şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tkp-ml eski yöneticisidir.
 • 1947'de kars'ın göle ilçesine bağlı büyükboğatepe köyü'nde doğan yasaklı yazar... 1969, 1970 ve 1973'te tutuklandı. 13 yıl 4 ay hapiste kaldı. 1986'da yurt dışına çıktı. ülkemizde ve yurt dışında yayınlanmış şiir, roman ve inceleme kitapları vardır. tohum en bilinen eseri olsa gerek...
 • ressam-şair, romancı. türkiye sol hareketinin tanınan isimlerinden biriydi. yurtdışına yerleşti. yazmaya başladı.

  kangurular (roman) : avustralya'da yaşayan bir türk genciyle asimile olmuş şehirli bir ressam aborjin kızın (tamara) aşkı. en çok tanınan romanı.

  falaris prelüdleri (şiir)

  newroz (roman): toplatılmıştır ulaşmak çok zor.

  filozof(deneme)

  brunswick delileri (roman)

  tohum (roman): ibrahim kaypakkaya ve arkadaşlarının romanı. belli ki roman kahramanlarından biri oruçoğlunun ta kendisidir.

  gül, demir ve çığlık (roman)

  büyücüye mektuplar (deneme, günlük)

  kahramanlık kılamları (şiir)

  karyatidler (makaleler)

  svdalı kız (roman)

  grizu (roman)

  sanat edebiyat yazıları

  demirin ve ateşin dilinden (şiir)

  eşrefoğlu al haberi (şiir)

  ışıtacak yeryüzü alnımızın akını (şiir)
 • şu anda avustralya da yaşamakta olan resim, roman, şiir ve heykel gibi sanat dallarına elini atmış sanatçımız.
 • tohum tkp-ml'nin dersim dağlarında başlayan gerilla hareketini anlatan bir romandır. hareketin ilk aylarını, gerilanın (öğrenci, küçük burjuva devrimcilerin) dağda örgütlediği yeni yaşam biçimini, halkla ilişkilerini ve partinin askeri kanadının (tikko) oluşma aşamalarını ilk ağızdan öğrenmek isteyenler için bulunmaz bir kaynaktır. oruçoğlu romanda anlatıcı da olan azeroğludur ve sürecin en başından itibaren içindedir. henüz gerillaya yabancı dersim halkının bu genç öğrencilere gösterdikleri samimiyet ve yakınlığı görünce insanın nerden nereye diyesi geliyor. ali haydar ve kaypakkaya'nın yakalanmalarıyla öldürülmeleri arasında yaşadıklarını anlatan son bölüm, son otuz yıldır yaşananlarla ilgili bir başlangıç olarak aslında her şeyi göstermektedir.
 • ibrahim kaypakkaya ve ali haydar yıldız'ın arkadaşlarından ve o dönem tkpml-tikko kurucularındandır. tohum adlı romanı en bilinen romanlarındandır. dersim adlı romanını aldığım günün ertesinde kitap yasaklanmış ve toplatılmıştı.

  uzun yürüyüş dergisinde yazmaktadır.
 • uçurum geyikleri'nin yazarı. adı geçen eserinde bir grup tikkolunun hikayesi ile bir geyik sürüsünün hikayesini eşler; lakin bu eşleme işi o kadar başarılı bir şekilde icra edilir ki, romanı okuduktan bir süre sonra iki grubun hikayesi zihinde iç içe geçmektedir. aynı zamanda ressam da olan yazarımız, uzun bir mahpusluğun ardından terk-i diyar etmiş, avustralya'ya yerleşmiştir. `sanat ve hayat` ta yayınlanmış sair denemeleri mevcuttur. memleketin politik açıdan hareketli bir dönemine ışık tutan eserleri okunasıdır.
 • muzaffer oruçoğlu kesin olmayan bir tarihte, yani 18 mart 1947’de (bu tarih 18 mart 1949 da olabilir) kars’ın göle kazasına bağlı büyük zavot köyünde doğdu. köyünde ilkokul olmadığı için ilkokulun ilk üç yılını komşu köyün (küçük zavot) okulunda, bir yılını kendi köyünde, son yılını da kars’ta okudu. kars orta okulu’nu bitirdikten sonra, öğretmen okulu sınavlarını kazanarak rize öğretmen okuluna, iki yıl sonra da istanbul çapayüksek öğretmen okulu’na gitti.

  bu yatılı okulun hazırlık lisesini bitirerek fen fakültesi matematik astronomi bölümüne girdi. 67’de içlerinde ibrahim kaypakkaya’nın da olduğu 9 arkadaşıyla birlikte, amerikan 6. filosuna karşı yayınladıkları bildiri gerekçesiyle çapa yüksek öğretmen okulu’dan atıldı. 68 öğrenci hareketlerine katıldı. fkf istanbul bölgesi bilim ve sanat komitesi üyesi olarak çalıştı. 1969’da değirmen köyündeki toprak işgaline katıldı ve tutuklanıp silivri cezaevine konuldu. 1970’de köylü bürosu başkanlığı yaptı, köylüleri toprak işgaline teşvik nedeniyle ikinci kez tutuklanıp keşan cezaevine konuldu. dört ay sonra tahliye oldu. türk solu dergisinin yazı kurulu üyesi olarak çalıştı. 12 mart 1971 darbesinden sonra tiikp ve doğu anadolu bölge komitesi üyesi olarak siverek’e gönderildi. 1972’de parti müfettişi olarak filistin demokratik cephesine gitti ve bir aylık askeri eğitimden sonra döndü. 1972’de tkp(m-l) kurucuları arasında yer aldı. 1973’de istanbul’da yakalandı ve ömürboyu hapse mahkum edildi. günlerini şiir ve roman yazarak geçirdi. 13 yıl yattıktan sonra askere gönderildi. askerden 40 gün sonra, mayıs 1986’da yunanistan’a kaçtı. fransa’da iltica etti. yeniden roman yazmaya ve resim yapmaya başladı. çeşitli dergilerde ve çeşitli konularda makaleleri yayınlandı. 1988’ de evlenerek avustralya’ya yerleşti. bu kıtada ilkin iki yıllık resim ve heykel kolejini (greensborough tafe college - nmit) bitirdi. daha sonra royal melbourne teknoloji enstitüsüne (rmit) bağlı, public art bölümünde üç yıl resim ve heykel eğitimi yaptı. şimdiye kadar toplam 6 ülkede altmışa yakın kişisel resim sergisi açtı. 13’ü roman, 7’si şiir, 2’si masal olmak üzere değişik türlerden 28 kitabı yayımlandı. halen roman yazmakla meşkul olmakta ve avustralya’da yaşamaktadır.

  http://www.muzafferorucoglu.com/…ography.php?lng=tr
 • bildiğim kadarıyla avustralya'da yaşamaktadır kendisi ve edebiyatın yanısıra resimle de uğraşmaktadır.

  "sanatçının sanata en yakın olduğu an, sistemle çatıştığı andır. sanatçının sanatla özdeşleştiği, sanat olduğu an ise, kendi iç sistemiyle, kendisiyle çatıştığı andır.” şeklinde bir tespiti yapmıştır sanatçıya ilişkin.
 • ferhat tunçun yakın arkadaşı