• yer yüzünde bir insana sorulabilecek daha güzel bir soru ve buna hayır diyebilecek birine de sorulabilecek başka soru yoktur sanırım.
  • bir behzat ç. klasiği olmuştur artık, en güzel son sahne ile.

buyrun:

http://www.youtube.com/watch?v=-zkfriq_7ba
  • cemal süreyanın mut(suz) adlı kısacık şiirinde geçen soru cümleciği. şöyle ki:

kim istemez mutlu olmayı
    ama mutsuzluğa da var mısın?
  • (kapı çalar) *

- niye geldin?
    - sen niye ağladın?
    - geçti gitti, boşver.
    - cıkcıkcık, geçmedi gitmedi. sen niye ağladın?
    - behzat, sen akıllı bir adamsın.
    - heh.
    - ama konu kadınlara gelince biraz salaklaşıyosun galiba.
    - hea?
    - ben sana diyorum ki: adamlar seni alacak, gideceksin; bu işin sonu yok. belki senelerce tutuklu kalacaksın? ne zaman döneceğin belli değil; senin umrunda değil...
    - ...
    - ağladım, çünkü seninle konuşamadım. ağladım, çünkü sen beni görmüyosun. ve ben seni seviyorum.
    - ama... ben bunu bilm... bilmiyodum.
    - bilmiyosun, tabii nereden bileceksin. sen ancak birisi öldüğünde duygusal yaklaşıyosun. senin duygu radarına girmek için illa ölmek mi lazım behzat?
    - yok.. hayır... yapamam ben...
    - haklısın. cesaretin olmadan n'apıcaksın ki. hayatımda tanıdığım en korkak adamsın; herkese meydan okuyosun, ama kendi duygularından korkuyosun. geçmişe saplanıp kalmışsın... en büyük felaketler senin başına gelmiş dimi? en büyük acıları sen çekmişsin; ben hiçbir bok bilmiyorum ki! acı nedir bilmem, yalnızlık nedir bilmem! dünyanın ekseni kaydı behzat; on iki santim yerinden oynadı; sen bana bir santim bile yaklaşmadın! saplantılısın...
    - hee. bak ne güzel söyledin: saplantılıyım ben. benden bir bok olmaz... biz senle hep kavga ederiz; mutsuz oluruz biz senle...
    - mutsuz olalım; ne var? biz de mutsuz oluruz? ben seninle mutsuzluğa da varım.
  • 'iyi günde, kötü günde, hastalıkta, sağlıkta yanımda olacak mısın?' sorusunun bir versiyonu. cemal süreya'nın şiirinden bir parça olması tabi, onu özel yapıyor.
    'benimle mutsuz olursan kalmaya devam edecek misin yanımda?' diye soruyor yani. çok fazla istiyor, çok. ama insanız işte en nihayetinde, geleceğe güvenle bakabilmek istiyoruz genel olarak. sözler, anlaşmalar, garantiler ve böylesi romantik sorulara ihtiyacımız var. yaşadığımız sadece aşk değil; birliktelik, ortaklık oluyor. hastalıkta yalnız olmayacağımızı bilmek istiyoruz, aklımızı yitirirsek birinin gelip gözlerimizin içine bakacağını ve 'sakin ol' diyeceğini bilmek istiyoruz. ihtiyacımız var buna. zayıflığımızdan kaynaklı bir duygusallık yaşıyoruz aslında. güvende hissetmek öyle hafifletiyor ki insanı. kaç kişiye güvenebilirsiniz ki hayatta? beni asla terk etmeyecek dediğiniz kaç kişi vardır?

saf değildir, niyet taşır bu soru. güvensizlik taşır. söz ister. yükümlülük altına sokmak ister. bu yüzden de hoş değildir.
  • bir şeyi hızlıca sevip, o şeyin hızlıca bir savunucusu olmak her zaman zayıf karakterli olmaya mı işaret eder? bulunduğu kabın şeklini almak olarak özetlenebilecek "politik" kaypaklıktan bahsetmiyorum, zira bu konularda ne kadar delikanlı olduğumu cümle alem biliyor. bilmeyenler de vesile ile öğrenip hızlıca dağılsınlar.

sevdiğin insanların sevdiklerini sevebilmek, hem de hızlıca sevebilmek, ama gösteriş için değil, gerçekten sevebilmek, dahası onu sevmeyenleri sevmekten vazgeçmek, bu durum ile ilgili ilkeler edinmek, bu durumun militanı olmak. yapabilmek bunları, bir tür acziyet midir?

her şeyin en doğrusunu mu yapacağız? evet, mümkünse. ama biz de mutsuz olalım. şart mı mutlu olmak?

cemal süreya da diyor hem.
  • sevgiliye soylenebilen en vurucu sozlerden biridir. bu soz uzerine koskaca bir kitap bile yazilabilir. cemal sureya ne iyi etmis boyle manali bir soz soyleyerek.
  • gerçeğe davet cümlesi.

bir adam tanıyorum. kendisinden daha üstün bir ruha ihtiyacı var diyorum mutlu bir yaşam için. ama diyorum sonra, onun ruhu kendisinden daha üstün bir ruhu kaldıramaz uzun yıllar.
    kendisine hep peki diyen bir ruhu da en fazla iki yıl taşır olsa olsa.. sonra gider kendisinden daha üstün bir ruha aşık olur iki senenin sonunda. işte o adamın sorması gereken budur biriyle birlikte bir hayat kurmak istediğinde: mutsuzluğa da var mısın? hatta belki buradaki "da" bile fazla böyle bir ruh için.
  • 5 yıllık ilişkimden sonra terkedilince sevgilim hemen cover photo yapmıştı bu sözü mutlu olmuştum. özledi beni hala seviyor demiştim. hemen telefona sarıldım "tekrar denesek diye" cevap

-anlamıyor musun istemiyorum kimseyi?

evet maalesef bazı kadınlarımız dengesiz ve hadsiz bazen. insan kırmak bu kadar kolay olmamalı. bu kadar mutsuz etmemeli ama ben sorayım tekrardan mutsuzluğa da var mısın?
    (bkz: cevabı belli olan sorular)
hesabın var mı? giriş yap