şükela:  tümü | bugün
 • nasıl ki her rengin insana çağrıştırdığı farklı anlamlar varsa (kırmızı:aşk , yeşil:huzur vs) , her müzik türünün de kendine ait renkleri var diye düşünürdüm.mesela pop müzik hareketi ve enerjisiyle sarı ve turuncu , slow müzik genelde aşk üzerine söylendiği için kırmızı , klasik müzik asaletiyle mor ya da dinlendirici etkisiyle yeşil , arabesk insanı kasvete boğan havasıyla siyah ya da gri.
  bana böyle çağrışımlar yapan müzik-renk uyumunun psikolojide yeri olabilir mi diye minik bir araştırma yapınca bununla ilgili bir deneye rastladım.

  dinlenilen müziğin hissettirdiklerinin beyinde farklı renklerle tanımlandığı" sonucuna ulaşılan araştırmalarda, wolfgang amadeus mozart'ın sol majör flüt konçertosu'nun rengi açık sarı ve turuncu, re minör requiem'i (ağıt) koyu ve gri renklerle ifade edildi.

  berkeley üniversitesi'nden stephen palmer ve ekibi ilk deneyde 37 rengin bulunduğu bir palet kullanarak katılımcılardan, dinledikleri müziğin uyandırdığı hisse en uygun 5 rengi seçmelerini istedi.

  tempolu müzik dinleyenlerin sarı gibi canlı, parlak ve sıcak, hüzünlü parçalar dinleyenlerinse gri, açık mavi gibi soluk, cansız veya koyu renkleri seçtiği görüldü.

  daha sonra bilim adamlarının, mutlu ve mutsuz yüz fotoğraflarını göstererek yaptığı ikinci deney de benzer sonuçlar verdi. katılımcılar tempolu müzikle "mutlu yüzleri", hüzünlü müzikle "mutsuz ifadeleri" bağdaştırdı. aynı şekilde, mutlu yüzler sarı ve benzer parlak renklerle, mutsuz yüzlerse koyu renklerle ilişkilendirildi.

  araştırma sonuçlarının, tedavi yöntemleri, reklamcılık ve müzik aletlerinin yapımına ışık tutabileceği belirtildi.

  -bir sonraki araştırma türkiye'den katılımcılarla-
  palmer ve ekibi, bir sonraki araştırmayı pek çok koldan beslenmiş ve zengin bir müzik yelpazesine sahip türkiye'den katılımcılarla yapmayı planladıklarını belirterek, meksika ve abd'de "müzik paletinin" benzer olduğunu ancak türkiye veya çin'deki durumun henüz bilinmediğini ifade etti.

  araştırma, "proceedings of the national academy of sciences" dergisinde yayımlandı.
  duygu paleti
 • trt radyo-3’te yayınlanan, derya türkan ve sevilay tunalı tarafından hazırlanan ve derya türkan’ın deyişi ile her zaman olduğu gibi tam karşısında sevgili dostu baki duyarlar’ın olduğu harika bir müzik programı.

  geçmiş bölümlere podcast’lerden ulaşmak mümkün.

  ustalardan samimi bir müzik sohbeti dinlemek isterseniz hemen dinlemeye başlayınız derim.