şükela:  tümü | bugün
  • iki yıl nişanlı kaldığım ve son dört yıldır da evli olduğum sevgili eşimle attığımız 20 adım. inanılmaz mutluyuz ve şu an evli olmayanlara acınası gözlerle bakıyoruz.

--- spoiler ---

1- önce kendini önemse. kendini önemsemezsen sevgilin de seni önemsemez.
    2- bir ilişkiye başlamadan önce beklentilerini ve önceliklerini belirle. bunları karşındaki insana açıkça söyle ve ondan da açık olmasını iste.
    3- sevgilini başkalarıyla ya da geçmişteki bir aşkla sakın kıyaslama, hayal kırıklığına uğrarsın. her insan başkadır ve her ilişki başka dinamiklere sahiptir. aklın hala geçmişteki ilişkinde ise sakın yenisine başlama.
    4- önce kendine karşı dürüst ol, sonra sevgiline karşı. insan gerçekleri kendisinden saklamaya başladığı an kişiliğinde çözülmeler meydana gelir. işte bu durum da mutlaka ilişkiye yansır. kendine yalan söyleyen insan, sevgilisine de yalancıdır. yalansa bir ilişkinin baş düşmanıdır.
    5- sevgilini göğsünü gere gere arkadaşlarınla, çevrenle tanıştır. o senin bir parçandır, saklama. onunla ilgili hayallerini başkalarına anlatmaktan çekinme. üstelik bunu o yanındayken yap ki; gururu okşansın.
    6- ilişkiye başlamak bir seçimdir. kararsız kaldıysan hiç girme. ama bir kez bu seçimi yaptıysan sonra da vazgeçme.
    7- iki insanın ilişki yaşaması, birbirlerinin özgürlüklerini yok edecekleri anlamına gelmez. birey olma özelliğini koru. karşındakinin bu özelliğine de saygı duy.
    8- güvenin oluşması için zamana ihtiyaç vardır. o zaman içinde güven sarsıcı hareketlerden kaçın. çünkü ilişkinin içine şüphe bir kez girdi mi bir daha kazınması çok zor olur.
    9- doğruyu anlatmaktan hiç vazgeçme. sevgilin doğruları sadece senden öğrensin. başkalarının anlattıkları önemli değildir.
    10- ilişkin hiçbir zaman tekdüze kalamaz. ilişkini hep iyiye götürmeye çalış. bil ki; bir ilişki iyiye gitmiyorsa mutlaka kötüye gidiyordur.
    11- emek ve çaba ilişkinin olmazsa olmazlarıdır. bir insanla sevgili olmak kolaydır, sevgililiği sürdürmek zordur.
    12- birbirinizi dünyanın merkezi haline getirmeyin. dünyada başka şeylerin de olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
    13- birbirinizle ilgilenin. sen ne kadar ilgi gösterirsen, o kadar karşılığını alırsın. onunla olduğun zamanlarda başka şeylerle ilgilenme, tüm zamanını ve dikkatini ona ver.
    14- tartışmalarınız mutlaka olacaktır. ama bunları biriktirmeyin. sorunu kısa sürede çözün. çözdükten sonra da bu konuyu bir daha açmayın.
    15- tartışmalarda kimin haklı olduğunun zerre kadar önemi yoktur. ilişkini kaybettikten sonra haklı çıksan ne olacak ki? bu yüzden haklılık kavgasına girme. ortamı yumuşat.
    16- ilişkin süresince olumlu kelimeler kullanmaya önem göster. onun iyi yanlarını öv. eleştireceksen sakın başkalarının önünde bunu yapma. yalnızken yap.
    17- özür dilemeyi de affetmeyi de bil. inat, ilişkiyi içten içe kemirir.
    18- iğneleyici sözler kullanma. bunlar sevgilinin kalbini kırar ve iyileşmesi çok zordur. bu nedenle eleştiri sırasında kelimelerini çok dikkatli seç.
    19- birbirinizle konuşmaktan çekinmeyin. sevgililer arasındaki en büyük sorun iletişimsizliktir. siz bu tuzağa düşmeyin.
    20- iki sevgiliyi birbirine bağlayan en önemli şey mutlu anlardır. öyleyse mutlu anlar biriktirin. en sıkıntılı anlarınızda da bu mutlu anları birbirinize hatırlatın.

--- spoiler ---
  • her kisi ve her iliski icin degisen adimlar butunu.
    sayisi bile degisir. neden 20 mesela ?
    aski kurallara ve netliklere baglamaya karsiyim ben.
    ask aynidir cunku, sadece asik olunan, aski yasama seklin degisir.
    bir insanin gulusune vurgunsundur, digerinin gozlerine. biri senin ince beline bayilir, digeri saclarina.
    karakteristik ozelliklerde de bu boyle. biri asi yapini seviyordur, digeri ev kedisi hallerini.
    nasil ayni 20 adimi atayim ben simdi ?
    ayrica sayi fazla 3-5 adimda olayi cozecek kadar empati, saygi, anlayis ve sevgi dolu bir insanim.
    gozlerinizden operim.
  • 1. adım: sırt sırta dönün
    2-19. adım: 18 adım atın.
    20. adım: peşinizde mahallenin delisi varmış gibi koşmaya başlayın.

tebrikler. artık özgür ve mutlu bir insansınız.
  • 1 -bi kere hatun kişinin türk olmamasına özen gösterilecek
    2- her daim empati
    3- küçük sürprizler
    4- o kişinin hayatınızda niye olduğunu hatırlamanız
    5- onu niye istediğinizi düşünün
    6- onu niye istediğinizi, o kişiye belli edin
    7- tutamayacağınız sözler vermeyin
    8- seni seviyorum demek yerine, onu sevdiğinizi gösterin
    9- birlikte geçirdiğiniz günleri, hatıralara dönüştürün
    10- her daim saygı gösterin
    11- en iyi arkadaşı olmaya çalışın
    12- birlikte yemek yapın
    13- ona yanlız olmadığın, her zaman onun yanında olduğunuzu, ona gösterin
    14 -partneriniz, kötü bir gün geçirmiş olabilir, ona anlayış gösterin
    15 -sabah uyandığında yanağına bir öpücük kondurun
    16 - kendinize bakın, kendinize özen gösterin ve kendinizi geliştirin
    17 - mutlu bir ilişki için cinsellik önemlidir, yatakta bencil olmayın, kadın mutlu ise, erkeği her daim mutlu eder bunu unutmayın
    18 - onsuz da bir hayat yaşayabileceğinizi ona arasıra belli edin ki, sizin ona muhtaç olduğunuz düşünmesin
    19 - asla aldatmayın, kadın hisseder
    20 - orospu çocukluğu yapmayın adam olun amk
  • 21. adımı düşünmemek.
  • iletişim kurmaya başlamak olabilir. tek adım bu hakikaten oturup konuşabilmek. saçma sapan triplerdense oturup konuşmak.

bugün şöyle bir söz çıktı karşıma " mutlu bir ilişki istiyorsan, sorunlarını çözecek biri değil, sorunlarınla yüzleşirken seni yalnız bırakmayacak biri gerek" aynen öyle.