şükela:  tümü | bugün
  • terapiye gitmemeleri, hormon düzensizliği, mutluluğun pik yapan anlar olduğunu fark etmeyip bir dönem sanmaları, tek taraflı verici olmaları, onları dibe çeken insanlarla görüşmeleri vs vs
  • mutlu olmak için sürekli bir şeylerin olmasını umut ederler . mesela hayatlarına öyle bir insan girecektir ki onu çok mutlu edecektir. ya da başlarına öyle güzel bir şey gelecektir onu ki mutluluktan havalara uçuracaktır. mutluluğu kendilerinde değil dışarıda ararlar hep. çünkü kendilerine yakıştıramazlar mutluluğu. ama ne o insan hayatlarına girer ne de o güzel şey başlarına gelir . öyle tüm hayatlarını bir gün mutlu olacağım umuduyla, mutsuz bir şekilde geçirirler.
  • mutluluğu bir değişkene bağlı sonsuz bir şey zannedip onu sürekli tatma bencilliği ile dolu olmak.

mutluluk da bir kıt kaynak satın ama alınamaz
    yer yer uğrar yer yer terk eder
    sen farkında olmazsan
    heeep gelmişine geçmişine söver durursun keşbiş olsun.
    gelince fark et gidince tasalanma
    o vakitli uğrar vakitli gider.
    sen sadece bir şeyleri öteleyip kaygını artırma.
  • korkuları, aşırı sahiplenme, kontrolü kaybetmek, çok sevmekten kaynaklanan paranoya.

edit:düzenleme
  • kıymet bilmemek.
  • korku
  • (bkz: takıntılı olmak)

(bkz: mukemmelliyetçilik)

ikisi bir kişide toplanmissa birey en ince açıdan mutsuzlugu yakalar. ellerinden gelen bir şey olduğunu düşünmüyorum. hickimse mutsuz olayım istemez. yapacak bir şey yok. kimi ağlar kimi güler. dünya böyle maalesef. sana ne giydirilmisse onunla geziyorsun ölene dek.
  • diğer insanları ve canlıları da düşünmeleri ve bilinçli olmaları.

mutlu olduktan sonra vicdan azabı çeker bazısı. örneğin o anda aklına başka bir kıtada, açlık ve susuzluk ile mücadele eden çocuklar gelir. hiçbir şey yapamıyor olmanın ağırlığı üstüne çöktükçe daha da mutsuzlaşır ve mutluluktan uzaklaşmış olur.

böyle olup "keşke ben de bazısı gibi hiç düşünmesem" diyenini görmedim. dünya zaten böyle insanların varlığının hatrına dönüyor bence.

başlığın anıştırmaktaki amacı farklı gerçi...
  • başkalarını mutlu etmek için her şeyden feragat etmeleri.
  • çocukluk dönemlerinde aşırı derecede ihmal edilmiş olmaları, ebeveynleri tarafından sürekli eleştirilmeleri vb.

çünkü mutluluk çocuklukta öğrenilen bir şeydir.