şükela:  tümü | bugün soru sor
 • incek'te, şevket evliyagil sokak no:1'de bulunan ankara'nın en yeni müzesi. aynı zamanda ankara'nın ilk modern ve çağdaş koleksiyon müzesi olan bu bina, mimar nejat sert tarafından dönüştürülerek beyaz küp şeklinde tasarlanmış.
  sarp evliyagil'e ait bu müze, sadece perşembe, cuma, cumartesi ve pazar ziyaretçi kabul ediyor ve de 11.00 - 17.00 arasında.

  https://vimeo.com/184211028?ref=fb-share&1
  http://www.muzeevliyagil.com/
 • ankara'nın merkezinin kızılay olduğunu düşünürsek, merkeze uzaklığı yaklaşık 35 km civarında. toplu ulaşım seçeneği -muhtemelen- yok ya da varsa bile bir sürü aktarma falan gerekebilir. diyeceğim o ki hayli uzak ve erişilmesi çok meşakkatli bir yer. ha ama bir kez gidildiğinde de bahçesindeki dev heykeller, tanklar ("tank kimdeyse süleyman odur", erdal duman, 2010) ve özel tasarım bankı ve çöp kutusuyla ankara'da pek sık karşılaşamayacağınız bambaşka bir havası var. hem yol yorgunluğunu almak için şarap falan da ikrâm ediyorlar.
  bugünlerde 15. istanbul bienali komşu etkinliği olarak ev'de buluşuyorlar.
 • cermodern'den sonra ankara'nın ihtiyacı olan modern sanat müzesi - galeri açığını çok hızlı kapatan, çok beğendiğim müze.

  ankara için güzel bir kazanım olmuş.

  tebrikler ve teşekkürler tabi ki fikrin sahibine ve hayata geçirene.

  çalışanları da çok ilgili ve nazik insanlar. çok sevdim kendilerini.
 • acilali daha henuz iki yil olmusken buyumeye ve sube acmaya karar vermisler. hem de istanbul`da: evliyagil dolapdere.
  buna gercekten gerek var miydi, hele ki istanbulda yapilmasina gerek var miydi, muze evliyagilbir ankara polisiyesi` degil miydi sorularimi bosluga saliyorum.

  ---------------------------
  istanbul’un yeni sanat ve kültür bölgesi haline gelen dolapdere’de kar amacı gütmeyen sergi mekanı olarak hayata geçirilen evliyagil dolapdere, yerel ve uluslararası sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek kişisel ve karma sergileri ağırlayan bir sergi mekanı olarak hayal edildi.
  ilk sezonunda sergi ve projelerini beral madra küratörlüğünde gerçekleştirecek olan evliyagil dolapdere resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon, performans, yeni medya gibi çeşitlilik gösteren üretimlere ev sahipliği yapmayı hedefliyor.
  2016 yılında ankara’da açılan müze evliyagil’in ardından, istanbul’da da sanata üretimlerin genç veya kıdemli olmalarını gözetmeksizin hem kişisel sergiler, hem de yerel ve uluslararası sanatçıların katılımı ile gerçekleşen karma sergilerin düzenlenebileceği iki kata yayılan 130 m²’lik bir sergi ve proje alanı kazandırıyor.
  -----------------------------