şükela:  tümü | bugün
  • evlilik kurumu içinde var olan kadın ve erkeğin ilişkilerindeki düşünsel, duygusal, ekonomik, fiziksel olarak tatminsizliğin sonucu.
    (bkz: berbat evlilik dar ayakkabı gibidir)

(bkz: acik evlilik)

(bkz: anlasmali evlilik)

(bkz: atesli evlilik)

(bkz: bedelli evlilik)
  • insanlarin is arkadaslarina ya da meslek cevrelerine icine edilmis calisma saatleri olarak yansiyan fenalik. misal: eski isyerinde calisma saatlerinin uzamasini mutsuz evli bir mudurumuz sagladiydi. adam evden kacmak istedikce okulda dururdu vesaire, bu gece esim evde dinlenmek istiyor, okulda is cok vesiare. ayni sekilde cocuklari bakiciya biraktim falan diye her gece sabaha kadar mutlu evlilikci oynayan kadindan da korkarim bu baglamda. olan bu abilerin ablalarin calisma arkadaslarina ve onlarin mutlu sevgililerine oluyor. lol demekten kendimi alamiyorum bu noktada.
  • kutsal kitaplarda anlatılan cehennemin küçük bir örneğini bu dünyada yaşamaktır, azaptır. ya umursamaz olacaksın ya da terk-i diyar eyleyeceksin. başka türlü sürdürülmesi saçmalıktır.**
  • bu dünyada mutlu olan ne var ki diye cevapladığım başlıktır.

elde etmek için çaba gösterilen herşeyin ilk safhası mutluluk verir genelde; çünkü mutluluk sanılan şey aslında başarmışlık ile yeniliğin verdiği coşku ve ferahlamadan ibarettir.
  • bazen evlenecek olgunluğa erişmemiş bireylerin kendi ailelerini o evliliğin içine çekmelerinden yada içinden çıkaramamalarından kaynaklanır. küçük cehennem midir !? elbette ya ne olacağıdı ?
  • iki tarafı da gereksiz yere yormaktan öteye gitmez. karşılıklı anlaşıp herkes yoluna demek vakit kaybını önler. sancılı bir süreçtir insan çevresindekilerden sessizce yardım ister fakat diğerleri kendi işleriyle öylesine meşgul bir haldedirler ki kendinizi çok yalnız hissedersiniz.
  • boşanmak çözüm olarak görülür. sorun siz de mi onda mı bilemezsiniz.
  • mutsuz kişilerin icraatıdır. yolunda gitmeyen bir hayatınız, karmaşanız, huzursuzluğunuz varsa evlenmemeniz gerekir. bir peri masalı değildir evlilik, iki cinsin çatıştığı ve uzlaştığı minyatür toplumdur.
  • mutsuzluğun çaresi yoksa devam ettirilmemesi gereken bir sözleşmedir.