• çoğu insanın yapmış olduğu bir hatadır. öncelikle ifade edeyim ki buraya yazdıklarım kendi çıkarımlarımdır. bunlar öznel düşüncelerdir. farklı bakış açılarına elbette saygı duyarım. ben kendimce mutlu olmak için antidepresan kullanmayı bir hata olarak görüyorum.

psikanaliz denilince aklımıza sigmund freud gelir. freud'u okuyunca çoğu insan pek bir şey anlamaz. bunun sebebi şudur, çoğu insan freud'tan bir yöntem bekler ama freud için yöntem değil, tutum önemlidir.

hayatta mutlu olmanın yani devamlı mutlu yaşamanın bir reçetesi yoktur. hayat bir tutumdur. iyi ve kötü hayatın bir parçasıdır. önemli olan tutumlarımızı kontrol edebilmektir. misal bir erkek canımızı sıktı, her erkek böyle dersek tutumumuz yıpranır ve yavaştan psikolojimiz bozulmaya başlar. o sebeple öznel düşünmek gerekir.

freud şöyle yazar ''psikanaliz mutlu olmaya yaramaz. yalnızca nevrotik bir acıdan sıradan bir mutsuzluğa geçmeye yarar.''

yani psikanalizde freud, sıradan mutsuzluğu hayatın bir başarı olarak görür. mutsuzluk bir hastalık değildir. o mutluluk gibi hayatın bir parçasıdır. insan ara ara mutlu olur, sıklıkla mutsuz olur. bu hayatın bir gerçeğidir. mutlu olmak için ilaç kullanmayın.
  • kafasına göre alıyorsa tabii ki problem bu kısma katılıyorum. ama uygun endikasyona verilen uygun antidepresan şifadır, tedavidir kesinlikle hayat kurtarır.

major depresyonu eve kapanıp çikolata içmekten ibaret sanan cahil sürüsünün sosyal medya aracılığı ile böyle söz sahibi olması milenyum çağının bize en büyük kazığıdır.

(bkz: dunning-kruger etkisi)
  • bir tanesi dışında hiç bir antidepresan öfori yapmaz. yani depresyonda değilse kişi onu daha mutlu edemez zaten.
  • nafiledir. bir eczacı olarak diyorum ki ağır depresyon belirtileri (anksiyete, uyku bozukluğu veya intihar düşüncesi) yoksa hiçbir psikiyatr antidepresan kullanımını teşvik etmez veya onaylamaz. kafanıza göre iş yapmayın mk. antidepresanların “numb” denen iğrenç bir yan etkisi var. mutlu olacağım derken yanınızda bomba patlasa 'meh' diyen zombilere dönüştürmeyin kendinizi. uzman bir psikoloğa ya da psikiyatra danışın. uzun süreli kullanımda aniden bırakırsanız yoksunluk sendromu yaşarsınız ve bu sefer temelli bırakma düşüncesi sizde anksiyete yaratmaya başlayacaktır.
  • en iyi antidepresan meşguliyettir.
    (bkz: en iyi antidepresan)
  • yalan yok. uyku problemi çekiyorken, asabi ve sinirliydim.
    ne zaman ki, doktorun verdiği ilaçları kullanmaya başladım, artık uykusuz olsam bile, eskisi kadar asabi ve sinirli değildim.
  • kulaktan duyma bilgilerle mutluluk arayışına girmiş kişilerin yapacağı bir harekettir
  • kilo yapmasa ölene kadar yapacağım şey.
    bu ülkede başka türlü mutlu olamazsınız, gerçi bir de gerizekalı olma seçeneği var ama!. whatever!
hesabın var mı? giriş yap