şükela:  tümü | bugün
 • bir müzik eseri ne derece yapısallık taşır bilmiyorum ama, bazen müziği dinledikçe bir yapının taşıyıcı sisteminden dekoratif elemanlarına değin birçok niteliğini gözlerimle görüyormuş gibi oluyorum. yüksek kubbeli devasa yapılar, şirin, küçük evler, hamaklar, salıncaklar, asma köprüler, gecekondular ve gökdelenler ses dünyasında gösteriyorlar kendilerini.

  bazı klasik müzik eserleri taştan yapılı örneğin. büyük mesafeleri örtmek için kemerler, kubbeler kullanıyor besteci. taşları elleriyle tek tek üst üste koyuyor. kimi zaman dönel merdivenle üst kattan baktırıyor kendine, kimi zaman da dar koridorlardan koşarak kubbealtına açılıyor. türk sanat müziği eserlerinin bazılarında ise tek katlı ama geniş alana yayılı evlerin odalarının içinde geziniyorum. kararmış ahşap strüktürün pürüzsüzlüğünü hissediyor, döşemeler gıcırdamasın diye sakince yürüyorum. oradan çıkıp dream theater alışveriş merkezine uğruyorum. baştan aşağı çelik ve cam... kıvamında bir asimetri, yüksek dayanımlı malzemelerle geçilmiş geniş açıklıklar, hızlı asansörler ve yürüyen merdivenler, oyun alanları, sinemalar; ve hatta iki kule arasındaki köprüler... oradan çıkınca pink floyd organize sanayii, pink floyd orman kulübesi, pink floyd uzay gemisi.

  boşa konuşuyorum; goethe'nin tek cümlesi yeter ifade etmeye: "mimari, donmuş müziktir."
 • (bkz: kompozisyon)
 • işte ayasofya'nın sesi belgeselinde anlatılan tam da böyle bir şey. sesin mimari olarak formlanması. esten kubbe boşluğu, sesten sütunlar, kemerler, payeler; ışıktan kubbeyi sırtlayan armonik taşıyıcı sistemleri.
 • bu olguyu yalnızca müziğe inhisar ettirmemeliyiz.

  kanaatimce, mevzuyu bir derece daha soyutlarsak, o noktadaki hakikati yakalamış oluruz.

  her medeniyetin arka planında farklı bir dünya görüşü yatar.

  her medeniyet ayrı bir hassasiyet belirtir ve kendine göre bir aşkı, vecdi vardır.

  o medeniyetin edebiyat, müzik, sinema, şiir, resim vs. tüm sanatı; işte o aşkın, o vecdin donmuş katılaşmış halidir. kelama, tuvale, beyaz perdeye, notaya, taşa, mermere, betona yansıtılmış, işlenmiş halidir.

  vecd donunca belagat olur, müzik olur, resim olur, şiir olur, mimari eser olur...

  en önemlisi... ilim olur, irfan olur...
 • şöyle birşeydir, misal:

  https://youtu.be/hu9e5r_pfvy