandigi an mutlulugu bitirecek sirlardir. 2 ki$iye ozel olan bazi $eylerin gizli kalmasi bu mutlulugu surduren en onemli etkendir.
  ps: $aka lan $aka. evlenmeyin.
 • (bkz: #10054464)
 • hem sevgili hem kanka olmak. tartışırken karşındakini sevdiğini unutmadan tartışmak. en beter anlarda birbirine gülebilmek. insan olmanın katı sınırları olmadığını her zaman hatırlamak, tam aksi eğilebilen, bükülebilen yanlarımızı keşfetmek, keşfettiğimiz her ne ise ona saygı duymak. birlikte eğlenebilmek, bazen hem beraber hem yalnız durabilmek. kişisel alanlara saygı göstermek, ortak hayatlar dışında herkesin kendine özel küçük alanlarına dalıp ne var ne yok imha etmemek. üzülme pahasına dürüst olmak, mutlu etmek adına şişirme vaadlerde bulunmamak. bunlar sadece mutlu bir evliliğin değil, tarafların ruh sağlığının da garantisidirler.
 • (bkz: aşk)
  (bkz: sadakat)
  (bkz: empati)
  (bkz: sorumluluk sahibi olmak)