şükela:  tümü | bugün
  • mutlu sonla biten filmlerden daha vurucu ve hatırda kalıcıdır.

insanın, daha da ileri gideyim, canlının doğası, iyi biten şeyleri unutmaya daha meyillidir. her şey için bu geçerlidir. er kişi veya er hayvan üremek için sekse giden süreçte uğraşır uğraşır ama istediğini alınca hevesi azalır, başka şeylere ilgisi dağılabilir. ya da ihtiyacınız varken paraya ya da hayvansanız yemeğe, bulana kadar en önemli şeydir. ama bulduktan sonra başka ihtiyaçlar istersiniz ya da çeşitlilik... unutmak kolaylaşır.

mesela bir hayvana süt verin hep aynı yerde. alıştırın. sürekli oraya gelir. daha iyi süte denk gelirse oraya gelmekten vazgeçebilir. ya da daha seyrek gelebilir. gelmeyi unutabilir de. lakin bir yerde kötü bir şeyle karşılaştığını tecrübe ettiyse bir daha o yere gitmez. insan da böyledir. mutluzluklar, olumsuzluklar daha öğreticidir. bunu "bir musibet bin nasihatten iyidir" şeklinde de özetlemiştir atalarımız.

binlerce mutlu sonla biten film izlenmiştir. çoğunun adı bile akılda kalmaz. ama içinde çok kötü olaylar varsa bu kesin akılda kalır. insanların çok zengin olduğu, çok lüks yaşadığı, çok pozitif şeyler yaşadığı filmleri daha kolay unuturuz. ama içinde kötü şeyler varsa daha zor unuturuz. mesela "barda" filmini unutmaz kimse. çünkü kötüden de öte insanları korkuları ile yüzleştirmiştir. onca aşk filmi unutulur. bir "ıssız adam" unutulmaz mesela. zira mutsuz son vardır. ya da daha farklı örnek verecek olursak "kaybedenler kulübü" de buna bir örnektir. incir reçeli serisini akılda kalıcı yapan kötü sonla biten bölümleridir.

kötü sonlar, ne kadar korkularımıza erişmişse, ne kadar hayallerimizi baltalamışsa o kadar unutulmaz olurlar. bir tamamlanamamışlık hissi bırakırlar ve insanlar eksiklikleri her zaman hatırlarlar. tamamlanmış şeyleriyse bir süre sonra yokmuşçasına hissetmezler bile.

ben kişisel olarak her zaman mutsuz sonları sevmişimdir. yazarken de hep mutsuz sonlu hikayeleri yazmaktan keyif almışımdır.

mutsuz sonlar daha etkileyicidir ve akılda kalıcıdır. her ne kadar tartışmaya açık da olsa yadsınamaz gerçektir.
  • (bkz: requiem for a dream)
    ötesi var mı? filmin, sonunda içinizde bıraktığı o boşluk kara delik gibidir; ruhunuzu emer ve sizi hiçlikte süzülmeye terk eder. söyleyeceklerim bu kadar.
  • her entrysi spoiler olacak başlık..
  • spoiler vermeye gerek dahi duymuyorum: titanic
  • (bkz: reis)
  • (bkz: hayatım) sanırım 26 yıllık filmin sonuna yaklaştım.
  • (bkz: )la la land
  • (bkz: romeo and juliet) ve talk show host.
  • azdır.
  • (bkz: la la land)