şükela:  tümü | bugün
 • 1919 dogumlu sinema oyuncusu. kendisi ozellikle 50lerde sinemada boy gostermistir
 • robdosambr ve buzlu viski ile ozdeslesmis bir abidir. aldatilan erkek rollerinin vazgecilmez adami olmustur bir donem.
 • tema vakfinin kurucusu..

  edit: düzeltme geldi "tema 11 eylül 1992 tarihinde, karaca arboretum'un kurucusu, bm çevre ödülü sahibi hayrettin karaca ve tekfen holding kurucu ortaklarından, türk-b.d.t. iş konseyleri başkanı nihat gökyiğit tarafından kurulmuştur." diye. yanlış bilmeyin sonra. ama bence tema'nın sahipliği muzaffer bey'in hakkıdır.
 • emektar, tematik sinema oyuncusu.
 • kendisi abartip mhp den milletvekili adayi olmu$tur 1ooo ya$inda olmasina ragmen.
 • 40'li yillarda konservatuvar'da flut dersleri veriyormus, unlu yonetmen ulku erakalin da ogrencilerinden biriymis. bi ara hem film cevirip hem de hocalik yapiyormus. 50'lerin en buyuk ya da ikinci en buyuk erkek stari idi.
 • sinemaya geçmeden önce istanbul konservatuarında flüt öğretmenliği , uzun süre öğretim üyeliği ve cumhurbaşkanlığı flarmoni orkestrasında görev yapmıştır.
  kendisinin yazıp yönettiği ve aynı zamanda yapımcılığını üstlendiği 1961 yapımı vahşi kedi adında bir filmi vardır. yüzelliye yakın filmde oynamıştır. aslında çoğunlukla hain, düzenbaz, iyilik yaparmış gibi gözükürken bir hinlik düşünen, kötü niyetli adamları canlandırır. benim hatırımda kalan bazıları:

  dünyanın en güzel kadını ( 68 ) : gazinosunun yıldızına * aşık hain gazino patronunu oynar. o derece aşıktır ki ona , uğruna cinayet bile işler.

  macera yolu ( 74 ): benim uyuz olduğum filmlerden biridir. bir sapığı canlandırır. orta yaşın üstünde bir adamdır ama genç kızlardan hoşlanmaktadır. önce okşar sonra öldürür cinsinden. sarktığı kızlardan biri de zeynep değirmencioğludur.

  balıkçı osman ( 73 ) : balıkçı osman'ın * , yasadışı işler yapan, zengin ve hain ağabeyi rolündedir.

  kezban ( 68 ): adam ikinci evliliğini yapmıştır. önceki eşinden bir kızı vardır lâkin artık kendisi çok zengindir ve yeni bir hayat kurmuştur. kezban'nın babası olduğunu saklar, yeğenim diye tanıtır onu ailesine.

  bir kitapta okuduğum şekliyle ; zamanında genç kızların rüyalarına giren ilk yeşilçam fetişlerinden biridir muzaffer tema .hep anlatılagelir, döneminin adeta bir hollywood starı gibidir. şahsen ben onu saç şekli, duruşu, sürekli takım elbiseli haliyle rock hudson'a benzetirim. gerek benzetilmesi ve gerekse kendisinin benzemek isteyişinden olsa gerek ; adıyla tadıyla hollywoodvari filmlerde de oynamıştır :

  ingiliz kemal , lawrence' e karşı ( 52)
  the outlow ringo kid ( 73 )
  killing istanbul'da ( 67 )
  ringo kid kanunsuz kahraman ( 67 )
  killing uçan adama karşı ( 67 )
 • dallas'ta türk-amerikan derneği başkanlığı da yapmış. ayhan ışık'a benzer tipi. son filmi 1987 tarihli samim değer'in ıslak sokak. burda cemil rolündeydi.
 • yeşilçam'ın öncülerinden ve başarılı jönlerinden biri olmasına karşın hayallerini gerçekleştirmekten kelli taşını toprağını satıp hollywood'un yolunu tutan ilk türk oyuncumuzdur. şansını da yanına alıp amerika'ya giden sanatçımız paramount stüdyosuna başvurur ve davet edildiği bir kokteylde tanıştığı bir prodüktörün onu hollywood' a davet etmesiyle birlikte, amerikan rüyasını gerçekleştirmenin ilk adımını atar. tema'nın bu rüyasının gerçekleşmesine yardımcı olan tabi ki sadece yanında getirdiği şansı değildir. zira böylesine bir şans onun da aklının almıyacağı bir şeydi. aktörün şansından çok aslen ona yardımcı olabilecek bir şeyide dönemin yakışıklı hollywood jönü alan ladd'e benzerliği. dolayısıyla prodüktörün dikkatinin bunun üzerinde yoğunlaşmış olduğu kaçınılamaz bir etkendi. tüm bunların üzerine türkiye' de de gösterimi olmuş iki filmde**rol almış artık yavaş yavaş hollywood eşrafına girmiş olan aktör, birçok yıldızla tanışır. girdiği ortamlarda yakışıklılığıyla dikkatleri çeker, daha önce birkaç türkle ilişki yaşadığı bilinen yine dönemin güzel yıldızı zsa zsa gabor'la kısa zamanlı bir aşk yaşaması da aktörün pek bilinmemesine karşın ilginç olan yaşanmışlığıdır.
 • aralık 2009 sonlarında habertürk'te yayınlanan üç insan üç öykü adlı belgeselde türkan şoray'ın sevgilisi rüçhan adlı yüzünden türkan şoray'la öpüşemediğini söylemiştir.

  şoforü de şoray'ı takip edermiş. tema'nın bir sahnede şoray'ı öpmesi gerekiyormuş. muzaffer tema da ilaç al gel diye bu şoförü göndermiş. nasıl olsa gelinceye kadar sahneyi çekeriz diye düşünmüşler. türkan şoray'la öpüşmeye başlamış. o sırada türkan şoray, bulmuş değişik bir erkek dudağı bırakmamış tema'yı. kendisi şoray'ı burda ateşli kadın diye anlatıyor. sonunda setten birisi tema'yı dürtmüş. sahne bitti. sen hala öpüyorsun diye.