şükela:  tümü | bugün
1054 entry daha
  • kesinlikle ama kesinlikle ruhun gidasi olan, duygulari anlatma sanati.

bu hafta ust uste 2 aksam 2 enfes konsere gittim. ruhum dinlendi, zihnimdeki olumsuz dusunceler notrlendi, iyi hissediyorum, guzel dusunuyorum, kizmiyorum ve bol bol gulumsuyorum.

ilk aksam, tango dans gosterileriyle birlikte astor piazzolla'nin ve martin palmeri’nin eserlerinin seslendirildigi bir oda orkestrasi konserine, ikinci aksam ise yunan muzigindeki favori isimlerimden biri olan yunan bir muzisyenin konserine gittim. iki konser de benim icin fazlasiyla tatmin edici olmasina ragmen ozellikle ikinci aksamki konser efsaneydi ve cok heyecan vericiydi. bu tatmin olmusluk ve ruhsal dinginlik beni uzun bir sure goturur diye dusunuyorum.

turkiye'deki en gelismis konser salonu akustigine sahip bir sanat merkezinde sahane bir orkestrayla sevdigin bir muzisyeni canli dinlemenin hazzi bambaska. kaliteli olan seyler farkini hemen belli ediyor.

sanatin evrenselligine hayranim. yunanca bilmiyor olmama ragmen cogu sarkida kendimden gectim resmen. vucut dilimle her sarkiya eslik ettim. sanat ruhtan ileri gelen bir sey cunku. diller ve kulturler farkli olsa da asirlardir degismeyen tek sey duygularimiz. duygular sayesinde ortak paydada bulusabiliyoruz. muzikle birlikte sinema ve edebiyat da evrensel. biz turkce dile getiriyoruz baskalari fransizca, ispanyolca, almanca... birbirimizi anlayabildigimiz ve benzer hissettigimiz surece farkliliklarimizin hicbir onemi kalmiyor aslinda.

ilk konserin sefi italyan'di mesela, koro sefi turk. ikinci konserin sefi ise turk, muzisyeni yunan'di. her iki konserde de dikkat ettim ve o kadar hosuma gitti ki; bu insanlar sik sik birbirlerine gulumsediler, sarildilar ve birbirlerinin ellerini tuttular. iste bu diye icimden gecirdim her gordugumde. yunan, turk, italyan, dil, inanc, kultur vs. hicbir ayrim yoktu insan vardi sadece o an orada. bu kadar basit. her seyin yolu sevgiden gecmesine ragmen cikarlarla, savaslarla, nefretlerle, otekilestirmelerle, somurmelerle vs. zorlastirdik/zorlastiriyoruz ve kirlettik/kirletiyoruz dunya'yi.
3 entry daha