şükela:  tümü | bugün
  • hüzünçlü hareket. gün boyunca komiklikler şakalar yapıp gece ağlayarak uykuya dalmak eylemini de gerçekleştirebilir sık sık bu insan. bir arkadaşımdan biliyorum.
  • gülen çehreme bakıp da sanma ki bahtiyarım,
    attığım her kahkahada bir yığın göz yaşı vardır demişti kadın.
  • mutsuzluğu dışa vurmak için mizahı kullanmak olarak da yorumlanabilecek eylem.
  • “az önce insanların neşesine neşe kattığım bir partiden geldim; dudaklarımdan nükteler döküldü, herkes güldü ve bana hayran kaldı –fakat ben ayrıldım- bu çizgi dünyanın yörüngesi kadar uzun olmalı
    ve
    kendimi vurmak istedim”

(bkz: soren kierkegaard)
  • "mizahta iyi olanın, acısı da büyüktür" önermesiyle katıldığım gerçek. bakın mizah bi' tespit sıçma sürecidir. zeki insanların daha espritüel olmasının da sebebi budur. gözlem yapamayan biri, anlattıklarıyla kimseyi güldüremez, eğlendiremez. aksine, topluluğun kendisine ayna tutacağı tespitler, iyi bir mizahçının bunu başarıyla aktarması sonucu doğar. gözlem yeteneği ise yaşanmış trajikomik öykülerin derlenmesiyle ortaya espri olarak çıkacaktır.

ayrıca mizah bir savunma mekanizmasıdır da.
  • mizahı savunma mekanizması olarak kullanmayı chandler'dan öğrendik.
  • mizah bir savunma mekanizması olmakla birlikte olgun savunma mekanizmaları arasında yer alır. bu nedenle sıklıkla yararlı olan bir eylemdir. saldırganlıktan ve ilkel savunma mekanizmaları kullanmaktansa yeğlenebilir
  • heard joke once: man goes to doctor. says he's depressed. says life seems harsh and cruel. says he feels all alone in a threatening world where what lies ahead is vague and uncertain. doctor says, "treatment is simple. great clown pagliacci is in town tonight. go and see him. that should pick you up." man bursts into tears. says, "but doctor...i am pagliacci.

bir kez iş arkadaşım, tnetennba ya, senin gibi umursamaz olmak isterdim, ne güzel derdi. o sıralar lustral, paxera ne bulursam yutuyor, iş yerinde tuvalette ağlıyor, (eheh ishalim cnm:)) diyordum), psikiyatriste gidip duruyordum. galiba pagliacci'nin hası oldum hayatım boyunca.
  • hayat yakından bakınca trajedi uzaktan bakınca komedidir.... c. chaplin.