şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ünlü düşünür yunan filozof epikür‘ün hayatı boyunca mutluluğa giden yolu araştırmış, insanoğlunun acıdan kaçıp haz peşinde olduğunu, ölçüsüz haz arayışının mutluluktan çok sefalete yol açacağı konusunda bizi uyarmıştı. dolayısıyla ne kadar keyifli ve heyecanlı duygular deneyimlersek deneyimleyelim, asla bizi tatmin etmeyeceğini, mutluluğa giden yolun ancak bu deneyimleri uzun sürelere yaydığımızda gerçekleşeceğini söyler.

  yani abidin sana diyor, mutlu olmak için;

  - tek gecelik ilişkilerin peşinden koşma, uzun süreli ilişkiler kur
  - sevişeceksen adam gibi severek saatlerce seviş
  - para ile hemen elde etmek yerine, kendin uğraş, çabala öyle elde et
  - kısa süreli sahte arkadaşlıklar yerine uzun süreli dostluklar kur
  - yemeğini, tadını çıkara çıkara yavaşça ye
  - doğa yürüyüşüne çık, uzun uzadıya manzarayı izle
  - dağların zirvelerine çık mesela kaçkar zirve
  - kitap oku, sindire sindire.
  - gölde balık tut
  - bir müzik aleti çalmayı öğren, tıngırdat ara ara seneler geçtikçe
  - yardım et insanlara, yaşlılara, çocuklara, sevdiklerine
 • yollarini sikeyim kufurunun var olus nedenidir.
 • 1. fonksiyonel, yani işlevsel, bir hayata sahip olmamız gerekir. peki bu nedir ve nasıl böyle bir hayata sahip oluruz?
  bunun için iki şeye ihtiyacımız var: hangi konuda iyi olduğumuz ve bizi iyi yapan nelerin olduğunu bilmemiz..
  eski yunanda buna eudaimonia deniliyor. yani eu-iyi, well, daimonn-ruh, spirit. bu da bizi daha işlevsel bir hayata götürüyor. iyi ruh hali bizim kendimiz hakkımızda bu iki önemli bilgiyi bulmamızla ile gerçekleşiyor; iyi olduğunu konuyu ve seni iyi yapan faktörleri bul..

  2. bir başka konu ise hayatı nasıl gördüğümüz ile alakalı aslında. dünya bok gibi bir yer olabilir; savaşlar, sömürüler, eşitsizlik, maddi durum.. tüm bunları düşününce hayatımızda mutluluğa giden yolların bir şekilde tıkandığını hissederiz. ancak, tüm bunların aksine, hayat çoğunlukla yaşanmaya değer ve anlam dolu bir yerdir. neyin kötü olduğuna değil, nelerin iyi ve güzel olduğuna odaklanmamız gerekir. çünkü dünya bir avuç insan yüzünden kötü bir hale gelecek kadar küçük bir yer değildir. sorunlara odaklanmak, hayatın güzel yönlerini görmemizi her daim engelleyecektir.
 • ''sadece mutlu olmayı istesek kolay olacaktı ama biz başkalarından daha çok mutlu olmayı istiyoruz ki bu da oldukça zor bir eylemdir.

  çünkü bizler, başkalarını daima olduklarından mutlu görürüz.''

  -montesquieu
 • mümkün olduğunca allah'a sığınıp herkese yağ çekmek ve üst makamlardan akraba veya arkadaş sahibi hiç olmadı bir şekilde yakınlık sağlamak. daha sonra kardeşini torunu tombalağı bir yerlere getirtmek. her gün 5 vakit namaz kılmak ve bunu yakın çevreyle paylaşmak. canın çektiğinde zina yapmak yakalanırsan yakalayanı yerin dibine sokmak. erkeksen sünnet olduğu için sakal bırakmak kadınsa türban giymek ve sırf sakallı veya türbanlı olduğu için mağdur olduğunu düşünmek. kalbinin temiz olduğunu ve vazgeçilmez olduğunu düşünüp yaptığın her şeyin mubah olduğuna inanmak. evde oturup a haber izlemek. yoldan geçen gençleri oruç tutmuyor diye oruca teşvik etmek için dövmek ve stres atmak. sigara içtiğ için herkes gibi güzelce uyarmak yerine daha iyi biri olmak için sigarası bitene kadar içme şöyle böyle diye ısrar etmek.