şükela:  tümü | bugün
 • meksika'nın oaxaca bölgesinde kadın giysileri giyen, dikiş-nakış, parti organizatörlüğü ve kuaförlük gibi daha çok kadınlara yakıştırılan mesleklerle iştigal eden, erkek sevgilileri olan, toplum -ve hatta kilise- tarafından tamamen kabul gören erkeklere verilen ad. juchitan'da aileler muxe * oğulları olmasını bir şans addederlermiş, çünkü erkek evlatlar tarlada çalışırken çarşı pazarda el işlerini satan muxeler aileye tatlı gelir sağlamanın yanı sıra kız çocuklar gibi evlenip yuvadan uçmadıkları için yaşlılıkta ana babalarına kol kanat gererlermiş. muxelerin faydaları bununla bitmiyor. kadın bekaretinin çok önemli olduğu toplumda erkekleri evlilik öncesi rahatlatma vazifesi de onlara düşüyor. nihayetinde kızoğlankız gelinlerle gerdeğe giren delikanlıların taze eşleri her nevi erkeğini memnun etme taktiği için kime olacak, pk tabii kocalarının erkek eğreti gelinlerine başvururmuş.
 • yazarın* benzer içerikli çalışmaları içün:

  (bkz: gay evlat sahibi olmak)
  (bkz: yaraticiyim oyleyse gayim)
 • dünya bazen çok çirkin bir yer.
 • bolge uzerine calisan bir herif olarak rahatlikla soyleyebilirim ki su egreti gelin, yok evlilik oncesi damat rahatlatirmis filan arkadasin kendine yontmasi.

  oncelikle meksika ve cogu orta/ latin amerika ulkesinde escinsel olmak bir tabu degil son derece normal, aileler ve toplum tarafindan kabul gormus dogal bir durumdur. kimse vay benim cocugum escinsel oldu diye triplere girmez.

  asil konumuza donersek ise muxe'ler cinsel bir kimlikten bir tik daha otesi birsey. yani escinsel olup olmamalari ile kimse ilgilenmez, cok azi transseksueldir. toplumdaki rolleri erkek fizikleri ile evde daha cok kadinlara atfedilen isleri, bununla birlikte zarif ve genelde erkeklerin pek te matah olamadigi isleri de yapmaktir.

  ozetle muxe'lerin olayi oyle lgbt islerine sakiz olmaktan cok daha kompleks ve daha derin.

hesabın var mı? giriş yap